Divoká příroda a tajný vojenský kryt v srdci velkoměsta

Divoká příroda a tajný vojenský kryt v srdci velkoměsta
Za viaduktem takzvaného pražského Semmeringu (podle vzoru alpské tratě u stejnojmenného města), pod sídlištěm Barrandov, pouhých 7 km vzdušnou čarou od Václavského náměstí, začíná Prokopské údolí - nejvýchodnější výběžek Českého krasu.
Na perokresbě z roku 1820 působí Prokopák jako idylická alpská krajina.
Na některých místech tak působí dodnes.
Přestože na jeho okrajích žije v panelových sídlištích témeř 100 tisíc lidí.
Foto: Jan Langer
Jan Langer
3. 9. 2012 12:25

Prokopské údolí v Praze je vzácným přírodním územím v katastru velkoměsta a kusem divočiny v srdci metropole. Nachází se jen 7 km od Václavského náměstí. Jeho přírodní bohatství by si zasloužilo podobnou ochranu jako první zóna šumavského národního parku. Přesto zde každoročně tráví svůj volný čas stovky tisíc spokojených lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320.000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy