Dezinformačních webů a jejich čtenářů ubývá, nahrazují je sociální sítě

ČTK ČTK
19. 4. 2023 18:06
Počet dezinformačních webů i jejich čtenářů meziročně klesá, jejich roli v poslední době přebírají jednotlivci a skupiny působící na sociálních sítích, vyplývá z analýzy české dezinformační scény pro rok 2022 Bezpečnostního centra Evropské hodnoty, které studuje především dezinformace týkající se zahraničněpolitických témat, bezpečnosti a koronaviru.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Pexels

Mezi nejčastěji probíranými tématy na dezinformačních webech jsou podle bezpečnostního centra energetická krize, válka na Ukrajině a reakce české vlády na ni a údajná cenzura a omezování svobody slova. Na začátku roku 2022 stále byla relevantním tématem také pandemie onemocnění covid-19.

V roce 2022 čítala česká dezinformační scéna 39 aktivních a relevantních dezinformačních webů, tedy o sedm méně než v roce 2021. Sledované weby dohromady vydaly za rok 126 826 článků, oproti roku 2021 je to pokles o zhruba 70 tisíc.

Pokles podle hlavní autorky studie Veroniky Krátké Špalkové způsobil ústup koronavirové pandemie, dočasná blokace některých webů po ruské invazi na Ukrajinu evropskými vládami a Evropskou unií a fakt, že provoz některých webů přestal být pro jejich majitele výhodný. O to, aby zadavatelé reklamy s dezinformačními weby nespolupracovali, usilují v Česku některé neziskové organizace.

Aby centrum klasifikovalo web jako "dezinformační", musí splňovat několik podmínek; mezi ty patří šíření prokazatelných dezinformací ve prospěch Ruska nebo o koronaviru, nerozlišování názorového a zpravodajského obsahu a průměrná měsíční návštěvnost alespoň dva tisíce lidí měsíčně a publikace alespoň pěti článků měsíčně. Internetovými stránkami, které šíří dezinformace například o vesmíru nebo léčbě rakoviny, se bezpečnostní centrum ve své práci nezabývá.

Mezi podstatným trendem posledních dvou let je podle Krátké Špalkové mobilizační potenciál dezinformačních webů. Jejich články buď přímo svolávají na demonstrace a poskytují mediální prostor jejich organizátorům, nebo informují o dění na demonstracích.

Oproti minulým rokům však dává dotyčným médiím rozhovory méně politiků. Kromě serveru Parlamentní listy poskytovali v minulosti čeští politici rozhovory také webu Sputnik provozovanému ruskou státní zpravodajskou agenturou.

Sputnik se po ruské invazi na Ukrajinu dočkal zákazu na území celé Evropské unie a bez použití pokročilé virtuální privátní sítě odtud není možné se na něj dostat. Zablokování se na webu Sputnik projevilo i obsahově; "snížil se počet článků zaměřených na Česko a Slovensko a zvýšil se počet textů přímo převzatých z ruských kanálů s alespoň částečným strojovým překladem", stojí ve zprávě bezpečnostního centra.

Texty zcela vytvořené umělou inteligencí však analytici zatím na dezinformačních webech nepozorují. Tvůrci dezinformačního obsahu nicméně umělou inteligenci mohou využívat k tvorbě obrázků, které mají za cíl vyburcovat emoce, nikoliv dezinformovat, například fotografie vlajky Evropské unie v plamenech.

Video: "Mami, buď v klidu, válka nám nehrozí. Je to lež," vysvětluje redaktor Radek Bartoníček (17. 1. 2023)

"Mami, buď v klidu, válka nám nehrozí. Je to lež," vysvětluje ve videu redaktor Radek Bartoníček. | Video: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

Další zprávy