Dívčí válka živě: Tady soupeří Talmanová i Zubová

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
11. 10. 2010 20:35
Aktuálně.cz zkoumalo předvolební situaci v jednom z nejzajímavějších volebních obvodů
Tady jsme, zvolte si.
Tady jsme, zvolte si. | Foto: Jan Langer

Praha - Talmanová, Zubová, Šojdrová, Volfová. Kvůli kandidatuře známých političek se o víkendových senátních volbách v Kutné Hoře píše jako o dívčí válce.

Válka se ale ve skutečnosti odehrává jinde. Mezi největší favority voleb totiž kromě bývalé místopředsedkyně sněmovny Lucie Talmanové (ODS) patří dva muži - místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad kandidující za ČSSD a lékař Zdeněk Nováček za TOP 09.

Jako souboj ženských kandidátek nevnímají volby ani místní voliči. "Dívčí válka? To je k smíchu. To jste si museli vymyslet v té velké Praze," ušklíbne se ironicky starší žena, která v jednom z parků ve městě venčí psy.

Oba mužští kandidáti mají jednu klíčovou výhodu - jsou místní a lidé je znají. Kandidát sociálních demokratů má za sebou úspěchy v komunální politice. TOP 09 konntruje místním chirurgem, který nadto pracuje i jako lékař záchranné služby.

Talmanová? Nikdy jsme ji tu neviděli

Političky jsou naopak v Kutné Hoře vnímány jako cizí.

"Paní Talmanová má prý někde blízko chalupu, ale v Kutné Hoře ji jakživ nikdo neviděl. Přitom Kutná Hora by potřebovala podpořit někým, kdo zná její problémy," shrnuje to další z voliček.

Talmanová vyrazila do kampaně s heslem Váš osobní politik.
Talmanová vyrazila do kampaně s heslem Váš osobní politik. | Foto: Jan Langer

Manželka bývalého premiéra Mirka Topolánka se voliče snaží přesvědčit sloganem "Přes 40 let jsem ve vašem kraji jako doma". Je otázkou, jestli voličům status "lufťáka", jak se senátorská kandidátka sama nazývá, bude stačit.

"Dělali jsme klasickou kontaktní nízkorozpočtovou kampaň," říká Talmanová, když v bowlingové restuaraci v Kutné Hoře absolvuje jednu z posledních akcí kampaně.

"Za lidmi jsem si musela dojít, a přestože by mě za tu větu asi každý PR manager zabil, řeknu ji: I když to nevyjde, těch sedm týdnů života stálo za to. Poznala jsem hodně lidských trápení i krásný kus země."

Voliče kampaň netáhne, jsou unavení

Nedůvěře, zda se bude svému senátnímu obvodu dost věnovat, musela čelit i exposlankyně Michaela Šojdrová, která žije v Kroměříži.

"To lidi zajímalo. V minulosti měli dojem, že se o ně zvolení senátoři moc nezajímali a nebyli tu s nimi," říká politička, která se po fiasku ve volbách do sněmovny postavila do vedení KDU-ČSL.

Šojdrová voličům slibuje, že ona tento pocit změní. "Já, když si něco vezmu za své, dělám to naplno," říká pět dní před volbami v obvodu, kde před dvanácti lety vyhrál senátní volby Jan Fencl z ČSSD a o šest let později Bedřich Moldan z ODS.

Těžká práce

Agitovat v Kutné Hoře není jednoduché. Zvlášť v centru je víc turistů než místních, kteří mohou jít volit.

"Rozdáváme letáky, ale lidé buď nerozumí česky, nebo nám řeknou, že už leták dostali včera a předevčírem," krčí rameny členky propagačního týmu další z ženských kandidátek Marie Matyášové, která jde do voleb za Zemanovce.

Ve srovnání s lesy billboardů a horami politických letáků ve schránkách, se kterými jsou denně konfrontováni třeba Pražané, je v Kutné Hoře příjemná předvolební nuda. Billboardy a plakáty na voliče neútočí, spíš jsou vzácné.

"Kampaň moc nesleduji. Budu volit svoji stranu - ODS," odpovídá jednoznačně Zdeněk Bořil, který prodává lístky a suvenýry v Chrámu Svaté Barbory. "To, že kandiduje paní Talmanová, mě ale nijak zvlášť neovlivnilo, já jsem prostě volič ODS. ČSSD nemám rád," říká.

Bude to slabé

Na to, že bylo těžké voliče v Kutné Hoře a okolí zaujmout, si stěžují všichni kandidáti.

"Voliči toho mají už tak akorát plné zuby," shrnuje situaci v supervolebním roce sociálnědemokratický kandidát Jaromír Strnad.

Jeho soupeř z TOP 09 Zdeněk Nováček čeká, že pocit voličů se promítne i do účasti u voleb.

"Myslím, že nebude moc velká. Lidé od Senátu nemají velká očekávání a navíc mají ve volbách zmatek, a to i ti vzdělaní," komentuje svá očekávání.

 

Právě se děje

Další zprávy