Foldyna po třiceti letech odchází z ČSSD. Strana podle něj "pohrdá obyčejnými lidmi"

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 24. 2. 2020 16:13
Dlouholetý politik sociální demokracie Jaroslav Foldyna oznámil, že odchází z ČSSD. V prohlášení uvedl, že ji opustí v úterý 25. února. Foldyna se naposledy dostal do sporu s vedením strany před dvěma týdny, kdy ve sněmovně bez důkazů tvrdil, že se organizace Člověk v tísni a její ředitel Šimon Pánek snaží ovlivnit volbu ombudsmana.
Jaroslav Foldyna
Jaroslav Foldyna | Foto: ČTK

ČSSD je podle Foldyny tím, proti čemu původně vznikla. "Stala se zpupnou vrchností, která obyčejnými lidmi pohrdá, ačkoli se tváří, že tomu tak není. Protože s tímto stavem strany nehodlá její vedení nic dělat, a já sám nemám možnost, jak bych mohl na situaci cokoli změnit, nezbývá mi než ČSSD po třiceti letech členství opustit," uvedl Foldyna.

Foldyna v polovině února mluvil o snahách ovlivnit volbu ombudsmana v neprospěch později vítězného Stanislava Křečka. Uvedl tehdy, že se dozvěděl o tom, že Pánek poslal předsedům stran SMS. V nich jim podle Foldyny "v podstatě vyhrožoval problémy", pokud budou volit Křečka.

Existenci SMS odmítli opoziční politici i Člověk v tísni, představitelé ČSSD výrok odsoudili a shodovali se v tom, že Foldynovo chování bude probírat stranické vedení i poslanecký klub.

Blesk uvedl, že Foldyna se chce dál angažovat v Ústeckém kraji, jako nezávislý by mohl v letošních krajských volbách kandidovat za společnou iniciativu SPD a SPOZ. "To by se mohlo stát," řekl Foldyna serveru. Dodal, že odchodem chtěl předejít tomu, aby se jeho vyloučení stalo tématem chystaného pátečního zasedání předsednictva ČSSD.

Foldyna byl místopředsedou ČSSD zhruba rok do loňského března. K současnému vedení, především místopředsedovi a ministrovi zahraničí Tomáši Petříčkovi, ale také zástupcům pražské organizace byl Foldyna dlouhodobě kritický.

Táhnou ČSSD ke dnu

"Když neodejdou představitelé liberální a neomarxistické sociální demokracie, která táhne stranu ke dnu," řekl Foldyna před časem serveru irozhlas.cz s tím, že pokud se tak nestane, tak on sám ze sociální demokracie odejde.

Jaroslav Foldyna (59)
Autor fotografie: Zbyněk Pecák

Jaroslav Foldyna (59)

  • Foldyna se narodil 26. června 1960 v České Lípě. Vyučil se lodním mechanikem, má státní zkoušku kapitána vnitrozemské plavby a mezinárodního palubního operátora.
  • Vzdělání si doplnil studiem na veřejnoprávní akademii v Ústí nad Labem a studiem pravoslavné teologie na olomouckém detašovaném pracovišti Prešovské univerzity.
  • V letech 1978 až 1991 byl zaměstnán u Československé plavby labsko-oderské v různých funkcích až po kapitána II. třídy, z toho jeden rok jako přístavní kormidelník v přístavu Hamburk. Poté pracoval u celní správy a městské policie v Děčíně a podnikal. Kromě toho byl asistentem poslance Vladimíra Laštůvky a senátora Egona Lánského a pracoval jako asistent ředitele Palivového kombinátu Ústí.
  • Členem sociální demokracie je od prosince 1989, předtím byl kandidátem členství v KSČ. Zastával různé funkce v krajském vedení strany na Ústecku, byl tam volebním lídrem. Od dubna 2018 do března 2019 byl místopředsedou ČSSD.
  • Foldyna v minulosti proslul například jako kritik bombardování bývalé Jugoslávie letouny Severoatlantické aliance v roce 1999.

Předseda ČSSD Jan Hamáček na to reagoval slovy, že ČSSD není kriminál a každý může odejít. Místopředsedové strany předtím uvedli, že o Foldynově chování chtějí ve vedení jednat.

Ústecký poslanec Foldyna spolu s šéfem krajské ústecké ČSSD Miroslavem Andrtem čelili loni v září hlasování o vyloučení ze strany. Na předsednictvu ČSSD sice byla pro jejich konec většina přítomných, nešlo ale o požadovanou nadpoloviční většinu všech členů tohoto orgánu. Předseda ČSSD Jan Hamáček tehdy hlasování označil za silné varování, aby členové případné vnitrostranické spory neřešili na veřejnosti.

Názorově nás opustil už dříve, tvrdí politici z ČSSD

Předseda Jan Hamáček uvedl, že Foldynův krok očekával. "S ČSSD se reálně rozešel již dávno, teď to zformalizoval," uvedl ministr vnitra.

Také podle předsedy poslaneckého klubu Jana Chvojky směřovaly Foldynovy kroky dlouhodobě mimo ČSSD. "Jeho rozhodnutí mě nepřekvapilo. S odchodem ze strany se samozřejmě zavírají i dveře za členstvím v poslaneckém klubu," uvedl. ČSSD tak bude ve Sněmovně disponovat 14 hlasy. Spolu s koaličním partnerem ANO (78 poslanců) a KSČM (15 poslanců), která jejich vládu toleruje, však ve Sněmovně budou disponovat pohodlnou většinou.

Místopředseda ČSSD Jan Veselý na twitteru uvedl, že Foldynu zná už dlouho. "A dlouho sleduji jeho posun od sociálně demokratických myšlenek k myšlenkám národně sociálním. S ČSSD se ideově rozchází již řadu let a jeho odchod je jen logickým vyústěním tohoto procesu. Pozdravit se s ním ale dokážu stále a lidsky mu přeji vše dobré," konstatoval.

Místopředseda ČSSD Michal Šmarda napsal, že z Foldynova odchodu radost nemá. "V 90. letech jsme spolu byli v bombardovaném Bělehradě. Jsou chvíle, které vás sblíží. O to více člověka mrzí, když se pak vaše cesty rozejdou," uvedl.

Foldyna se podle něj sociálně demokratickým myšlenkám vzdálil. "Svůj odchod zjevně chystal dlouho. Je to logický krok. Sociální demokracii nepoškodí," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy