Dezinformátor Tušl je obžalovaný z popírání holokaustu, video točil přímo v Terezíně

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 7. 12. 2022 9:37
Až tři roky vězení hrozí v nové kauze recidivistovi, dezinformátorovi a proruskému aktivistovi Patriku Tušlovi. Jak zjistilo Aktuálně.cz, třicetiletý muž je obžalován z popírání holokaustu. Hlavní líčení s ním začne příští rok v březnu. Tušl sedí od srpna ve vazbě. Soud se obává, že by pokračoval v šíření nenávisti vůči Ukrajincům, za což dostal nepravomocně deset měsíců vězení.
Obžalovaný Patrik Tušl u kladenského soudu.
Obžalovaný Patrik Tušl u kladenského soudu. | Foto: Libor Fojtík

Loni v říjnu si Patrik Tušl zajel do Terezína. Bylo to tři měsíce předtím, než si svět připomněl Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Ten připadá na 27. ledna. V Terezíně v období okupace země nacistickým Německem fungovalo ghetto, odkud nacisté převáželi lidi do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Toto místo si Tušl vybral pro natočení videa, v němž podle obžaloby popíral holokaust. Vzniklo na Národním hřbitově před vstupem do Malé pevnosti. "Trestní řízení s Patrikem Tušlem probíhá u zdejšího soudu pro popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia," potvrdila Aktuálně.cz předsedkyně Okresního soudu v Litoměřicích Halka Lacinová.

Záznam Tušl připravil s dalšími dvěma lidmi, kteří jsou také obžalování. Video sdíleli na sociálních sítích. "Popírali oficiální verze týkající se Adolfa Hitlera, II. světové války, holokaustu a židovské problematiky," řekla Aktuálně.cz vedoucí litoměřických žalobců Kateřina Doušová. Policie zahájila jejich stíhání letos 17. ledna. Všem v případě uznání viny hrozí až tři roky vězení.

V kauze už padl trestní příkaz

Kauzu má na starosti soudkyně Jana Satrapová. Jak zjistilo Aktuálně.cz, v případu už vynesla tresty. Vyřídila ho v neveřejném řízení takzvaným trestním příkazem. Rozhodla tedy "jen" na základě obžaloby a spisu bez projednání důkazů. Nyní však nelze zjistit, jaké sankce v kauze padly.

"Určitá rozhodnutí vydána ve věci byla, nicméně nejsou v právní moci, proto nemohu podrobněji informovat," vysvětlila předsedkyně soudu Lacinová. Proti trestnímu příkazu si Tušl a jeho spoluobžalovaní podali odpor, takže sankce neplatí a proběhne hlavní líčení. Soudkyně Satrapová ho nařídila na 10. března příštího roku.

V tuto chvíli čeká Tušl na hlavní líčení za mřížemi. Letos 26. října dostal u Okresního soudu v Kladně trest deseti měsíců vězení za hanobení národa a podněcování k nenávisti. S kolegou Tomášem Čermákem natočili video, v němž vybízeli občany, aby šli ublížit Ukrajincům, kteří chtěli 24. srpna na Václavském náměstí oslavit svůj státní svátek.

"Když video pustíte mezi lidi, ztrácíte nad ním kontrolu. Nevíte, kdo se na to podívá a co z toho vyzobne. Stačí, aby se našel jeden, který to přetaví v něco dalšího, a je problém," vysvětil jim soudce Vít Sochovský, když je poslal za mříže. Čermák dostal šest měsíců. Oba se odvolali, spis zamířil ke Krajskému soudu v Praze uplynulý pátek.

Tušla čekají další dva soudy

Patrik Tušl se zodpovídá z dalších dvou deliktů. U Obvodního soudu pro Prahu 5 je obžalován z vyhrožování s cílem působit na úřední osobu, jednomu z pražských strážníků hrozil zavražděním. Ve stejné kauze ho státní zástupce obžaloval z vydírání Moniky Š., která na sociálních sítích rozkrývala jeho dezinformace. Hrozí mu až tři roky vězení.

Seznam Zprávy upozornily, že hlavní líčení mělo začít v polovině listopadu. Kvůli absenci Tušlova advokáta se však nekonalo. "Například mi přes skryté číslo, které se nedá zablokovat, volal ve tři, ve čtyři v noci. Po internetu šířil plán, že si pronajme byt blízko mě a znepříjemní mi život tak, že se budu muset odstěhovat," řekla serveru vydíraná žena.

