Digitalizace: Přijde Nova o pozici televizní jedničky?

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
2. 11. 2008 7:30
Digitální Primu "chytnou" na rozdíl od současné všichni

Praha - Digitalizace televizního vysílání může změnit poměr sil na českém televizním trhu, kterému v současnosti dominuje Nova.

Díky digitálním vysílačům se výrazně zlepší pokrytí televize Prima. Místo slabých tří čtvrtin domácností ji po roce 2011, kdy by měla být digitalizace hotová, naladí všichni.

Vyhlídku na bezmála stoprocentní pokrytí území republiky (99,6 procenta obyvatel) získala Prima podepsáním smlouvy s Českými radiokomunikacemi, díky které se po bok Novy a TV Barrandov zařadila do takzvaného druhého multiplexu (první obsadila veřejnoprávní média).

Co se týče pokrytí, srovnají spolu obě velké komerční televize krok, Primě tím teoreticky může vzrůst sledovanost až o čtvrtinu.

"Pokud by televize Prima měla v analogové éře stejné pokrytí jako Nova, tedy přes 98 % obyvatel České republiky, dosahovala by se stejným programovým schématem stabilně dvacetiprocentního a vyššího podílu na publiku," napsal na serveru Digizone jeho šéfredaktor Jan Potůček.

"Proto je zpráva, že se Prima dohodla s Českými Radiokomunikacemi o zařazení do multiplexu 2 po boku Novy, doslova noční můrou pro Novu."

Televize Nova se silnější pozice Primy podle svých vyjádření nebojí.

"To, že je TV Nova dlouhodobě jedničkou na trhu, není způsobené pokrytím, ale především kvalitou programů na všech svých kanálech," řekla Aktuálně.cz mluvčí televize Michaela Fričová. Dohodu Primy s Českými radiokomunikacemi komentovat odmítla.

Prima pokrývá velká města, jinak je to slabé

Prima má nyní dobrý signál ve velkých městech, ale tisíce lidí například v jižních, jihozápadních Čechách, v širokém okolí Brna nebo na Ústecku ji klasickou analogovou cestou nenaladí vůbec. Přesně je to 27,7 procent obyvatel Česka.

  • Video: Výměna vysílače na Žižkově krok za krokem  

"Bylo to pro nás tržní rozhodnutí, České Radiokomunikace jsou silným hráčem a nabízejí kvalitní pokrytí digitálním signálem, díky kterému se prakticky ihned dostaneme k 5 milionům diváků v ČR. V neposlední řadě je toto řešení nejlepší nejen pro naše diváky, ale i pro celý proces digitalizace v České republice," okomentoval rozhodnutí Primy její generální ředitel Marek Singer.

I Nově digitalizace v pokrytí pomůže. Průměrně jí dnes sice naladí 98 procent lidí, ale v některých oblastech je to mnohem slabší: hlavně kolem Zlína, Sušice nebo Znojma. 

"Operátor sítě má povinnost zaručit v digitálu stejné pokrytí, jaké bylo v analogu. Chceme, aby všichni naši diváci, kteří měli analogový příjem, mohli Novu naladit i v digitální podobě. V některých oblastech, kde byl analogový signál nekvalitní (např. odrazy od terénních překážek, tzv. "duchy") by se příjmové podmínky měly výrazně zlepšit," dodala Fričová.

 

Právě se děje

před 7 minutami

ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na metro D, prověří vypsání tendru

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zakázal pražskému dopravnímu podniku předběžným opatřením uzavřít smlouvu s vítězem veřejné zakázky na vybudování prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu. Zákaz platí, než úřad posoudí, zda byla veřejná zakázka vypsána v souladu se zákonem. Na předběžné opatření upozornil server Seznam Zprávy, vydání následně potvrdila mluvčí úřadu Milena Marešová.

"Úřad vydal předběžné opatření včera (ve čtvrtek), dnes bylo doručeno účastníkům řízení. Správní řízení jsme zahájili na návrh společnosti Eurovia, která podala návrh na přezkoumání postupu zadavatele. Předběžné opatření zakazuje uzavřít smlouvu s vybraným dodavatelem do doby, než správní řízení skončí. V opačném případě by nebylo možné uložit nápravné opatření v případě, že úřad zjistí pochybení," uvedla Marešová.

Zakázku na výstavbu prvního úseku metra D z Pankráce na Olbrachtovu vyhlásil pražský dopravní podnik a její hodnota přesahuje deset miliard korun.

před 8 minutami

Hokejový obránce Šulák posílil Kärpät Oulu

Český hokejový obránce Libor Šulák se stěhuje z celku KooKoo Kouvola do Kärpätu Oulu. Šestadvacetiletý odchovanec Pelhřimova uzavřel s nejlepším týmem uplynulého ročníku finské nejvyšší soutěže, nedohraného kvůli pandemii koronaviru, roční smlouvu.

Šulák by měl pomoci nahradit v Oulu mezeru po odchodu krajana Jakuba Krejčíka, který byl s 30 body z 44 utkání nejproduktivnějším obráncem Kärpätu. Přestoupil do Jokeritu Helsinky do Kontinentální ligy.

Ve Finsku Šulák obleče dres třetího klubu. V ročníku 2017/18 byl zapůjčen z Detroitu do Pelicans Lahti a v druhé polovině loňského roku zamířil po konci angažmá v Čerepovci v KHL do Kouvoly. V jejím dresu si připsal v 31 duelech 16 bodů za sedm branek a devět asistencí.

před 28 minutami

Sparta prodloužila smlouvu s brankářem Hečou do roku 2023

Fotbalová Sparta si pojistila služby brankářské jedničky Milana Heči. Devětadvacetiletý gólman prodloužil s Pražany smlouvu až do roku 2023, původní kontrakt mu měl vypršet příští léto. Letenští o tom informovali na svém webu.

"Přišel jsem s tím, abych něco odchytal a pomohl nějak týmu. To se mi zatím daří. Vyvíjí se to z mého osobního pohledu tak, jak jsem si představoval," uvedl Heča.

Do Sparty přestoupil předloni v létě ze Slovácka. V první sezoně na Letné plnil roli náhradníka za Florinem Nitou, v tomto ročníku se stal týmovou jedničkou. Ve středu se Spartou vyhrál domácí pohár MOL Cup po finálovém vítězství 2:1 v Liberci. V lize má na kontě 162 zápasů.

před 1 hodinou

Potřebujeme evropské peníze hlavně na infrastrukturu, shodli se lídři Visegrádu

Premiéři zemí visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko, Maďarsko) se shodují, že čerpání peněz z evropského fondu obnovy musí být flexibilní a spravedlivé. Nemůžeme být trestáni za úspěchy, řekl polský premiér Mateusz Morawiecki na tiskové konferenci po jednání předsedů vlád ve Varšavě.

Státy jižní Evropy podle Morawieckého potřebují peníze na boj s nezaměstnaností, jiné, například ty ze střední Evropy, na rozvoj infrastruktury. "Musíme mít prostředky na infrastrukturu, výstavbu silnic, železnic, mostů, energetickou a internetovou infrastrukturu, digitalizaci. Proto je flexibilita pro nás velmi důležitá. To je to, o čem jsme mluvili a na co budeme mít stejný názor v Bruselu," řekl.

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie se tam 17. července poprvé po pěti měsících protikoronavirových opatření osobně setkají, aby jednali o unijním rozpočtu na léta 2021-27 a fondu obnovy ekonomik.

Zdroj: ČTK
Další zprávy