Dílo policie dokonáno, dala návrh na obžalobu Ratha

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 3. 2013 17:27
Bývalý hejtman a politik je již několik měsíců ve vazební věznici
David Rath při jednání mandátového a imunitního výboru.
David Rath při jednání mandátového a imunitního výboru. | Foto: Jan Langer

Praha - Protikorupční policie navrhla poslat před soud poslance Davida Ratha a jeho deset spoluobviněných.

Státnímu zástupci předala spisový materiál a návrh na podání obžaloby kvůli přijetí úplatků a dalším korupčním trestným činům.

Bez dalších podrobností to řekl mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality Jaroslav Ibehej.

Žalobce Petr Jirát chce skupinu obžalovat nejpozději na přelomu března a dubna.

"Spisový materiál je velice rozsáhlý - několik desítek svazků. Na případu intenzivně pracovali kriminalisté našeho útvaru více než jeden rok," uvedl Ibehej.

Kvůli značnému množství dokumentů také podle Jiráta déle potrvá, než státní zástupce materiály prostuduje. Doufá však, že se mu to do konce měsíce podaří.

"Už jen proto, že v polovině dubna končí vazebně stíhaným lhůty pro vazbu a já již nechci podávat návrh na její prodloužení. Rád bych, aby si o tom sám rozhodl již předseda senátu, který dostane u soudu kauzu na starosti," řekl.

Policie obvinila v květnu Ratha z přijetí sedmimilionového úplatku. Před Vánoci kriminalisté ukončili shromažďování důkazů. Ratha pak kvůli seznamování se spisem převezla eskorta z Litoměřic do ruzyňské vazební věznice v Praze.

Politik i jeho spoluobžalovaní pak měli na prostudování spisu čas zhruba do poloviny února. Například Rathův advokát Roman Jelínek však tehdy uvedl, že by poslanec uvítal více času. Prý měl 12 dní na přečtení zhruba 23 000 stránek.

Škoda za desítky milionů

Bývalý středočeský hejtman a "zlý muž" sociální demokracie byl zatčen proto, že podle policie ovlivnil zakázku na rekonstrukci zámku v Buštěhradě u Kladna. Je obviněný, že za to převzal úplatek nejméně sedmi milionů korun.

Kromě zmiňovaných milionů, s nimiž byl poslanec zadržen, se policie opírá o desítky hodin odposlechů. Mezi nimi jsou i monitorované rozhovory ze schůzek, kterých se David Rath přímo účastnil.

Loni v září policisté rozšířili jeho stíhání kvůli dalším údajným úplatkům. Bývalý středočeský hejtman je prý dostal za to, že zasahoval do soutěže na nákup zdravotnického vybavení pro kolínskou, kladenskou a mladoboleslavskou nemocnici.

David Rath očima národa:

Podle vyjádření žalobce v České televizi (ČT) si politik řekl dohromady o více než 22 milionů korun, převzal přes 16 milionů. Zbytek již nedostal, protože ho policisté mezitím zadrželi.

Škoda, kterou Rath a jeho spoluobvinění způsobili, se podle Jiráta pohybuje v desítkách milionů korun. Jde o částky, které již stát a středočeský kraj vyplatily na některé zakázky.

Skupina však bude podle něho obžalována také z pokusu získat zhruba 300 milionů z evropských dotací. Z těchto peněz však Evropská unie nic nevyplatila, kvůli stíhání bylo vyplácení zastaveno. Do celkové škody pak budou politikovi a jeho kolegům připočítány také výše úplatků.

Rath: Vydejte mě, jsem nevinný

Státní zástupce v ČT uvedl, že se k trestnímu řízení již připojily s nárokem na náhradu škody ministerstva financí a pro místní rozvoj. Vyzván byl také Středočeský kraj, který však zatím tento krok neučinil.

Spolu s Rathem je stíháno dalších deset lidí, kromě poslance zůstávají ve vazbě ještě dva jeho spoluobvinění. Soud zatím nepropustil ředitelku kladenské nemocnice Kateřinu Pancovou a jejího partnera - bývalého poslance Petra Kotta.

Podle Jiráta má státní zastupitelství v případu velmi solidní důkazy - jde o odposlechy, listinné materiály a tři velmi podrobné výpovědi jedné z obviněných. Zda šéfka stavební společnosti Fisa Ivana Salačová získá status spolupracující obviněné, však žalobce zatím nesdělil.

 

Právě se děje

Další zprávy