U Obvodního soudu pro Prahu 8 má pak v 25. ledna příštího roku začít s Tušlem hlavní líčení, kde se bude zodpovídat z nebezpečného pronásledování a výtržnictví. Spolu s Tomášem Čermákem obtěžovali šéfa České lékařské komory Milana Kubka, který hájil restrikce proti šíření nemoci covid-19 a podporoval očkování.

S nimi je obžalován Zdeněk Masár, který se pohybuje v oblasti bojových sportů. Trojice hrubě urazila a dehonestovala biologa Jaroslava Flegra, také on vystupoval coby zastánce opatření proti covidu. Sám Tušl už dostal dříve pět pravomocných podmínek za nebezpečné vyhrožování, porušení domovní svobody či zanedbání povinné výživy.

Video: Nepravomocně odsouzení Patrik Tušl a Tomáš Čermák u soudu  (26. 10. 2022)

Nepravomocně odsouzení Patrik Tušl a Tomáš Čermák u soudu | Video: Jan Horák
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Izrael provedl letecké útoky na Pásmo Gazy

 Izraelská armáda oznámila, že dnes krátce po půlnoci provedla letecké údery na podzemní výrobny raket v Pásmu Gazy. Radikální Palestinci odtud nedlouho předtím vyslali na Izrael pět střel, z nichž ani jedna nezasáhla cíl. Informovala o tom agentura AP. Napětí v regionu vzrostlo po čtvrteční izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu, která si vyžádala devět mrtvých.

Z pěti raket vypálených v noci na dnešek na Izrael z Pásma Gazy byly podle armády tři sestřeleny, jedna skončila v otevřeném prostranství a další dopadla ještě uvnitř Pásma Gazy. Dále armáda uvedla, že cílem následných leteckých úderů byly podzemní výrobny raket a výcvikové prostory, které využívá palestinské radikální hnutí Hamás. Ani na jedné straně nebyly dosud hlášeny žádné oběti.

Jak palestinské raketové útoky, tak izraelské letecké údery byly podle AP provedeny v omezeném rozsahu, situace by tudíž nemusela přerůst v plnohodnotnou válku. Od roku 2007, kdy Hamás převzal moc v Pásmu Gazy od konkurenčních palestinských sil, vedl s Izraelem čtyři války a několik menších potyček.

Při čtvrteční razii izraelské armády v Džanínu na Západním břehu Jordánu zahynulo nejméně devět Palestinců a dalších 20 utrpělo zranění. Šlo o jeden z nejkrvavějších zásahů izraelské armády na Západním břehu v posledních letech. Palestinci po razii přerušili bezpečnostní koordinaci s Izraelem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

USA v Somálsku zabily člena vedení Islámského státu

Američtí vojáci zlikvidovali v odlehlé části severního Somálska významného člena Islámského státu (IS) a deset dalších představitelů této teroristické organizace. Podle agentur to dnes uvedli nejmenovaní američtí představitelé.

Činitelé novinářům sdělili, že mezi mrtvými je Bilál Súdání, kterého Spojené státy označují za šéfa Islámského státu v Somálsku. Armádní operaci, která se uskutečnila tento týden po několikaměsíčním plánování, podle nich odsouhlasil prezident Joe Biden.

Súdání byl v hledáčku amerických zpravodajských služeb několik let. Hrál klíčovou roli při financování operací IS v Africe a také odnože této organizace v Afghánistánu, řekl agentuře AP jeden z amerických činitelů. Americké ministerstvo financí v roce 2012 zaregistrovalo Súdáního původně jako člena jiné somálské teroristické organizace Šabáb.

"Vzhledem k odlehlé poloze operace odhadujeme, že nebyli zraněni ani zabiti žádní civilisté," uvedlo africké velitelství americké armády v prohlášení.

Američtí představitelé poskytli jen málo podrobností o průběhu operace či okolnostech Súdáního smrti. Jeden z činitelů uvedl, že americké síly měly původně v úmyslu Súdáního zajmout, což se však při akci "ukázalo jako neproveditelné".

Operace přichází několik dní poté, co africké velitelství oznámilo, že provedlo "úder kolektivní sebeobrany" severovýchodně od hlavního města Mogadiša, kde příslušníci somálské armády čelili prudkému útoku více než 100 bojovníků Šabábu. Podle amerických odhadů bylo při této operaci zabito zhruba 30 členů této organizace napojené na teroristickou síť Al Káida.

Současná ofenzíva somálských sil proti Šabábu je označována za největší za více než deset let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy