Diplom a praxe už k získání práce nestačí. Výrazně pomoci může i vedení spolku, ukazuje průzkum

Markéta Hronová Markéta Hronová
19. 2. 2016 10:48
Vysokou školu a praxi má dnes už většina uchazečů o zaměstnání, personalisté se tak zajímají i o jiné věci z životopisu. Vedli jste na studiích nějaký studentský spolek? Chodili jste do oddílu nebo máte úspěšný blog? I to vám může pomoct, vyplývá z průzkumu pro J&T Bank. Ten oslovil třicet personalistů velkých firem a stovku úspěšných osobností ze světa byznysu, ale třeba i sportu. Podle nich jim pomohla i výchova rodičů, společenskost, ale i četba knih či zájem o vědu a kulturu.
Jak uspět při pohovoru? Pomoct může i členství ve studentském spolku
Jak uspět při pohovoru? Pomoct může i členství ve studentském spolku | Foto: ČTK

Praha - Vysoká škola není hlavním zdrojem dovedností, které úspěšným manažerům, podnikatelům i specialistům pomohly. V průzkumu pro společnost J&T skončila až na druhém místě. Zvolilo ji 24 procent dotázaných. Pro třetinu dotázaných bylo hlavním zdrojem úspěchu samostudium.

Kdo chce uspět a předčit ostatní uchazeče o danou pozici, většinou musí nabídnout "něco navíc". "Vysoká škola je základ, s tím se počítá," říká výkonný ředitel J&T Bank Vlastimil Nešetřil. Personalisty pořád nejvíce zajímá praxe a zahraniční pracovní nebo studijní pobyt. Zohledňují ale třeba i brigády, protože je vnímají jako důkaz toho, že se o sebe lidé umějí postarat.

Čtěte a veřejně se angažujte

Hned potom se dívají na členství ve studentských organizacích či spolcích. To má dokonce stejnou váhu jako praxe mimo obor. Vystudování více vysokých škol je podle personalistů stejně důležité jako záliby, z nichž jsou patrné organizační schopnosti.

To může být i zkušenost vedoucího oddílu na letním dětském táboře, psaní vlastního blogu nebo přispívání do studentského rádia na koleji 

Důležitá vlastnost pro úspěch je podle oslovených specialistů nepřekvapivě komunikativnost. "Doptávali jsme se na to, a respondenti nám řekli, že to není jen o umění mluvit. Je to hlavně o naslouchání, umění dát smysluplnou zpětnou vazbu," uvádí analytik Perfect Crowd Jan Schmid, která průzkum dělala.

Pomáhá prý ale i četba knih, jako důležitý předpoklad k úspěchu ji vidí 36 procent lidí. "Překvapilo mě to, ale ukazují to i zahraniční výzkumy. Čtení beletrie lidem otevírá svět a pomáhá pochopit jeho složitost. Navíc čtenářská gramotnost je hodně vyžadovaná schopnost," komentuje výsledky Tomáš Feřtek, odborný konzultant společnosti EDUin, která se na výzkumu také podílela. 

Uchazeči nechodí na pohovory dobře připravení

Podle výzkumu uchazeči u pohovorů špatně mluví, nejsou sví, přehánějí, či si dokonce vymýšlejí. Obecně podle personalistů nejsou dobře připraveni, myslí si to třetina z nich. Téměř čtyřicet procent se pak domnívá, že mají přehnané nároky.

"Opravdu se stává, že mají v motivačních dopisech gramatické chyby. Některé věci přikrašlují. Vadí nám také, že se na pohovory nepřipravují. A to ani na běžnou otázku, co vědí o naší společnosti nebo proč by v ní měli pracovat," říká Nešetřil.

Průzkum online dotazníkem oslovil 115 úspěšných osobností a třicet personalistů z velkých společností. Motivací zadavatele bylo zjistit, co ve skutečnosti vede k profesnímu úspěchu a jestli dovednosti, které uchazeči získají mimo školy, personalisté vnímají a umí ohodnotit.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy