Do armádního airbusu 600 metrů nad zemí narazila labuť, přistání ve Kbelích zvládl

Marcela Trávníčková
18. 9. 2015 13:30
Do letounu Airbus A-319 Armády České republiky narazila při přistávání na vojenském letišti v Praze-Kbelích labuť. Letadlo bylo ve výšce přibližně 600 metrů nad zemí, i přes to se mu podařilo let bezpečně dokončit. Náraz způsobil menší poškození potahu trupu letounu. V současné době probíhá šetření události a letoun bude po provedení opravy znovu uvolněn do provozu.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Luděk Boucný

Praha - Posádka armádního speciálu, který ve čtvrtek ve večerních hodinách přistával na vojenském letišti v Praze-Kbelích, zažila netradiční přílet. Do letounu totiž narazila labuť.

Letoun Airbus A-319 Armády České republiky byl ve výšce přibližně 600 metrů nad zemí, když osádka zaznamenala úder do pravé strany trupu. I přesto se jí podařilo let bezpečně dokončit.

“Po přistání bylo zjištěno v oblasti přední části letounu menší poškození potahu trupu letounu,” uvedl mluvčí Generální štábu Jan Šulc. Kolik lidí bylo při incidentu na palubě, mluvčí neuvedl. Neupřesnil ani, odkud se letoun vracel. Vyloučil však, že by to byl let, kterým letěl prezident Miloš Zeman z Ázerbájdžánu.

V pátek letadlo ohledali specialisté společně s policií. “V současné době probíhá šetření události a letoun bude po provedení opravy znovu uvolněn do provozu,” dodal Šulc. Později upřesnil, že vyšetřování potvrdilo, že se letoun střetl s ptákem.

V loňském roce zkomplikoval problém Airbusu A-319 cestu vládní delegace na summit v srbském Bělehradu. Část delegace včetně premiéra Bohuslava Sobotky odletěla záložním letounem Challenger.

V roce 2013, když tehdejší premiér Petr Nečas letěl do Ruska, zase airbusu prasklo čelní sklo. Letoun musel doletět ve snížené výšce, přistál však bezpečně.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy