Dbalý je vinný i ve druhé větvi kauzy nemocnice Na Homolce, dostal 8,5 roku vězení

ČTK ČTK
Aktualizováno 10. 10. 2019 14:42
Soud uznal někdejšího ředitele Nemocnice Na Homolce Vladimíra Dbalého vinným i ve druhé části korupční kauzy spojené s nemocničními zakázkami. Uložil mu 8,5 roku vězení a peněžitý trest 10,9 milionu korun. Společně s dalšími obžalovanými Emilií Bialešovou a Romanem Žďárkem má Dbalý také uhradit nemocnici způsobenou škodu ve výši 49,5 milionu. Verdikt není pravomocný.
Vladimír Dbalý u soudu
Vladimír Dbalý u soudu | Foto: Ludvík Hradilek

Případ se týká tří okruhů nemocničních zakázek z let 2008 až 2011, a to konkrétně poradenských a konzultačních služeb, účetních a medicínsko-právních služeb a právních služeb, jež nemocnici poskytovala advokátní kancelář Šachta & Partners (dnes MSB Legal) spojovaná s lobbistou Ivem Rittigem.

Dbalý za uzavření smluv přijal podle rozsudku úplatky ve výši 12 milionů korun.

Soud uznal Dbalého vinným nejen z přijímání úplatků, ale také z porušení povinnosti při správě cizího majetku, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky a z porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže.

Klíčovým důkazem byly i tentokrát lékařovy podrobné deníkové poznámky, které policie objevila při domovní prohlídce. "Již ze samotného obsahu diáře lze konstatovat, že záznamy se i bez dalších důkazů jeví jako vysoce věrohodné," uvedla soudkyně.

Dbalý si také před zadržením schoval u známého kufr s hotovostí a ceninami v hodnotě 34,5 milionu. Podle státního zástupce si takovou částku nemohl legálně vydělat, a to ani společně se svou manželkou.

Bývalé nemocniční účetní Bialešové a advokátovi z MSB Legal Davidu Michalovi uložil soud čtyřleté vězení, někdejšího právníka nemocnice Žďárka poslal za mříže na 3,5 roku. V rámci peněžitého trestu mají Bialešová a Žďárek každý zaplatit státu 3,65 milionu a Michal 2,4 milionu korun. Zbývající obžalované Zdeňka Čápa a Josefa Kantůrka soud potrestal podmínkami a peněžitými tresty ve výši jednoho milionu a 600 tisíc korun.

"Soud prakticky vyhověl mému návrhu na uznání viny, některým obžalovaným pouze z mého pohledu uložil nepatrně mírnější tresty," řekl státní zástupce Zdeněk Matula.

Dbalý byl za braní úplatků nepravomocně odsouzen na 9 let už v první části kauzy, která zahrnovala zakázky na digitalizaci chorobopisů a nákupu gama nože. Za braní úplatků ve výši 27,8 milionu korun mu soud uložil devět let za mřížemi a trest propadnutí majetku.

 

Právě se děje

Další zprávy