Dienstbier: Šéf agentury pro začleňování chyboval v tendrech

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 21. 4. 2015 15:38
Ministr odvolal Martina Šimáčka z čela agentury minulý čtvrtek, důvody odmítl sdělit. V úterý řekl, že se objevila pochybení u veřejných zakázek a uzavírání smluv.
Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček byl odvolán, protože chyboval při veřejných zakázkách a uzavírání smluv. Uvedl to ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier.

"Opakovaně se objevila pochybení v této oblasti. Poslední kapkou byla zakázka na nákup televizního vysílacího času v hodnotě 5 milionů korun, kterou ředitel podepsal, přestože věděl, že je potřeba souhlasu vlády," uvedl Dienstbier.

Podle něj nešlo o ojedinělý případ - Šimáček údajně protizákonně podepsal dodatky k několika smlouvám. Agentura také dostala pokuty v celkové výši 754 tisíc korun od finančního úřadu za porušení rozpočtové kázně.

"Všechny důvody pro odvolání považuji za zástupné, v určitých částech dokonce za lživé, urážlivé na mou osobu, ale také mé kolegyně a kolegy a jejich práci v agentuře. Poškozují dobré jméno agentury a oslabují ji v očích veřejnosti," reagoval Šimáček na Dienstbierovo vystoupení. Současně dodal, že "ministr neuvedl před veřejností všech pět důvodů, kterými mně a zaměstnancům agentury odůvodňoval mé odvolání."

Šéf agentury byl nečekaně odvolán minulý čtvrtek, důvody ministr tehdy odmítl sdělit. Šimáček je označil za nerelevantní.

Dienstbier není spokojen ani s chováním Šimáčka jako úředníka. Například podle něj lobboval ve Sněmovně proti vládní novele školského zákona, která obsahovala sporný paragraf o integraci znevýhodněných dětí. "Měl by si uvědomit, že je pracovníkem Úřadu vlády a to má určité limity,“ řekl k tomu Dienstbier. Šimáček se také údajně odmítl bavit se svou nadřízenou o plánované reorganizaci úřadu.

Agentura, která momentálně pomáhá ve 36 městech a funguje jako odbor Úřadu vlády, se má rozdělit na dvě části v rámci Sekce pro lidská práva. První se zaměří na činnost v lokalitách a na práci s tamními partnery, druhá na "centrální úroveň", tedy na aktivity ministerstev a na systémové změny. Oba útvary by mohl řídit jeden člověk.

Proti odvolání Šimáčka i reorganizaci agentury se postavili její zaměstnanci. "Podle našeho přesvědčení budou vaše poslední kroky znamenat značný útlum, nebo dokonce úplný zánik agentury. V důsledku toho dojde k poškození jednoho z nejúčinnějších nástrojů, jakým vláda v boji proti sociálnímu vyloučení disponuje," napsali zaměstnanci Dienstbierovi v otevřeném dopisu.

Obávají se, že změny zkomplikují rozjetá vyjednávání o nových projektech s obcemi. "Agentura se teď nachází v jedné ze svých nejdůležitějších a nejsložitějších fází za celou tu dobu, co existuje. Připravujeme projekty pro příští programové období za téměř 10 miliard korun," uvedl Šimáček.

Ministr: Agentura posílí

Dienstbier ovšem tvrdí, že změny mají agenturu naopak posílit. "Chceme mít až sto zaměstnanců a spolupracovat až se 70 obcemi. Počítáme se všemi zaměstnanci, kteří tady dnes pracují. Rozčlenění do více útvarů odpovídá nařízení služebního zákona," dodal ministr.

Vládní agentura vznikla v březnu 2008, reálně fungovat ale začala až poté, co ji o rok později převzal Šimáček. Počet zaměstnanců se z desítky rozrostl na sedmdesát.

Podle několik let staré analýzy v Česku existují asi tři stovky takzvaných vyloučených lokalit, tedy chudinských domů a čtvrtí. Žilo v nich kolem 80 tisíc lidí, a to převážně Romů. Zkušenosti z terénu ale ukazují, že těchto ghett přibývá. Jsou jich zhruba čtyři stovky.

 

Právě se děje

Další zprávy