V Brumově-Bylnici pohřbili Ludvíka Vaculíka

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 6. 2015 13:25
Hrobku si spisovatel a autor legendární výzvy 2000 slov nechal udělat již před několika lety.
V Brumově-Bylnici byli na spisovatelův pohřeb připraveni, Ludvík Vaculík své přání být pohřben právě zde několikrát zmiňoval již dříve.
V Brumově-Bylnici byli na spisovatelův pohřeb připraveni, Ludvík Vaculík své přání být pohřben právě zde několikrát zmiňoval již dříve. | Foto: ČTK

Brumov-Bylnice - V Brumově-Bylnici na Zlínsku byl na tamním hřbitově pohřben přední český spisovatel a publicista Ludvík Vaculík.

Do valašského městečka se za ním přijely rozloučit stovky lidí. Kromě rodiny, známých a přátel nechyběla mezi smutečními hosty i řada spisovatelů včetně Pavla Kohouta či Ivana Klímy.

Ludvík Vaculík zemřel minulou sobotu ve věku 88 let v Dobřichovicích v kruhu své rodiny. Ve své rodné obci byl pohřben na vlastní přání.

K brumovské obřadní síni přicházeli lidé už po 09:00, jeho rakev dovnitř vnesli muži ve valašských krojích. Rozloučit se s ním přišli kromě nejbližší rodiny také jeho přátelé, ale i kolegové či literární příznivci. Vzpomínali na něj jako na výjimečnou osobnost se silným vztahem k Valašsku.

"Ve vzpomínkách na Ludvíka Vaculíka mi zůstane po celý život dar toho chlapského přátelství, které mezi námi bylo. Jak říkal, že jsme se sčuchli jak dva psi. Za to budu děkovat," řekl blízký Vaculíkův přítel, režisér Břetislav Rychlík.

"Byl jsem tu a možná zas přijdu"

Spisovatel Josef Holcman navštívil svého přítele v Dobřichovicích před čtyřmi týdny. "Dal mi knížku Další tisíce, která nedávno vyšla. Napsal mi tam: Josefe Holcmane těš se, a ju, Jitku, potěšuj. Ludvík Vaculík, na stará kolena. Bylo vidět, že je smířen a že ví, co bude následovat. Je to má poslední vzpomínka. Je pěkné, že odešel na onen svět doma, uprostřed rodiny," řekl spisovatel.

Kostel svatého Václava se během následující mše zaplnil do posledního místa. Během vzpomínek na Vaculíka se objevovaly mezi hosty na tvářích slzy, ale i úsměv. Rakev byla poté přenesena na zdejší hřbitov. Při jejím uložení si jeho blízcí přátelé zazpívali lidové písně.

Hrobku Vaculíkovi udělal už před lety sochař Otmar Oliva. Na náhrobní kámen si u něj Vaculík nechal vytesat nápis: Byl jsem tu a možná zas přijdu.

Podle Olivy měl místo na brumovském hřbitově dávno vybrané, je odtud prý krásný výhled. V době komunistického režimu si však hrob nemohl držet na své jméno. "Rozhodl se proto jej zajistit pro svou učitelku Svatoňovou, která zemřela v polovině 80. let. Říkal, že mu tam drží místo."

V Brumově-Bylnici byli na spisovatelův pohřeb připraveni, Vaculík své přání být pohřben právě zde několikrát zmiňoval již dříve. "Přál si, aby to bylo hlavně bez oficialit a okázalostí, a tak ten pohřeb také proběhne. Vážíme si jeho rozhodnutí, jeho přání pro nás znamená, že město pro něj hodně znamenalo," řekl před obřadem starosta obce Zdeněk Blanař.

Ludvík Vaculík patřil díky své prozaické tvorbě mezi přední poválečné české spisovatele. Lidé ho však znají spíše pro jeho politické angažmá za komunistického režimu, zejména jako autora legendární výzvy 2000 slov z června 1968 nebo jako vedoucího pozdější samizdatové edice Petlice.

Za svou práci dostal řadu významných českých i zahraničních ocenění. Prozaik, fejetonista i publicista v poslední době žil u svého syna v Dobřichovicích, kde také zemřel. V Brumově-Bylnici se narodil v roce 1926 jako syn tesaře.

 

Právě se děje

Další zprávy