Diabetikům ohroženým amputací mají pomoci kmenové buňky

ČTK ČTK
16. 12. 2014 17:10
Léčba by mohla být zařazena do seznamu výkonů od ledna 2016 a hradily by ji zdravotní pojišťovny, při vydání novely i dřív.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Diabetici ohrožení amputací nohy by se mohli v Česku léčit za pomoci kmenových buněk, léčba je účinná a bezpečná, shodly se v úterý odborné lékařské společnosti na semináři, který uspořádalo ministerstvo zdravotnictví.

Náměstek ministra Tom Philipp uvedl, že během příštího roku budou diskuse pokračovat, léčba by pak mohla být zařazena do seznamu výkonů od ledna 2016 a hradily by ji zdravotní pojišťovny, při vydání novely i dřív. Kvůli léčbě se na podzim dostali do sporu ministři zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) a financí Andrej Babiš (ANO).

Němeček ji totiž dal do návrhu seznamu výkonů pro rok 2015 a někteří odborníci v médiích tvrdili, že nevyzkoušenou léčbou ohrožuje pacienty. To ale Němeček odmítal, přesto léčbu kmenovými buňkami ze seznamu vyřadil.

"Dnešní seminář byl reprezentativně zastoupen předsedy a místopředsedy odborných společností. Musím s potěšením konstatovat, že bylo jednoznačně prokázáno, že tato metoda je všemi odbornými společnostmi doporučovaná, považují ji za bezpečnou, legální a povolenou a pro pacienty velmi přínosnou," řekl novinářům Philipp.

Dosavadní klinické studie podle něj potvrdily, že je účinná srovnatelně s jinými metodami. Přínosná je pro pacienty, které klasické postupy nedokážou zachránit před amputací.

V Česku se léčí 850 000 diabetiků, dalších čtvrt milionu o své nemoci zatím neví, a tedy se neléčí. Tzv. diabetickou nohou je postiženo 45 000 diabetiků, ročně se provádí 11 000 amputací u diabetiků.

Berlínský diabetolog a angiolog Berthold Amann, který má s prováděním metody mnohaleté zkušenosti, potvrdil, že pokud není možnost klasické léčby, je odběr kostní dřeně a aplikace do postižené končetiny dobrým řešením. Vědecký sekretář České společnosti kardiovaskulární chirurgie Vladislav Třeška uvedl, že jednoznačně podporují rozšíření metody v ČR ve specializovaných centrech. Metoda je vyzkoušena na více než 1500 nemocných ve světě, více než 60 procentům z nich končetinu zachránila, řekl.

Za pacienty vyzval prezident Svazu pacientů Luboš Olejár ministerstvo, aby metodu co nejdříve do seznamu výkonů zařadilo. V Česku by z ní mělo ročně užitek 500 až 600 pacientů, zdravotní pojišťovny by podle Olejára ušetřily, protože místo 400 000 korun, jež platí nyní, by za novou metodu vydaly jen 100 000 korun. Jeho čísla potvrdili přítomní lékaři.

 

Právě se děje

Další zprávy