Diplom a praxe už k získání práce nestačí. Výrazně pomoci může i vedení spolku, ukazuje průzkum

Markéta Hronová Markéta Hronová
19. 2. 2016 10:48
Vysokou školu a praxi má dnes už většina uchazečů o zaměstnání, personalisté se tak zajímají i o jiné věci z životopisu. Vedli jste na studiích nějaký studentský spolek? Chodili jste do oddílu nebo máte úspěšný blog? I to vám může pomoct, vyplývá z průzkumu pro J&T Bank. Ten oslovil třicet personalistů velkých firem a stovku úspěšných osobností ze světa byznysu, ale třeba i sportu. Podle nich jim pomohla i výchova rodičů, společenskost, ale i četba knih či zájem o vědu a kulturu.
Jak uspět při pohovoru? Pomoct může i členství ve studentském spolku
Jak uspět při pohovoru? Pomoct může i členství ve studentském spolku | Foto: ČTK

Praha - Vysoká škola není hlavním zdrojem dovedností, které úspěšným manažerům, podnikatelům i specialistům pomohly. V průzkumu pro společnost J&T skončila až na druhém místě. Zvolilo ji 24 procent dotázaných. Pro třetinu dotázaných bylo hlavním zdrojem úspěchu samostudium.

Kdo chce uspět a předčit ostatní uchazeče o danou pozici, většinou musí nabídnout "něco navíc". "Vysoká škola je základ, s tím se počítá," říká výkonný ředitel J&T Bank Vlastimil Nešetřil. Personalisty pořád nejvíce zajímá praxe a zahraniční pracovní nebo studijní pobyt. Zohledňují ale třeba i brigády, protože je vnímají jako důkaz toho, že se o sebe lidé umějí postarat.

Čtěte a veřejně se angažujte

Hned potom se dívají na členství ve studentských organizacích či spolcích. To má dokonce stejnou váhu jako praxe mimo obor. Vystudování více vysokých škol je podle personalistů stejně důležité jako záliby, z nichž jsou patrné organizační schopnosti.

To může být i zkušenost vedoucího oddílu na letním dětském táboře, psaní vlastního blogu nebo přispívání do studentského rádia na koleji 

Důležitá vlastnost pro úspěch je podle oslovených specialistů nepřekvapivě komunikativnost. "Doptávali jsme se na to, a respondenti nám řekli, že to není jen o umění mluvit. Je to hlavně o naslouchání, umění dát smysluplnou zpětnou vazbu," uvádí analytik Perfect Crowd Jan Schmid, která průzkum dělala.

Pomáhá prý ale i četba knih, jako důležitý předpoklad k úspěchu ji vidí 36 procent lidí. "Překvapilo mě to, ale ukazují to i zahraniční výzkumy. Čtení beletrie lidem otevírá svět a pomáhá pochopit jeho složitost. Navíc čtenářská gramotnost je hodně vyžadovaná schopnost," komentuje výsledky Tomáš Feřtek, odborný konzultant společnosti EDUin, která se na výzkumu také podílela. 

Uchazeči nechodí na pohovory dobře připravení

Podle výzkumu uchazeči u pohovorů špatně mluví, nejsou sví, přehánějí, či si dokonce vymýšlejí. Obecně podle personalistů nejsou dobře připraveni, myslí si to třetina z nich. Téměř čtyřicet procent se pak domnívá, že mají přehnané nároky.

"Opravdu se stává, že mají v motivačních dopisech gramatické chyby. Některé věci přikrašlují. Vadí nám také, že se na pohovory nepřipravují. A to ani na běžnou otázku, co vědí o naší společnosti nebo proč by v ní měli pracovat," říká Nešetřil.

Průzkum online dotazníkem oslovil 115 úspěšných osobností a třicet personalistů z velkých společností. Motivací zadavatele bylo zjistit, co ve skutečnosti vede k profesnímu úspěchu a jestli dovednosti, které uchazeči získají mimo školy, personalisté vnímají a umí ohodnotit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy