Mrazy a umělý sníh zachraňují lyžařům sezonu. Příští týden se ale znovu oteplí

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 1. 1. 2016 18:21
Na Nový rok se rozjely některé lanovky a vleky v Jizerských horách a v Krkonoších. Lyžařská sezona se díky teplotám pod nulou a umělému zasněžování pozvolna rozjíždí třeba i ve Zlínském kraji. Chladné počasí má ale podle meteorologů vydržet jen do půlky příštího týdne. Pak se znovu oteplí.
Novoroční odpoledne v Rokytnici nad Jizerou. Od soboty by se v tamním skiareálu mělo začít lyžovat.
Novoroční odpoledne v Rokytnici nad Jizerou. Od soboty by se v tamním skiareálu mělo začít lyžovat. | Foto: Skiareál Rokytnice

Praha – V Libereckém kraji se na Nový rok znovu rozjely lanovky a vleky v lyžařských střediscích. Provoz obnovili v Rejdicích na Jablonecku. Lyžuje se v jizerskohorském areálu Desná - Černá Říčka a v krkonošském středisku Aldrov ve Vítkovicích, kde v pátek lyžaře vítalo sluníčko. Chladné počasí má ale podle meteorologů vydržet jen do půlky příštího týdne. Pak se znovu mírně oteplí.

V sobotu zahájí provoz Sportovní areál Ještěd v Liberci, zatím jen na 400 metrů dlouhé sjezdovce F10. Vleky by se měly rozjet také v areálu Horní Domky v Rokytnici nad Jizerou.

V Rejdicích v pátek na svah vyjela více než stovka lidí. "Už byli natěšení," poznamenal provozovatel tamního areálu Martin Martínek. V Rejdicích se lyžovat začalo už na konci listopadu, později se ale kvůli oteplení provoz zastavil. "Říkal jsem si, že odtaje 30 procent a 70 procent sněhu zůstane, bylo to ale naopak. Zůstalo tam tak 15, možná 20 čísel sněhu," poznamenal Martínek. Dalších 15 až 20 centimetrů tak bylo podle něj třeba znovu vyrobit. Příroda moc nepomohla, byť v noci na pátek sněžilo. "Jsou to ale sotva dva centimetry," dodal.

Rušno bylo i na libereckém Ještědu, přestože lyžařskou sezonu tam zahájí až v sobotu. "Už třetí den sem ale míří spousty lidí s dětmi, sáňkují a bobují, využívají technického sněhu, který jsme už vyrobili," řekl vedoucí střediska Jan Svatoš. Dnes večer ale rolby připravené hromady sněhu rozhrnou a sjezdovku F10 upraví tak, aby se na ní dalo v sobotu lyžovat. "Bude i večerní lyžování," řekl Svatoš. Technika se přesune na další tratě, už o víkendu by se tak na Ještědu mělo lyžovat i na Liberecké sjezdovce a Pod Lany.

V oblíbeném krkonošském středisku Rokytnice nad Jizerou chtějí v sobotu ráno rozjet areál Horní Domky. "Děláme všechno pro to, abychom rozjeli spodní část areálu," řekl ředitel Spartaku Rokytnice Michal Kopecký. Od soboty se bude lyžovat také na Severáku v Hraběticích, kde bude v provozu lyžařský vlek naproti Arnice a uskuteční se i kurzy víkendové lyžařské školky. Od pondělí by se pak mělo lyžovat také na Maliníku v Bedřichově a v provozu bude i lanovka a červená sjezdovka na Tanvaldském Špičáku.

Lyžařská sezona se pozvolna rozjíždí i ve Zlínském kraji. Některá střediska zprovoznila alespoň části sjezdovek, další dětské vleky. Provozovatelé pokračují v zasněžování a se spuštěním hlavních sjezdovek počítají většinou v příštím týdnu. V kraji v pátek začalo drobně sněžit, pro vlekaře však tato nadílka příliš velký význam nemá.

Už na Silvestra zahájil provoz lyžařské školy na sjezdovce Horal Ski areál Razula ve Velkých Karlovicích. Zatím zde jede pojízdný koberec a část sjezdovky pro výuku lyžování. Dnes se rozjel dětský vlek a pohyblivý pás i v dalším karlovickém areálu Synot Kyčerka. "Zájem byl na začátek slušný. Od soboty bude otevřena i červená sjezdovka číslo 4," řekla Ludmila Kořístková z Kyčerky.

Na Nový rok se lyžovalo i v Horní Bečvě na Vsetínsku. "Spustili jsme po poledni část hlavní sjezdovky o délce 450 metrů, v provozu je velký vlek. Návštěvnost byla slabá, dalo se to po Silvestru čekat. Pokračujeme v zasněžování horní části sjezdovky. Schází nám asi 100 metrů, abychom mohli pustit sedačkovou lanovku," popsal Josef Vaníček z areálu Rališka.

Pro lyžaře příznivé počasí však nemá vydržet dlouho. V následujících dnech má být v noci -1 až -7 stupňů, přes den se budou teploty pohybovat kolem nuly. Od středy se má však začít mírně oteplovat a teploměry budou přes den ukazovat od 1 do 6 stupňů, v noci se pak budou teploty držet na nule.

 

Právě se děje

Další zprávy