Diplom a praxe už k získání práce nestačí. Výrazně pomoci může i vedení spolku, ukazuje průzkum

Markéta Hronová Markéta Hronová
19. 2. 2016 10:48
Vysokou školu a praxi má dnes už většina uchazečů o zaměstnání, personalisté se tak zajímají i o jiné věci z životopisu. Vedli jste na studiích nějaký studentský spolek? Chodili jste do oddílu nebo máte úspěšný blog? I to vám může pomoct, vyplývá z průzkumu pro J&T Bank. Ten oslovil třicet personalistů velkých firem a stovku úspěšných osobností ze světa byznysu, ale třeba i sportu. Podle nich jim pomohla i výchova rodičů, společenskost, ale i četba knih či zájem o vědu a kulturu.
Jak uspět při pohovoru? Pomoct může i členství ve studentském spolku
Jak uspět při pohovoru? Pomoct může i členství ve studentském spolku | Foto: ČTK

Praha - Vysoká škola není hlavním zdrojem dovedností, které úspěšným manažerům, podnikatelům i specialistům pomohly. V průzkumu pro společnost J&T skončila až na druhém místě. Zvolilo ji 24 procent dotázaných. Pro třetinu dotázaných bylo hlavním zdrojem úspěchu samostudium.

Kdo chce uspět a předčit ostatní uchazeče o danou pozici, většinou musí nabídnout "něco navíc". "Vysoká škola je základ, s tím se počítá," říká výkonný ředitel J&T Bank Vlastimil Nešetřil. Personalisty pořád nejvíce zajímá praxe a zahraniční pracovní nebo studijní pobyt. Zohledňují ale třeba i brigády, protože je vnímají jako důkaz toho, že se o sebe lidé umějí postarat.

Čtěte a veřejně se angažujte

Hned potom se dívají na členství ve studentských organizacích či spolcích. To má dokonce stejnou váhu jako praxe mimo obor. Vystudování více vysokých škol je podle personalistů stejně důležité jako záliby, z nichž jsou patrné organizační schopnosti.

To může být i zkušenost vedoucího oddílu na letním dětském táboře, psaní vlastního blogu nebo přispívání do studentského rádia na koleji 

Důležitá vlastnost pro úspěch je podle oslovených specialistů nepřekvapivě komunikativnost. "Doptávali jsme se na to, a respondenti nám řekli, že to není jen o umění mluvit. Je to hlavně o naslouchání, umění dát smysluplnou zpětnou vazbu," uvádí analytik Perfect Crowd Jan Schmid, která průzkum dělala.

Pomáhá prý ale i četba knih, jako důležitý předpoklad k úspěchu ji vidí 36 procent lidí. "Překvapilo mě to, ale ukazují to i zahraniční výzkumy. Čtení beletrie lidem otevírá svět a pomáhá pochopit jeho složitost. Navíc čtenářská gramotnost je hodně vyžadovaná schopnost," komentuje výsledky Tomáš Feřtek, odborný konzultant společnosti EDUin, která se na výzkumu také podílela. 

Uchazeči nechodí na pohovory dobře připravení

Podle výzkumu uchazeči u pohovorů špatně mluví, nejsou sví, přehánějí, či si dokonce vymýšlejí. Obecně podle personalistů nejsou dobře připraveni, myslí si to třetina z nich. Téměř čtyřicet procent se pak domnívá, že mají přehnané nároky.

"Opravdu se stává, že mají v motivačních dopisech gramatické chyby. Některé věci přikrašlují. Vadí nám také, že se na pohovory nepřipravují. A to ani na běžnou otázku, co vědí o naší společnosti nebo proč by v ní měli pracovat," říká Nešetřil.

Průzkum online dotazníkem oslovil 115 úspěšných osobností a třicet personalistů z velkých společností. Motivací zadavatele bylo zjistit, co ve skutečnosti vede k profesnímu úspěchu a jestli dovednosti, které uchazeči získají mimo školy, personalisté vnímají a umí ohodnotit.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy