Diskuse Chytrého Česka: Návrat do lavic. Jak si s tím poradí žáci, učitelé a rodiče?

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
Aktualizováno 16. 4. 2021 14:53
Jak se na dětech, rodičích i učitelích podepsalo několik měsíců on-line výuky? Zvládnou děti návrat do škol? Odpoví experti v diskusi projektu Chytré Česko v pátek 16. dubna od 15 hod. v živém streamu na Aktuálně.cz.
Už více než rok trvá distanční výuka v Česku. A mnoha žákům i rodičům dochází energie. Děti ztrácejí motivaci i chuť se učit. Co na to říkají experti? | Video: Aktuálně.cz

Pondělní návrat dětí do škol je podle ředitelů základních škol zvládnutelný, i když bude náročný. Podle některých by bylo lepší, kdyby měli na přípravu víc času. Instrukce k provozu dostaly školy od ministerstva školství ve středu 7. dubna, mají už také testy na covid-19. Jako největší komplikaci vidí ředitelé možnost přítomnosti rodičů u testování dětí, pro které budou muset vyčlenit zvláštní prostory.

Vláda rozhodla, že od 12. dubna se do lavic vrátí děti z prvního stupně základních škol v rotační výuce a do školek půjdou předškoláci. Všechny školy v Česku jsou kvůli epidemii zavřené od 1. března, s výjimkou těch, které slouží pro děti zdravotníků a některých dalších profesí. 

Jak děti, které několik týdnů seděly doma u počítačů a učitele a spolužáky slyšely jen ze sluchátek, zvládnou návrat do školních lavic? Zvládnou kontakt se spolužáky a učiteli naživo? Dokáží se znovu vrátit do módu normálního školáka? Jak moc se na nich distanční výuka podepsala?

Co dlouhé zavření škol udělalo s učiteli a s rodiči? A jak se současný výpadek praktické výuky, hlavně na středních školách a učilištích, propíše do náboru firem v příštím roce? Žáci druhého stupně a studenti středních škol jsou totiž doma většinu školního roku.

Těmto otázkám se bude věnovat on-line debata projektu Chytré Česko, která se uskuteční v pátek 16. dubna od 15 hod. v živém streamu na Aktuálně.cz a také bude přenášena na Facebooku Aktuálně.cz.

Diskutovat budou:

Ivo Jupa, ředitel Národního pedagogického institutu

Petra Mazancová, učitelka Gymnázia Josefa Jungmanna v Litoměřicích a předsedkyně Učitelské platformy

Kateřina Konrádová, vedoucí advokačního týmu neziskové organizace Učitel naživo, má zkušenosti s finským vzdělávacím systémem

Tomáš Pírek, třídní učitel Základní školy U Krčského lesa v Praze 4, Zlatý Amos 2021

Expertů se budou moci ptát i sami diváci prostřednictvím dotazů přes aplikaci sli.do.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy