Dívka zraněná na CzechTeku. Viník není

Pavel Baroch
22. 3. 2006 0:00
Tachov - Policisté prorazili mladé ženě loni na CzechTeku plíci. Inspekce teď vyšetřování ukončila se závěrem, že viník je neznámý.
Romana Krátká po policejním zásahu na CzechTeku
Romana Krátká po policejním zásahu na CzechTeku | Foto: Aktuálně.cz

Bylo to nejspíš nejvážnější zranění při policejním zásahu na loňské technoparty u Mlýnce na Tachovsku. Romana Krátká skončila v nemocnici poté, co ji policista udeřil tak silně, až jí žebro prorazilo plíci a způsobilo pneumotorax.

Teď, sedm měsíců po zásahu, ukončila inspekce ministra vnitra vyšetřování s konstatováním, že se nepodařilo zjistit, kdo Romaně Krátké těžké zranění, které mohlo v krajním případě skončit smrtí, způsobil.

"Že případ odloží, jsem čekala od začátku. Kdyby to bylo naopak, kdybych já zranila policajta, tak bych byla potrestaná hned," řekla deníku Aktuálně.cz Romana Krátká.

Infobox
Autor fotografie: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Infobox

MOTEJL A CZECHTEK

Ombudsman Otakar Motejl kritizoval policii, která podle něho nepostupovala proti účastníkům loňské technoparty přiměřeným způsobem. Podrobnosti ZDE

 

Ministr vnitra František Bublan v odpovědi ombudsmanovi připustil jen to, že policie pochybila například v koordinaci činnosti jednotlivých složek, nebo při dokumentování zásahu. Čtěte ZDE

"Když vyšetřuje policajt policajta, tak nemá občan šanci. Nikdy to doopravdy vyšetřit nechtěli a jen hráli divadlo. Když se nezjistí konkrétní viník, odpovědnost by přece měla mít celá policie," dodala Krátká.

Inspekce zkoumala i záběry ČT

Inspekce ministra vnitra tvrdí, že udělala všechno pro to, aby odhalila, kdo mladou ženu zranil. Vyslechla například všechny podezřelé policisty, další svědky a zkoumala i záběry České televize, která zásah natáčela.

Romana Krátká i tak proti ukončení vyšetřování podala stížnost. Tu teď bude posuzovat státní zástupkyně Antonie Zelená, která má vyšetřování policejního zásahu na CzechTeku na starosti.

"Je s podivem, že v případě napadení policistů bylo velmi rychle zahájeno trestní stíhání konkrétních osob. Oproti tomu v případě závažného těžkého zranění občanů ze strany zasahujících policistů se i po mnoha měsících nepodařilo odhalit jediného konkrétního viníka," komentoval případ Jakub Schejbal z advokátní kanceláře Jan Křivánek, která Romanu Krátkou zastupuje.

Inspekce odmítla také obvinění čtyř chebských policistů, které při kopání do ležícího technaře zachytila televizní kamera. Státní zástupkyně Antonie Zelená ale v tomto případě nařídila další vyšetřování. O současném stavu šetření - čtěte ZDE

Bil mě do hlavy a do žeber

Lékařská zpráva o zranění Romany Krátké
Lékařská zpráva o zranění Romany Krátké | Foto: Aktuálně.cz

Romana Krátká vypověděla, že na ni policisté zaútočili, přestože po nich neházela kamení, ani jim nenadávala. To pak potvrdil i její přítel do policejního protokolu, do něhož uvedli následující verzi:

Romana Krátká stála u svého stanu, když ji a její kamarády začala vyhánět zásahová jednotka a bít je obušky. Začala utíkat, ale jeden z policistů jí obuškem podrazil nohy a začal ji mlátit do hlavy a do žeber. Z hlavy jí začala téct krev, cítila bolest v hrudníku.

Vstát jí pomohl její přítel a oba utekli pryč. Zdravotníci jí pak řekli, že rána na hlavě se nemusí šít a s žebry má navštívit lékaře, pokud ji budou stále bolet.

Později se ukázalo, že jí vychýlené žebro prorazilo pravou plíci. Do nemocnice se dostala ve chvíli, kdy plíce ze dvou třetin selhávala. Prodělala bolestivou operaci a skončila na jednotce intenzivní péče.

Policista s číslem 38

Svědek posléze vypověděl, že Romanu Krátkou zranil policista s registrační značkou, na níž byla nejspíš i číslice 38. Z 1310 policistů zasahujících u Mlýnce mělo tuto číslici 21 z nich. Inspekce všechny vyslechla, ovšem bez výsledku.

Zkoumala i záznam České televize. "Ze zjištěných záběrů se nepodařilo identifikovat zasahujícího policistu a není z nich patrné, že by zde k zákroku proti postižené došlo," píše se v závěrečné zprávě inspekce.

Policejní rada v ní nezapomněl připomenout, že před zákrokem policie vyzývala účastníky technopárty, aby opustili louku, ale technaři začali na policii házet kameny či lahve.

Právní zástupci Romany Krátké jsou přesvědčeni o tom, že vyšetřovatelé neudělali všechno pro to, aby odhalili pachatele. Tvrdí například, že celý zásah byl policií důkladně monitorován, takže by mělo být aspoň zřejmé, jaké družstvo zasahovalo v místě, kde byla Krátká. Její přítel a zároveň klíčový svědek by pak mohl identifikovat pachatele.

 

Právě se děje

Další zprávy