Dušnost, nespavost, pomalé myšlení. Potížemi mohou lidé trpět i rok od covidu

Tomáš Klézl Tomáš Klézl
19. 11. 2021 6:34
Většina nakažených covidem je schopná se po ukončení izolace téměř ihned vrátit k běžnému životu. Tisícům Čechů ovšem překonáním infekce boj s důsledky zákeřné nákazy teprve začal. Provází je problémy s dýcháním, srdcem i vypadáváním vlasů. Podle pneumologa Vladimíra Koblížka se s dlouhodobými potížemi po covidu potýká asi pět až deset procent nakažených. Část z nich má problémy i po roce.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Dvaačtyřicetiletá Šárka byla podle svých slov vždy velmi aktivní. Vystudovala dvě vysoké školy, vede vlastní firmu, zároveň stihla čtyřikrát týdně zajít do fitness centra. Za celý život měla díky své dobré imunitě jen jednou chřipku.

Zprvu to vypadalo, že s lehkostí přejde také covid, kterým se i přes důsledné užívání respirátorů nakazila loni v listopadu v práci. Neměla výraznější obtíže, za pár dní byla v pořádku. "Byla jsem v euforii, že jsem to zvládla. Ihned po konci izolace jsem najela na plný výkon. Pracovala jsem, nakupovala vánoční dárky," vzpomíná.

Jenže koncem prosince, měsíc od nákazy, přišel zlom. "Četla jsem dětem pohádku a nebyla jsem schopná přečíst jedinou větu. Hrozně jsem se zadýchávala. Začala jsem mít stejné příznaky jako při covidu. Bolela mě záda, teklo mi z očí. Nemohla jsem spát a silně mi bušilo srdce," vysvětluje.

Obvodní lékařka nejdříve její potíže přiřkla úzkosti. Když ale problémů neubývalo, rozhodla se Šárka jet do nemocnice na pohotovost, odkud ji poslali na kardiologii. Tam se dozvěděla, co za jejími náhlými potížemi stojí. "Lékař mi řekl, že je to klasický postcovid," vypráví. 

Pět až deset ze sta nakažených

Od toho momentu Šárka ve fitness centru nebyla. "Čtyři měsíce jsem pak nebyla schopna vůbec ničeho. Ležela jsem doma, byla jsem neustále unavená a zároveň jsem nebyla schopná usnout. Neustále jsem měla teploty 37,3 až 37,6 stupně. Přepadla mě apatie," popisuje svou zkušenost s postcovidovým syndromem, který jí způsobil mimo jiné problémy se srdcem. Dnes už je na tom lépe, stále ale není schopná stoprocentně fungovat.

Podobnou diagnózu si od lékařů vyslechly od počátku pandemie tisíce lidí. "U řady pacientů po prodělání covidu-19 přetrvávají některé obtíže delší dobu. Může se jednat o problémy s dechem, horší toleranci námahy, kašel, únavu, potíže s pamětí a soustředěním, úzkost a další potíže," uvádí primář interní kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Martin Havrda.

Podle přednosty plicní kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimíra Koblížka se se zdravotními potížemi způsobenými covidem i tři měsíce po pozitivním testu potýká asi pět až deset ze sta nakažených lidí. 

Například lékaři z hradeckého Centra postcovidové péče, které funguje od začátku loňského prosince, vyšetřili dle mluvčího nemocnice Jakuba Sochora už více než tisíc pacientů se symptomy postcovidového syndromu. Stovky jich evidují také další oslovené nemocnice. Shodují se, že jde zejména o starší pacienty, objevují se ale také ti mladší.

Koblížek uvádí, že nejvíce pacientů mělo hradecké postcovidové oddělení na začátku léta, kdy přicházeli s potížemi lidé, kteří se nakazili během zimní a jarní vlny pandemie. Nyní je období klidnější, obává se ale, že vlivem růstu počtu nakažených za pár měsíců pacientů opět výrazně přibude.

Po těžkém i mírném průběhu

Mezi postcovidovými pacienty v péči pneumologů podle Koblížka převládají lidé, kteří si nesou následky těžkého průběhu onemocnění. Jejich plíce jsou poničené a postupně se hojí, i po několika měsících ale mohou mít tito lidé problémy s dýcháním, zejména při fyzické zátěži.

"Překvapivě se ale ukazuje, že se plíce po covidovém zápalu plic dokáže poměrně hezky regenerovat. Máme desítky pacientů, u kterých jsme si nedokázali představit, že se zahojí. A po roce je to celkem normální," uvádí Koblížek.

Další skupinu nemocných ovšem tvoří pacienti, kteří měli mírnější průběh nemoci a léčili se doma. "Některým je hůř až po covidu než během něj. U části z nich se třeba projeví po mnoha týdnech od nemoci porucha okysličení krve," doplňuje.

Problémy často do půl roku od nákazy přejdou, asi jeden nebo dva lidé ze sta z celkového počtu nakažených ale mohou mít podle Koblížka potíže i po roce. Někteří pacienti končí kvůli těmto potížím i na delší dobu v nemocnici. Jde přitom i o lidi, kteří se při nákaze covidem hospitalizaci vyhnuli.

Mezi ty patří pětapadesátiletá Mirka. Ta skončila na tři týdny v nemocnici půl roku poté, co se během loňského října již podruhé nakazila covidem. Měla potíže s dýcháním, bolestí hlavy i celého těla. "Cesta do vedlejší koupelny byla výlet na několik desítek minut," vzpomíná.

Dlouhodobé potíže se snaží řešit pobyty v lázních. Ty jí krátkodobě pomáhají, problémy se ale vždy vrátí. "I po roce od nákazy stále cítím problémy s únavou, dýcháním, bolesti různých částí těla, bolesti hlavy, velmi špatný spánek, zpomalené myšlení a časté přeříkávání slov. Jsem přecitlivělá a mám problémy s psychikou," říká.

Vypadávání vlasů i "mozková mlha"

Lékaři tak upozorňují na to, že se postcovidový syndrom neprojevuje pouze prodloužením či návratem běžných příznaků nemoci, jako jsou potíže s dýcháním, únava nebo ztráta čichu a chuti. Mohou jej provázet problémy, které by si s covidem spojil jen málokdo. 

"Na základě našich dosavadních zkušeností bych řekla, že covid-19 je poměrně zákeřná nemoc mnoha tváří," říká primářka plicního oddělení Pardubické nemocnice Renata Králová.

"Část pacientů může mít poruchy srdečního rytmu, může vnímat bušení srdce. Někdy mají lidé po covidu postižení nervů - mravenčení končetin, poruchy chůze, bolesti v končetinách. Velmi vzácná jsou poškození míchy, popisují to ovšem různí autoři v různých zemí," jmenuje Koblížek. 

Pacienti si také často stěžují na nespavost nebo takzvanou mozkovou mlhu provázenou otupělostí, nesoustředěností a špatnou pamětí. Lidem se objevují i kožní vyrážky nebo změny na nehtech. Někteří bojují s vypadáváním vlasů.

Pacienti po covidu také podle lékařů nezřídka trpí úzkostmi nebo poruchami nálady. Podle Koblížka je ale nejisté, zda psychické potíže u lidí mohlo způsobit samotné onemocnění covidem, nebo jde spíš o důsledek stresu způsobeného pandemií.

"Je ale fakt, že jsme se setkali s pacienty, kteří v postcovidovém období dostali depresi a museli vyhledat pomoc psychiatra," popisuje Koblížek.

Zároveň ale lékaři upozorňují, že se setkávají s lidmi, kterým sice diagnostikují postcovid, nakonec se ale zjistí, že trpí jiným onemocněním a časová shoda je jen náhodná. 

Lékaři v Pardubické nemocnici například muži, kterého vyšetřovali kvůli postcovidovým potížím, náhodou přišli na nádorový uzel v plíci. "Díky tomu se mohl problém začít řešit včas a vše dobře dopadlo," uvádí pneumolog Miroslav Prekop.

Virus může napadat nejen plíce

To, že může závažné onemocnění způsobit různorodé dlouhodobé následky, není pro lékaře zcela novou záležitostí. "Do určité míry se postcovidový syndrom podobá stavům, kterým se dříve říkalo postinfekční syndrom. Býval popisován u některých virových či bakteriálních onemocnění. S tím, že covid má určité zvláštnosti a zatím se toho neví tolik jako u lépe prozkoumaných infekcí," říká Koblížek.

Podle aktuálních studií od zahraničních vědců, kteří se postcovidovým syndromem zabývají, může mít tento úkaz několik možných příčin. "Virus covidu se v době akutních potíží dostává do určitého typu buněk vybavených speciálním receptorem, kterých je nejvíc v dýchacích cestách a v plicíchTakové buňky jsou ale i jinde po těle. Koronavirová infekce někdy vyvolá zánětlivou imunitní reakci plíce i celého organismu," vysvětluje Koblížek.

"Pokud vystupňovaný zánět trvá delší dobu, případně pokud došlo k dlouhotrvajícímu snížení krevního kyslíku, mohou být poškozeny nejenom plíce, ale i mozek, nervy, nebo další orgány," doplňuje.

"Poškození míchy nebo mozku se zčásti vysvětluje i tím, že virus projde v okolí čichového nervu přímo do mozku," říká Koblížek. Možností také je, že virus v těle vyvolá extrémně silnou imunitní reakci, která může poškodit některé orgány.

Otázkou podle něj zůstává, z jakého důvodu si někteří lidé dlouhodobými důsledky po covidu trpí a jiní ne. "Zatím to nevíme. Potřebujeme například studie, které by porovnaly pacienty s různými typy zápalů plic, abychom mohli určit, jaké následky mohou mít pacienti po covidu v porovnání s dalšími typy plicních infekcí," uzavírá Koblížek.

VIDEO: Není to epidemie neočkovaných. Začíná to být napínavé, nárůsty jsou rychlé, říká Houfková

Ukázalo se, že ochrana proti nákaze není tak dlouhodobá, není to epidemie neočkovaných, z dat plyne, že se covid začíná šířit všude. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Basketbalisté New Orleans v NBA porazili Indianu, Satoranský opět nehrál

Basketbalisté New Orleans porazili v NBA na domácím hřišti Indianu 117:113. Český reprezentant Tomáš Satoranský opět nedostal důvěru trenéra, naposledy hrál i kvůli pobytu v karanténě 2. ledna. Ani za rezervní tým Oklahoma City nehrál Vít Krejčí, kterého trápí bolavý kotník.

New Orleans vedle dlouhodobě zraněného Ziona Williamsona chyběla i další hvězda Brandon Ingram. Také Indiana postrádala opory, mimo jiné nejlepšího střelce Domantase Sabonise, pivota Mylese Turnera nebo rozehrávače Malcolma Brogdona. Přesto se srdnatě držela, a to i díky životnímu zápasu nedraftovaného nováčka Duana Washingtona Jr., jenž nastřílel 21 bodů.

"Už když jsem nastupoval, byl jsem v dobrém herním rytmu. Spoluhráči mi věřili, a tak mě nacházeli ve výborných pozicích," pochvaloval si Washington Jr., který proměnil sedm trojek z dvanácti. Celkově Pacers trefili 19 trojek ze 46, na body z vymezeného území však prohráli 32:64.

Washingtonovi sekundoval Caris LeVert s 19 body. Pelicans, kteří stříleli zpoza oblouku pouze s úspěšností 20 procent, vedli Devonte' Graham s 25 body, Josh Hart s 22 body a 10 doskoky a Jonas Valančiunas, který nasbíral 16 bodů, 12 doskočených míčů a šest asistencí.

Mladý tým Pelicans je nyní na dostřel desáté příčce Západní konference, která znamená předkolo play off. S bilancí 18-28 ztrácí dva zápasy na Portland. Přidat musí především na palubovkách soupeřů, kde z 24 utkání vyhrál jen sedm.

Drama v Oklahoma City nakonec zvládlo v poměru 111:110 Chicago, jehož vítězství pečetil sekundu před koncem z trestného hodu Javonte Green. Trojka Mikea Muscaly se sirénou pak jen kosmeticky upravila skóre. Za stavu 107:110 měl možnost vyrovnat Shai Gilgeous-Alexander, ale minul.

Jinak opora Thunder odehrála skvělé utkání s 31 body, když trefila devět ze 17 střel a 11 ze 14 trestných hodů, a 10 asistencemi. Bulls na druhé straně vedli Nikola Vučevič s 26 body a 15 doskoky, Ayo Dosunmu s 24 body a osmi asistencemi a Zach LaVine s 23 body. DeMar DeRozan, obvyklý lídr týmu, odpočíval.

Bulls v duelu vedli až o 28 bodů, ale o náskok přišli i kvůli mocnému finiši Thunder, kteří poslední čtvrtinu ovládli 32:19. Přesto uspěli a ve Východní konferenci ztrácejí s bilancí 29-17 (stejnou jako má třetí Brooklyn) pouze půl zápasu na první Miami. Oklahoma City je na Západě poslední.

Sedmý triumf v řadě si v atraktivním duelu proti Utahu zajistil Phoenix, jenž uspěl 115:109. Devin Booker nastřílel 33 bodů. Sekundoval mu veterán Chris Paul, který přidal 15 bodů z celkového sezonního maxima 27 za poslední čtvrtinu. Paul navíc zaznamenal 14 asistencí a devět doskoků. Utah, který nastoupil bez opor Rudyho Goberta, Donovana Mitchella a Mikea Conleyho, spoléhal na Jordana Clarksona s 22 body.

I díky důležité trojce Dariuse Garlanda necelou minutu a půl před koncem uspěl Cleveland doma proti New Yorku po dramatickém závěru 95:93. Herně ho táhl Kevin Love s 20 body a 11 doskoky, Knicks nestačilo 24 bodů R.J. Barretta. Cleveland si drží bilanci 29-19 a na první Miami ztrácí pouze jeden a půl zápasu.

Výsledky NBA:

Cleveland - New York 95:93, New Orleans - Indiana 117:113, Oklahoma City - Chicago 110:111, Phoenix - Utah 115:109.

Tabulky NBA:

Východní konference:

Atlantická divize:

1. Brooklyn 46 29 17 63,0
2. Philadelphia 46 27 19 58,7
3. Boston 48 24 24 50,0
4. Toronto 44 22 22 50,0
5. New York 48 23 25 47,9

Centrální divize:

1. Chicago 46 29 17 63,0
2. Milwaukee 49 30 19 61,2
3. Cleveland 48 29 19 60,4
4. Indiana 48 17 31 35,4
5. Detroit 46 11 35 23,9

Jihovýchodní divize:

1. Miami 47 30 17 63,8
2. Charlotte 47 26 21 55,3
3. Washington 47 23 24 48,9
4. Atlanta 46 21 25 45,7
5. Orlando 48 9 39 18,8

Západní konference:

Jihozápadní divize:

1. Memphis 49 32 17 65,3
2. Dallas 47 27 20 57,4
3. New Orleans 46 18 28 39,1
4. San Antonio 47 17 30 36,2
5. Houston 47 14 33 29,8

Severozápadní divize:

1. Utah 48 30 18 62,5
2. Denver 45 24 21 53,3
3. Minnesota 46 23 23 50,0
4. Portland 46 20 26 43,5
5. Oklahoma City 47 14 33 29,8

Pacifická divize:

1. Phoenix 46 37 9 80,4
2. Golden State 47 34 13 72,3
3. LA Lakers 47 23 24 48,9
4. LA Clippers 48 23 25 47,9
5. Sacramento 48 18 30 37,5
Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Řecko kvůli sněhu vyhlásilo den volna, počasí uzavřelo i letiště v Istanbulu

Přívaly sněhu dál komplikují život v řadě oblastí Řecka a Turecka. Řecká vláda  kvůli tomu na úterý vyhlásila den volna pro všechny s výjimkou osob, které zajišťují chod státu a základní služby. Už v pondělí kvůli přívalu sněhu a komplikacím v dopravě zavřela řada obchodů, s výjimkou potravin či lékáren, provoz zastavila i očkovací centra.

Tisíce lidí uvěznily přívaly sněhu i na řecké dálnici v blízkosti Atén, někteří strávili v autech i 20 hodin, napsal deník Kathimerini. I v úterý ráno pokračovali hasiči a vojáci ve vyprošťování uvázlých aut na dálnici, lidem nosili vodu, jídlo a přikrývky. Na sociálních sítích se objevovaly záběry, na nichž i rodiny s dětmi jdou pěšky po dálnicí od svých vozů, jež sníh uvěznil na silnici.

V Turecku prodloužili kvůli sněhu do jedné odpoledne místního času (11:00 SEČ) uzavírku mezinárodního letiště v Istanbulu, kde jsou zastaveny odlety a přílety už od pondělka. Istanbul se s hustým sněžením potýká od nedělního večera. Chaos způsobil sníh v dopravě, tisíce lidí zůstaly dočasně uvězněny v autech na dálnici, včetně té, jež spojuje patnáctimilionový Istanbul s metropolí Ankarou. V Istanbulu zemřeli tři lidé při nedělní nehodě autobusu, který na zasněžené silnici havaroval, informoval deník Hürriyet.

Pozastavení provozu na istanbulském letišti se dotklo desítek mezinárodních letů. Kvůli mase sněhu se na letišti zřítila v pondělí i střecha jedné budovy využívané společností Turkish Airlines, nikdo ale nebyl zraněn.

Zdroj: ČTK
Další zprávy