Dienstbier zveřejnil své účty, peníze šly i zpět ČSSD

Martina Machová Lucie Stuchlíková Martina Machová, Lucie Stuchlíková
27. 3. 2013 16:02
Prezidentský kandidát sociální demokracie dostal na kampaň necelých 17 milionů korun
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Jiří Dienstbier dostal od sociálních demokratů 16,3 milionu korun na prezidentskou kampaň. Milion a půl ovšem straně vrátil.

Vyplývá to z dokumentů, které zveřejnil na svém volebním webu. Deník Aktuálně.cz spočítal, že Dienstbierův tým objednal u dceřiné firmy ČSSD Cíl služby za 1,5 milionu korun.

Peníze šly na tisk a propagační materiály. Dalších 51 tisíc korun dostala přímo sociální demokracie za pronájem kanceláře v Lidovém domě.

Komentář Jiřího Dienstbiera k uzávěrce jeho prezidentského účtu deník Aktuálně.cz zjišťuje.

Podle Robina Povšíka, který se na prezidentské kampani rovněž podílel, nedostal Dienstbierův tým spolupráci se stranickou firmou Cílem nařízenu, ale vycházel z minulých zkušeností. "Je to nejoperativnější a pracuje se s ní v některých oblastech dobře," říká.

Samostatnou kancelář pak zřídili proto, aby vyhověli liteře zákona. "Rozhodli jsme se natvrdo oddělit prostory, kde se scházel tým a vyčíslit nájem," líčí Povšík.

Společnost Cíl funguje podobně jako stranická pokladna. ČSSD poté, co jí byl vrácen majetek, přesunula své finance do této historické společnosti. Právě přes Cíl si pak půjčuje na své volební kampaně.

V posledních dvou letech auditoři varovali Lidový dům, že by velkými dluhy zatížená společnost mohla zkrachovat. Místopředseda pro ekonomiku Martin Starec proto v minulosti deníku Aktuálně.cz řekl, že bude prosazovat, aby se Cíl ve větší míře podílel na kampaních sociálních demokratů.

Podle obchodního rejstříku se Cíl zabývá vydavatelskou a reklamní činností nebo pořádáním kulturních akci a školení.

Částky pro Cíl ale výdajům na prezidentskou kampaň nedominují. Většinu ze zhruba 17 milionů korun, které Dienstbier za kampaň utratil, dostaly dvě firmy se stejným vlastníkem.

Společnost Maxus Czech Republic inkasovala 9,2 milionu korun, firma LGM dostala téměř 1,1 milionu. Maxus zajišťoval reklamní kampaň, druhá z firem natáčela spoty a starala se o fotografie nebo bannery. Obě společnosti přitom patří agentuře Young & Rubicam.

"Udělali jsme poptávkové řízení, společnosti vyšly jako nejlepší," vysvětluje Povšík. Zda to bylo díky ceně, nebo zkušenostem, to již neprozradil. "V komplexním hodnocení," dodal. 

 

Právě se děje

před 33 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy