Dítě zmizelé beze stopy je rarita. Vedou únosy rodičů

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 10. 2010 22:00
Za posledních 10 let není v Česku případ, kdy by bezestopy zmizelo dítě
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Jan Langer

Praha - Nejsou to oběti násilníků, ani ztracené děti - v policejních statistikách, které se vedou o dlouhodobě pohřešovaných dětech, jednoznačně převažují ty, které mají v kolonce "s rodiči" napsáno ANO. Jsou to děti, které jeden z rodičů odvezl po rozvodu nebo rozchodu na neznámé místo.

Podle údajů za posledních deset let, které Aktuálně.cz poskytlo Policejní prezidium, sedm z celkově osmi dlouhodobě pohřešovaných dětí je obětí "únosu" jednoho z rodičů.

"Jsou to děti, které si odveze jeden z rodičů do zahraničí bez udání místa jejich pobytu. Nekomunikuje s druhým rodičem," říká Pavla Kopecká, mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

"V podstatě si vyřizují nevyřešené problémy mezi sebou přes své děti a vůbec neuvažují o tom, že to na psychice dítěte může zanechat nevyléčitelné stopy," dodává.

Policie ročně pátrá po stovkách nezvěstných dětí. Úspěšnost má v těchto případech vysoko přes devadesát procent. V roce 2009 to bylo 98 %.

Děti, které se z minuty na minutu ztratí a jejich rodiče nikdy nezjistí, jaký byl jejich osud, je velmi málo. Za posledních deset let není v policejních statistikách žádný podobný případ.

Jak už bylo řečeno sedm z osmi dlouhodobě pohřešovaných od roku 2000 je s rodiči. Posledním případem je Jak Štefuca, u kterého ale policisté vědí, že spadl do vody a velmi pravděpodobně utonul. Jeho tělo se ovšem nenašlo, a je proto veden dál jako pohřešovaný.

Symbol zmizelých dětí - Honzík Nejedlý

Za posledních dvacet let se případy dětí, které navždy beze stopy zmizely, dají spočítat na prstech jedné ruky.

Jedním z nich a nejznámějším podobným případem je Jan Nejedlý z pražského Podolí. Ztratil se v lednu 1998, když mu bylo devět let. Policie ví, že si inkriminovaný den odešel hrát za kamarádem, domů už se ale nikdy nevrátil.

"Tehdy po chlapci pátraly stovky lidí, psi a vrtulník s termovizí. Potápěči prohledávali Vltavu. Rodiče sice dostali řadu tipů, ale nic se nepotvrdilo," připomněl pro časopis Týden pátrání jeden z policistů, který je nyní již ve výslužbě.

Všechny stopy po Honzíkovi končily v Podolské ulici, policie tak dospěla k závěru, že byl unesen v autě.

Děti na útěku s vlastními rodiči

Tereza Chrápavá - pohřešovaná 1,5 roku

Foto: Aktuálně.cz

Případ Terezky je jedním z těch, které policii v poslední době sužují - únos dítěte jedním z rodičů. Únos Terezky nahlásil její otec, podle jeho výpovědi mu ji v březnu 2009 vytrhli dva neznámí muži, matka měla vše z povzdálí pozorovat. Policie dál po dítěti pátrá. Celou věc už ale nevyšetřuje jako únos s odůvodněním, že matka nemůže unést vlastní dítě.

Viktorie Kulhánková - pohřešovaná 2,5 roku

Podobný je i případ Viktorie Kulhánkové, která zmizela společně s matkou a jejím druhem. Otec po ní pátrá už od února 2008, kdy se měly přestěhovat do okolí Tábora, což se nestalo. Naposledy Viktorii viděli při zkouškách na základní škole, které skládala, protože ji matka vyučovala doma.

Policie žádá občany, aby veškeré informace o pohřešovaných dětech sdělili na linku 158, případně nejbližší služebně Policie ČR, nebo poslali e-mail na adresu operačního oddělení Policejního prezidia: [email protected].

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy