Dluh za šampionát klesl, Neumannová umazala 35 milionů

Martina Machová Martina Machová
21. 9. 2009 22:11
Lyžaři získali zprávu likvidátora šampionátu
Po více než půl roce je stále těžké říci, jak hospodaření mistrovství světa v klasickém lyžování skončilo
Po více než půl roce je stále těžké říci, jak hospodaření mistrovství světa v klasickém lyžování skončilo | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Organizátorům mistrovství světa v klasickém lyžování se zřejmě podařilo o něco snížit masivní dluh, kterým liberecký šampionát skončil.

V současnosti dluží společnostem a institucím zajišťujícím služby pro jednu z největších sportovních akcí české historie 81 milionů korun. Tedy o 35 milionů méně, než prezidentka organizátorů Kateřina Neumannová uváděla na konci června.

Vyplývá to ze zprávy likvidátorů mistrovství, zjistilo Aktuálně.cz.

Jaký dluh bude na konci?

Dozorčí rada Svazu lyžařů České republiky si kvůli hospodářskému výsledku mistrovství najala odbornou poradenskou společnost z oblasti finančnictví Apogeo Tax. Jejím primárním úkolem byl dohled nad likvidací pohledávek zbylých po únorové akci.

Podle zdroje blízkého vedení svazu je však zpráva likvidátora prozatím příliš obecná a nyní bude nutno rozklíčovat jednotlivé položky. Teprve poté bude jasné, zda jsou v ní zahrnuty všechny dluhy.

Svazoví činovníci se v pondělí k výsledkům odmítali vyjadřovat. Pouze předseda dozorčí rady lyžařského svazu Roman Kumpošt deníku Aktuálně.cz na přímý dotaz potvrdil, že odprezentovaná částka sedí. Ani on však nechtěl říct cokoliv bližšího: "Další konkrétní kroky závisí na prezidentovi svazu a generálním sekretáři, kteří mají rozhodovací pravomoci."

Šéfka organizátorů Kateřina Neumannová s trofejemi pro závodníky
Šéfka organizátorů Kateřina Neumannová s trofejemi pro závodníky | Foto: Ondřej Besperát

Místo slávy žaloby

Ještě na konci června Kateřina Neumannová přiznala, že po akci zůstane minusová suma 116 milionů korun. Už tehdy věřila, že konečná částka bude nižší. Dokonce předpokládala, že po šampionátu nezůstanou dluhy žádné.

Od té doby však bližší informace nedodala ani partnerům, jako je ministerstvo školství či lyžařský svaz, ani pořadatelskému městu Liberci.

Některé společnosti mezitím na organizátory podaly kvůli dluhům žaloby. Například Technická univerzita v Liberci, kde byli sportovci během mistrovství ubytováni, nebo meteorologové, kteří dodávali pro závody speciální předpovědi počasí.

Tým Neumannové původně hospodařil s rozpočtem 593 548 000 korun, nakonec ale šampionát stál ještě o třicet milionů více.

Dvě stě milionů poslala do Liberce Mezinárodní lyžařská federace (FIS), zbytek si měli zajistit sami vlastním marketingem a prodejem vstupenek.

Nakonec musel stát přispět navíc 189 miliony korun, dalšími 15 miliony pomohl přímo v průběhu šampionátu Liberecký kraj.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Uzbekistán odmění občany za denní procházky, chce zlepšit jejich kondici

Uzbeky, kteří ujdou 10 000 kroků denně po celý rok, čeká odměna v podobě bezplatného používání státních tělocvičen a padesátiprocentní slevy na služby poskytované vládou. Slibuje to návrh prezidentského dekretu, o kterém informovala místní média. Nápad zaujal i agenturu Reuters.

Dokument si klade za cíl podporovat tělesnou zdatnost a zdravý životní styl, jenž pomáhá předcházet nemocem. Dekret počítá také se zavedením dne bez aut či budováním sportovišť pro cvičení pod širým nebem po celé této středoasijské zemi s 34 miliony obyvatel.

Vláda také doufá, že zlepšování kondice pomůže chránit populaci před nemocemi, jako je covid-19. Uzbekistán s 53 000 potvrzenými případy nákazy koronavirem a 444 úmrtími hlásí nižší čísla než mnoho jiných zemí. Země také dvakrát vyhlásila karanténní opatření, aby zabránila šíření nákazy.

Vyhláška načrtává program nazvaný "Překonejme pandemii sportem!" a zdůrazňuje propagaci chůze, běhu, jízdy na kole, malé kopané, badmintonu, volejbalu či městské formy basketbalu zvané streetball.

před 6 hodinami

V USA půjde do dražby vzácná malba Sandra Botticelliho

Newyorská aukční síň Sotheby’s v lednu nabídne malbu italského renesančního mistra Sandra Botticelliho, na níž je zobrazen mladý muž držící medailon. Podle Sotheby’s není vyloučeno, že se dílo prodá až za 100 milionů dolarů, což je v přepočtu 2,32 miliardy korun. Příležitosti pro koupi Botticelliho portrétů jsou mimořádné vzácné, píše agentura AP.

"Nenapadá mě žádné podobné Botticelliho dílo, které kdy bylo na otevřeném mezinárodním trhu," říká Christopher Apostle, jenž v aukční síni vede oddělení prodeje děl starých mistrů. "Skutečnost, že se ví jen o 12 portrétech Botticelliho, tento obraz řadí mezi výkvět," pokračuje. "Svým způsobem jsou to ty nejosobnější věci, které vytvořil. Je to něco, co dělal jen s jednou další osobou."

Aukční síň doufá, že navzdory pandemii covidu-19, která po celém světě způsobila značný hospodářský propad, by se obraz mohl prodat draze. Poslední dílo, které dosáhlo takových výšin, byl obraz impresionisty Claudea Moneta s názvem Meules (Kupky sena). Ten byl v newyorském Sotheby’s vydražen loni za 110,7 milionu dolarů, v přepočtu přes 2,5 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ve Vatikánu rezignoval kvůli skandálu vlivný kardinál Becciu

Ve Vatikánu dnes rezignoval na svou funkci vlivný italský kardinál Angelo Becciu, prefekt Kongregace pro blahořečení a svatořečení. Podle agentury AP je jeho odchod spojen se skandálem kolem kontroverzního nákupu luxusních nemovitostí v Londýně za peníze církevního státu. Vatikán rezignaci nekomentoval.

Dvaasedmdesátiletý Becciu neskončil pouze v čele jedné z kongregací, ale vzdal se i svých kardinálských pravomocí. Znamená to, že se například nebude moci zúčastnit dalšího konkláve, které volí nového papeže. Naposledy se něco takového stalo před dvěma lety, kdy kvůli obvinění ze sexuálního zneužívání dětí a mladých mužů rezignoval americký kardinál Theodore McCarrick.

Zdroj: ČTK
Další zprávy