Dienstbier: Návrh volebního řádu ČSSD není demokratický

ČTK ČTK
19. 8. 2015 19:35
Ministr Jiří Dienstbier se domnívá, že návrh stranického vedení je v rozporu se stranickými stanovami i s výsledkem loňského vnitrostranického referenda.
Jiří Dienstbier
Jiří Dienstbier | Foto: DVTV

Praha - Návrh nového volebního řádu sociální demokracie pro krajské volby není podle ministra pro legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) demokratický.

Dienstbier na středečním semináři o volebním řádu, který zorganizoval spolek Idealisté.cz, uvedl, že návrh stranického vedení je v rozporu se stranickými stanovami i s výsledkem loňského vnitrostranického referenda. Na zářijovém zasedání ústředního výkonného výboru ČSSD bude prosazovat vlastní verzi řádu.

"Členové nebudou o ničem rozhodovat. Kandidátku sestaví krajský výkonný výbor a členové to jen potvrdí bez reálné možnosti změnit pořadí," uvedl Dienstbier k návrhu stranického vedení. Varoval navíc před možnými žalobami na volební řád i platnost kandidátek. "Pokud budeme čelit žalobám před volbami, tak nás to poškodí," poznamenal ministr.

Minimální možnost vybírat lídra

Řadoví členové by měli například jen minimální možnost ovlivnit výběr lídrů kandidátek. Lídra navrženého stranickými špičkami budou moci nejvýše potvrdit. Pro členy by bylo poměrně složité promluvit i do pořadí kandidátů na dalších místech listiny.

K tomu, aby se pořadí změnilo, bude totiž potřeba 30 procent preferenčních hlasů pro konkrétního kandidáta. Hlasování o kandidátce má být navíc platné jen v případě, že se jej zúčastní alespoň 30 procent členů dané krajské organizace.

Dienstbier chce, aby návrhy na lídra i kandidáty mohla předkládat i skupina straníků, nejen stranické orgány. Členové by jednorázovým hlasováním rozhodli o lídrovi i o dalším pořadí na listině. Na jednom lístku by volili mezi kandidáty na lídra, na druhém okresního lídra a na třetím pořadí všech kandidátů v kraji.

Na prvním místě kandidátky by byl zvolený krajský lídr, na druhém a dalších místech okresní lídři, zbytek míst by se doplnil podle pořadí preferenčních hlasů v celokrajském hlasování. "Členové navrhují, volí, reálně rozhodují," zdůraznil Dienstbier.

Připustil, že pro volební komisi by bylo počítání hlasů složité. Procesně by ale bylo sestavování listin jednoduché, dodal.

Po úpravách návrhu stranického vedení volal poslanec ČSSD Jeroným Tejc. Trochu podle něho směřuje k centralizaci na ústřední i krajské úrovni. Kriticky se k návrhu volebního řádu vyjádřil rovněž místopředseda Senátu Zdeněk Škromach, podle kterého by například stálo za to zapojit do sestavování kandidátek i registrované příznivce sociální demokracie.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Nový poslanec ANO Samaš složil slib, nahradil Hniličku

Nový poslanec hnutí ANO Miroslav Samaš složil v úvodu jednacího dne sněmovny slib. V dolní komoře nahradil předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku (ANO). Hnilička se v úterý vzdal mandátu kvůli porušení protiepidemických opatření.

Samaš (54) dříve působil jako místostarosta Rakovníka. Hnilička odešel z dolní komory v souvislosti s víkendovou účastí na oslavě v teplickém hotelu. V čele sportovní agentury by rád zůstal.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy