Dluhy černých pasažérů vymáhaly firmy kryté offshore

Eliška Bártová Eliška Bártová
2. 10. 2013 12:00
Lidé, jež odhalili světoví novináři, pracují i v Česku, popisuje deník Insider.
Informační tabule na londýnské adrese, kde podle rejstříku sídlí majitelé M.B.A. Finance.
Informační tabule na londýnské adrese, kde podle rejstříku sídlí majitelé M.B.A. Finance. | Foto: Zuzana Pavlíčková

Praha - Tři statutární moravská města svěřila v minulých letech vymáhání dluhů černých pasažérů městské dopravy firmě, jejíž majitelé jsou skryti za britskou společností registrovanou v Londýně. A také za jméno jednatele, který se objevil na seznamu mezinárodní organizace investigativních novinářů, když popisovala v deníku Guardian největší postavy světového off shore byznysu. 

Dluhy byly firmě M.B.A. by safesaver">Finance prodány krátce poté, co podíl ve společnosti získal z většiny právě anonymní vlastník. 

Objevil to deník Insider, který podrobně popsal příběh zmíněné firmy a působení jejího jednatele v off shore byznysu.

Ostrava, Brno, Jihlava

V letech 2008-2010 prodal ostravský dopravní podnik M.B.A. by safesaver">Finance 14 300 pohledávek za neuhrazené jízdné pouze na základě poptávkového řízení.

Přes čtyři tisíce pohledávek pak získala firma v letech 2009 a 2010 od Dopravního podniku Brno. Tady už získala zakázku na základě výběrového řízení.

Pohledávky dopravních podniků skoupila tato společnost také v Jihlavě, tamní radnice však odmítla upřesnit, kdy a kolik pohledávek bylo firmě odprodáno.

Před třemi lety pak získala M.B.A. by safesaver">Finance zakázku také od polostátního gigantu ČEZ. Smlouvu na vymáhání pohledávek má uzavřenu na dobu neurčitou.

Kolik pohledávek přesně bylo firmě předáno k vymáhání, ČEZ nesdělil. Stejně jako částku, již za to M.B.A. by safesaver">Finance inkasuje.

„Jde o několik tisíc obchodních partnerů, celkem v řádu několika desítek milionů korun," uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. „Odměna je maximálně několik procent z vymožené částky."

Vzpomínka na kancléře

Deník Insider zjistil, že zakázku u ČEZu firma vysoutěžila ještě s dalšími třemi společnostmi, mezi nimiž je například i Credit Management. Jeho vlastníci jsou také skryti, a jak už dříve deník Insider uvedl, anonymními akciemi této vymahačské firmy se dvakrát na valných hromadách prokázal současný prezidentův kancléř Vratislav Mynář.

Proč polostátní firma nechává vydělávat firmy s vlastnickou strukturou, u níž se lze těžko dopátrat pravého majitele, vysvětluje mluvčí Kříž standardní formulací. „Musíme se pohybovat v rámci zákona a ze zákona nemůžeme dát do výběrových řízení takovouto podmínku."

Firma M.B.A. by safesaver">Finance přitom není členem Asociace inkasních agentur. „Praktiky této společnosti, se kterými se na trhu setkáváme, často neodpovídají našemu Etickému kodexu, který musí všichni členové AIA dodržovat," komentoval tento fakt prezident Asociace Vladimír Gazárek.

Podle jednatele firmy M.B.A. by safesaver">Finance je však důvodem nezačlenění do asociace skutečnost, že se její aktivity „zcela nepřekrývají".

Kromě těchto společností vymáhá pohledávky českých dlužníku například také firma Caldershot finance ltd. Její vlastník je opět skryt v Británii za anonymními akciemi.

V této společnosti, kterou v Česku zastupoval vlivný právník Miroslav Jansta, se vystřídali dokonce tři ze seznam 28 nastrčených jednatelů. Ti mají za úkol krýt skutečného vlastníka.

Čtěte více v placeném deníku Insider:Detailní příběh M.B.A. Finance. A kdo je Damian James Calderbank?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
Další zprávy