Diplom a praxe už k získání práce nestačí. Výrazně pomoci může i vedení spolku, ukazuje průzkum

Markéta Hronová Markéta Hronová
19. 2. 2016 10:48
Vysokou školu a praxi má dnes už většina uchazečů o zaměstnání, personalisté se tak zajímají i o jiné věci z životopisu. Vedli jste na studiích nějaký studentský spolek? Chodili jste do oddílu nebo máte úspěšný blog? I to vám může pomoct, vyplývá z průzkumu pro J&T Bank. Ten oslovil třicet personalistů velkých firem a stovku úspěšných osobností ze světa byznysu, ale třeba i sportu. Podle nich jim pomohla i výchova rodičů, společenskost, ale i četba knih či zájem o vědu a kulturu.
Jak uspět při pohovoru? Pomoct může i členství ve studentském spolku
Jak uspět při pohovoru? Pomoct může i členství ve studentském spolku | Foto: ČTK

Praha - Vysoká škola není hlavním zdrojem dovedností, které úspěšným manažerům, podnikatelům i specialistům pomohly. V průzkumu pro společnost J&T skončila až na druhém místě. Zvolilo ji 24 procent dotázaných. Pro třetinu dotázaných bylo hlavním zdrojem úspěchu samostudium.

Kdo chce uspět a předčit ostatní uchazeče o danou pozici, většinou musí nabídnout "něco navíc". "Vysoká škola je základ, s tím se počítá," říká výkonný ředitel J&T Bank Vlastimil Nešetřil. Personalisty pořád nejvíce zajímá praxe a zahraniční pracovní nebo studijní pobyt. Zohledňují ale třeba i brigády, protože je vnímají jako důkaz toho, že se o sebe lidé umějí postarat.

Čtěte a veřejně se angažujte

Hned potom se dívají na členství ve studentských organizacích či spolcích. To má dokonce stejnou váhu jako praxe mimo obor. Vystudování více vysokých škol je podle personalistů stejně důležité jako záliby, z nichž jsou patrné organizační schopnosti.

To může být i zkušenost vedoucího oddílu na letním dětském táboře, psaní vlastního blogu nebo přispívání do studentského rádia na koleji 

Důležitá vlastnost pro úspěch je podle oslovených specialistů nepřekvapivě komunikativnost. "Doptávali jsme se na to, a respondenti nám řekli, že to není jen o umění mluvit. Je to hlavně o naslouchání, umění dát smysluplnou zpětnou vazbu," uvádí analytik Perfect Crowd Jan Schmid, která průzkum dělala.

Pomáhá prý ale i četba knih, jako důležitý předpoklad k úspěchu ji vidí 36 procent lidí. "Překvapilo mě to, ale ukazují to i zahraniční výzkumy. Čtení beletrie lidem otevírá svět a pomáhá pochopit jeho složitost. Navíc čtenářská gramotnost je hodně vyžadovaná schopnost," komentuje výsledky Tomáš Feřtek, odborný konzultant společnosti EDUin, která se na výzkumu také podílela. 

Uchazeči nechodí na pohovory dobře připravení

Podle výzkumu uchazeči u pohovorů špatně mluví, nejsou sví, přehánějí, či si dokonce vymýšlejí. Obecně podle personalistů nejsou dobře připraveni, myslí si to třetina z nich. Téměř čtyřicet procent se pak domnívá, že mají přehnané nároky.

"Opravdu se stává, že mají v motivačních dopisech gramatické chyby. Některé věci přikrašlují. Vadí nám také, že se na pohovory nepřipravují. A to ani na běžnou otázku, co vědí o naší společnosti nebo proč by v ní měli pracovat," říká Nešetřil.

Průzkum online dotazníkem oslovil 115 úspěšných osobností a třicet personalistů z velkých společností. Motivací zadavatele bylo zjistit, co ve skutečnosti vede k profesnímu úspěchu a jestli dovednosti, které uchazeči získají mimo školy, personalisté vnímají a umí ohodnotit.

 

Právě se děje

před 4 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrvoství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája" si v prosinci zahraje na mistrovství světa.  kvalifikaci vyřadil postupně tři soupeře a n elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Skokani vynechají i další závody SP, řeší se návrat z Finska

Čeští skokani na lyžích neabsolvují po nedělním závodu ve finské Ruce ani Světový pohár v Nižním Tagilu v tomto týdnu. Zatímco ostatní týmy dnes odletěly speciálem do Ruska, Češi po pozitivním testu Filipa Sakaly na koronavirus zůstávají ve Finsku v karanténě a řeší se jejich přesun domů.

Sakala, který v létě nemoc covid-19 prodělal, měl pozitivní test v neděli. Ostatní závodníci Viktor Polášek, Vojtěch Štursa a Čestmír Kožíšek sice byli negativní, ale museli také do karantény.

"Jsou na hotelu, každý musel do svého pokoje a jednáme, kdy je finská hygiena pustí do Česka. Snad to vyjde. Situace se vyvíjí každou hodinu," řekl ČTK za vedení skokanského úseku lyžařského svazu Jan Baier.

Další zprávy