Dítě zmizelé beze stopy je rarita. Vedou únosy rodičů

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
26. 10. 2010 22:00
Za posledních 10 let není v Česku případ, kdy by bezestopy zmizelo dítě
Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie | Foto: Jan Langer

Praha - Nejsou to oběti násilníků, ani ztracené děti - v policejních statistikách, které se vedou o dlouhodobě pohřešovaných dětech, jednoznačně převažují ty, které mají v kolonce "s rodiči" napsáno ANO. Jsou to děti, které jeden z rodičů odvezl po rozvodu nebo rozchodu na neznámé místo.

Podle údajů za posledních deset let, které Aktuálně.cz poskytlo Policejní prezidium, sedm z celkově osmi dlouhodobě pohřešovaných dětí je obětí "únosu" jednoho z rodičů.

"Jsou to děti, které si odveze jeden z rodičů do zahraničí bez udání místa jejich pobytu. Nekomunikuje s druhým rodičem," říká Pavla Kopecká, mluvčí Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování.

"V podstatě si vyřizují nevyřešené problémy mezi sebou přes své děti a vůbec neuvažují o tom, že to na psychice dítěte může zanechat nevyléčitelné stopy," dodává.

Policie ročně pátrá po stovkách nezvěstných dětí. Úspěšnost má v těchto případech vysoko přes devadesát procent. V roce 2009 to bylo 98 %.

Děti, které se z minuty na minutu ztratí a jejich rodiče nikdy nezjistí, jaký byl jejich osud, je velmi málo. Za posledních deset let není v policejních statistikách žádný podobný případ.

Jak už bylo řečeno sedm z osmi dlouhodobě pohřešovaných od roku 2000 je s rodiči. Posledním případem je Jak Štefuca, u kterého ale policisté vědí, že spadl do vody a velmi pravděpodobně utonul. Jeho tělo se ovšem nenašlo, a je proto veden dál jako pohřešovaný.

Symbol zmizelých dětí - Honzík Nejedlý

Za posledních dvacet let se případy dětí, které navždy beze stopy zmizely, dají spočítat na prstech jedné ruky.

Jedním z nich a nejznámějším podobným případem je Jan Nejedlý z pražského Podolí. Ztratil se v lednu 1998, když mu bylo devět let. Policie ví, že si inkriminovaný den odešel hrát za kamarádem, domů už se ale nikdy nevrátil.

"Tehdy po chlapci pátraly stovky lidí, psi a vrtulník s termovizí. Potápěči prohledávali Vltavu. Rodiče sice dostali řadu tipů, ale nic se nepotvrdilo," připomněl pro časopis Týden pátrání jeden z policistů, který je nyní již ve výslužbě.

Všechny stopy po Honzíkovi končily v Podolské ulici, policie tak dospěla k závěru, že byl unesen v autě.

Děti na útěku s vlastními rodiči

Tereza Chrápavá - pohřešovaná 1,5 roku

Foto: Aktuálně.cz

Případ Terezky je jedním z těch, které policii v poslední době sužují - únos dítěte jedním z rodičů. Únos Terezky nahlásil její otec, podle jeho výpovědi mu ji v březnu 2009 vytrhli dva neznámí muži, matka měla vše z povzdálí pozorovat. Policie dál po dítěti pátrá. Celou věc už ale nevyšetřuje jako únos s odůvodněním, že matka nemůže unést vlastní dítě.

Viktorie Kulhánková - pohřešovaná 2,5 roku

Podobný je i případ Viktorie Kulhánkové, která zmizela společně s matkou a jejím druhem. Otec po ní pátrá už od února 2008, kdy se měly přestěhovat do okolí Tábora, což se nestalo. Naposledy Viktorii viděli při zkouškách na základní škole, které skládala, protože ji matka vyučovala doma.

Policie žádá občany, aby veškeré informace o pohřešovaných dětech sdělili na linku 158, případně nejbližší služebně Policie ČR, nebo poslali e-mail na adresu operačního oddělení Policejního prezidia: [email protected].

 

Právě se děje

před 22 minutami

Jašek pomohl premiérovým gólem Vancouveru k vítězství

Český hokejový útočník Lukáš Jašek si připsal premiérový gól v dresu Vancouveru a pomohl svému týmu k vítězství v přípravném utkání před NHL na ledě Edmontonu 6:1. Dvaadvacetiletý odchovanec Třince bodoval i ve druhém zápase za Canucks v této sezoně, protože v pondělí si při porážce ve Victorii s Calgary 3:4 připsal asistenci.

Při třetím startu za Vancouver v součtu i s loňským tréninkovým kempem se Jašek prosadil ve 36. minutě. Po nahrávce obránce Guillaumeho Briseboise využil přesilovou hru střelou z pravého kruhu a zvýšil vedení hostů na 4:1.

Vancouver draftoval Jaška v roce 2015 v šestém kole na 176. místě. Do zámoří odešel loni v březnu z Liberce a měl na kontě v extralize ze 132 duelů 25 bodů za 10 gólů a 15 asistencí. Od příchodu do Severní Ameriky nastupoval Jašek na farmě Vancouveru v týmu Utica Comets v AHL. V uplynulé sezoně si v 63 zápasech připsal 29 bodů (9+20).

před 1 hodinou

Trump se setkal se šéfem Facebooku Zuckerbergem. Rozhovor byl pěkný, uvedl prezident

Americký prezident Donald Trump se ve čtvrtek v Bílém domě setkal se šéfem společnosti Facebook Markem Zuckerbergem. Sám Trump to oznámil na Twitteru s tím, že rozhovor byl "pěkný". Firma Facebook schůzku potvrdila, setkání prý bylo "dobré a konstruktivní".

"Mark je ve Washingtonu, setkal se s politiky, aby vyslechl jejich obavy a pohovořil o budoucí regulaci internetu," uvedla firma Facebook. "Měl také dobré, konstruktivní setkání s prezidentem Trumpem v Bílém domě," dodala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy