Dívka se třikrát bodla do srdce. Podivnou sebevraždu musí vyšetřit inspekce, rozhodli poslanci

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
13. 1. 2016 18:25
Poslanci v úterý rozhodli, že Generální inspekce bezpečnostních sborů se musí znovu zabývat případem podivné sebevraždy Anety R. Ta se na podzim roku 2014 podle závěrů policie třikrát bodla do srdce a jednou do plíce. Nový ředitel inspekce Michal Murín poslancům slíbil, že případ nechá prošetřit. Poslanec Stanislav Huml (ČSSD), který je členem kontrolní komise, neskrýval své výhrady vůči práci policie při vyšetřování úmrtí dívky. „V některých oblastech toho případu postupovala laxně a fádně, dokonce bych řekl, že se někteří policisté chovali nevhodně,“ řekl Huml s tím, že se někdo snažil kauzu zamést pod koberec.
Aneta R.
Aneta R. | Foto: Archiv Anety R. - fotku publikujeme s povolením matky

Praha - Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) se musí nově zabývat záhadným úmrtím Anety R., která se na podzim roku 2014 podle závěrů policie třikrát bodla do srdce a jednou do plíce. V úterý o tom rozhodli poslanci, kteří jsou členy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce.

Jednání se účastnil i nový ředitel GIBS Michal Murín, který slíbil, že případ nechá prošetřit. Redakci to potvrdila jeho tisková mluvčí Radka Sandorová.

"Pro pana ředitele vyplynul ze včerejšího jednání úkol, aby na dalším zasedání komise předložil k případu další informace," řekla Aktuálně.cz Sandorová.

Aneta R. zemřela předloni v září v bytě v Letňanech poté, co byla celý večer se svými dvěma přáteli a dalšími známými v pražském baru. Policie uzavřela případ s tím, že u třiadvacetileté dívky propukla toxická psychóza, kterou si způsobila kombinací alkoholu a kokainu. Podle závěrů policejního vyšetřování si dívka zasadila třináct bodných a řezných ran kuchyňským nožem, které mimo jiné zasáhly plíci a třikrát srdce.

Poslanci: Laxní postup vyvolává pochyby

Poslanec Stanislav Huml (ČSSD), který je členem kontrolní komise, neskrýval své výhrady vůči práci policie při vyšetřování úmrtí dívky. "V některých oblastech toho případu postupovala laxně a fádně, dokonce bych řekl, že se někteří policisté chovali nevhodně," prohlásil Huml s tím, že se celou kauzu někdo snažil zamést pod koberec. "Takhle si nepředstavujeme vyřešený případ," dodal.

Šéf inspekce Michal Murín navíc podle Humla pověří své podřízené, aby se sešli s matkou Anety R. a celý případ probrali. Na kauze je podle Humla minimálně divné, že policisté nevyslechli některé svědky a že se nezabývali tím, že dívka před smrtí volala na policii.

Další člen komise Martin Lank z Úsvitu řekl, že případ je pro něj podezřelý a vzbuzuje různé pochybnosti. "Pokud tam jsou nějaké otazníky, protože evidentně jsou, je v zájmu policie samotné, aby to vyjasnili. A kvůli tomu, že jedním z podezřelých byl bohatý pán, je v zájmu policie, aby znovu prošetřila, zda se tady něco nezametá," řekl Lank s tím, že je nepřípustné, aby v České republice komukoli prošla vražda.

Ztracené důkazy a chybějící svědci

Matka Anety R. Anna poukazuje třeba na to, že s ní policie od začátku nechce komunikovat, na případu se vystřídalo několik státních zástupců a celé vyšetřování podle ní vyvolává řadu otázek, které nikdo nedokáže, nebo nechce objasnit.

Podivná sebevražda policisty Janíčka
Autor fotografie: Irena Hošková\Economia

Podivná sebevražda policisty Janíčka

V souvislosti s Anetinou smrtí také vyvstává vzpomínka na starší případ. V únoru roku 2005 byl ve sklepě pražského domu, kde bydlel, nalezen oběšený policista Zdeněk Janíček a na těle měl 29 bodných a řezných ran. Dva měsíce nato kriminalisté případ odložili s vysvětlením, že šlo o sebevraždu.

Případ ale krátce nato nařídila otevřít nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká, která reagovala na informace v Kubiceho zprávě, podle kterých měl být Janíček zavražděn. Vyšetřování nové důkazy nepřineslo a státní zástupce Michal Zachystal tak o rok později potvrdil, že Janíček si vzal život sám.

Policie také nevyslechla několik svědků. Patří mezi ně i zasahující lékař (jméno redakce zná, ale na jeho žádost jej neuvádí), který se Anetu pokoušel zachránit. Ten Aktuálně.cz řekl, že na místě nevěděl, že je Aneta pobodaná, krvácela podle jeho slov málo. "Když jsem ji obracel, protože jsem měl podezření na zranění na zádech, cítil jsem, že je podlaha v kuchyni vlhká," popsal s tím, že podlaha v kuchyni byla zřejmě čerstvě vytřená.

Lékař také poukázal na to, že z hysterické výpovědi dívčiny kamarádky Kateřiny podle něj vyplývalo, že v bytě byl kromě zmíněné trojice ještě někdo další. O tom se však v policejním spise nic nepíše. Potvrdit, nebo vyvrátit by to mohl taxikář, který trojici vezl domů z baru, kde ten večer popíjela. Toho však policisté také nevyslechli.

"Matka udělala dobře, že se s tím odmítla smířit a snaží se zjistit, co se stalo. Jinak by to zapadlo," myslí si Huml.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy