Dny lidí dobré vůle navštívilo na Velehradě 20 tisíc lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 4. 7. 2014 23:43
Tradiční cyrilometodějské slavnosti budou pokračovat v sobotu.
Dny lidí dobré vůle na Velehradě.
Dny lidí dobré vůle na Velehradě. | Foto: Janík.

Velehrad (Uherskohradišťsko) - Páteční program na 15. ročníku Dnů lidí dobré vůle na Velehradě navštívilo na 20 tisíc lidí, na charitativní projekty se vybrala částka téměř 1 760 000 Kč.

Večerní koncert, který zaštítil olomoucký arcibiskup Jan Graubner, v přímém přenosu odvysílala Česká televize a Český rozhlas Dvojka.

Na pódiu nechyběli tradiční vystupující Večera lidí dobré vůle, Jiří Pavlica s Hradišťanem a Zlínská filharmonie Bohuslava Martinů.

Cyrilometodějské oslavy vyvrcholí v sobotu slavnostní poutní mší svatou, při níž bude hlavním celebrantem olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Kázat pak bude kardinál  Dominik Duka.

Na Velehradě se  setkalo také více než 100 vozíčkářů. Mezinárodní punc dal 14. ročníku jejich setkání příjezd handicapovaných z Maďarska. Asistenční službu vozíčkářům zajišťuje osm desítek dobrovolníků, sdělil Michal Umlauf z Maltézské pomoci, která je hlavním organizátorem akce.

"Snažíme se, aby se vozíčkáři mohli na Velehradě dostat na všechna místa a ke všem programům, které jsou tady k dispozici. Kromě toho se stejně jako v předchozích letech mohou zúčastnit odpolední poutní bohoslužby v bazilice a po ní následujícího setkání spojeného s návštěvou zajímavých hostů," přiblížil Umlauf.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy