Dezinformátor Tušl je obžalovaný z popírání holokaustu, video točil přímo v Terezíně

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 7. 12. 2022 9:37
Až tři roky vězení hrozí v nové kauze recidivistovi, dezinformátorovi a proruskému aktivistovi Patriku Tušlovi. Jak zjistilo Aktuálně.cz, třicetiletý muž je obžalován z popírání holokaustu. Hlavní líčení s ním začne příští rok v březnu. Tušl sedí od srpna ve vazbě. Soud se obává, že by pokračoval v šíření nenávisti vůči Ukrajincům, za což dostal nepravomocně deset měsíců vězení.
Obžalovaný Patrik Tušl u kladenského soudu.
Obžalovaný Patrik Tušl u kladenského soudu. | Foto: Libor Fojtík

Loni v říjnu si Patrik Tušl zajel do Terezína. Bylo to tři měsíce předtím, než si svět připomněl Mezinárodní den památky obětí holokaustu. Ten připadá na 27. ledna. V Terezíně v období okupace země nacistickým Německem fungovalo ghetto, odkud nacisté převáželi lidi do koncentračních a vyhlazovacích táborů.

Toto místo si Tušl vybral pro natočení videa, v němž podle obžaloby popíral holokaust. Vzniklo na Národním hřbitově před vstupem do Malé pevnosti. "Trestní řízení s Patrikem Tušlem probíhá u zdejšího soudu pro popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia," potvrdila Aktuálně.cz předsedkyně Okresního soudu v Litoměřicích Halka Lacinová.

Záznam Tušl připravil s dalšími dvěma lidmi, kteří jsou také obžalování. Video sdíleli na sociálních sítích. "Popírali oficiální verze týkající se Adolfa Hitlera, II. světové války, holokaustu a židovské problematiky," řekla Aktuálně.cz vedoucí litoměřických žalobců Kateřina Doušová. Policie zahájila jejich stíhání letos 17. ledna. Všem v případě uznání viny hrozí až tři roky vězení.

V kauze už padl trestní příkaz

Kauzu má na starosti soudkyně Jana Satrapová. Jak zjistilo Aktuálně.cz, v případu už vynesla tresty. Vyřídila ho v neveřejném řízení takzvaným trestním příkazem. Rozhodla tedy "jen" na základě obžaloby a spisu bez projednání důkazů. Nyní však nelze zjistit, jaké sankce v kauze padly.

"Určitá rozhodnutí vydána ve věci byla, nicméně nejsou v právní moci, proto nemohu podrobněji informovat," vysvětlila předsedkyně soudu Lacinová. Proti trestnímu příkazu si Tušl a jeho spoluobžalovaní podali odpor, takže sankce neplatí a proběhne hlavní líčení. Soudkyně Satrapová ho nařídila na 10. března příštího roku.

V tuto chvíli čeká Tušl na hlavní líčení za mřížemi. Letos 26. října dostal u Okresního soudu v Kladně trest deseti měsíců vězení za hanobení národa a podněcování k nenávisti. S kolegou Tomášem Čermákem natočili video, v němž vybízeli občany, aby šli ublížit Ukrajincům, kteří chtěli 24. srpna na Václavském náměstí oslavit svůj státní svátek.

"Když video pustíte mezi lidi, ztrácíte nad ním kontrolu. Nevíte, kdo se na to podívá a co z toho vyzobne. Stačí, aby se našel jeden, který to přetaví v něco dalšího, a je problém," vysvětil jim soudce Vít Sochovský, když je poslal za mříže. Čermák dostal šest měsíců. Oba se odvolali, spis zamířil ke Krajskému soudu v Praze uplynulý pátek.

Tušla čekají další dva soudy

Patrik Tušl se zodpovídá z dalších dvou deliktů. U Obvodního soudu pro Prahu 5 je obžalován z vyhrožování s cílem působit na úřední osobu, jednomu z pražských strážníků hrozil zavražděním. Ve stejné kauze ho státní zástupce obžaloval z vydírání Moniky Š., která na sociálních sítích rozkrývala jeho dezinformace. Hrozí mu až tři roky vězení.

Seznam Zprávy upozornily, že hlavní líčení mělo začít v polovině listopadu. Kvůli absenci Tušlova advokáta se však nekonalo. "Například mi přes skryté číslo, které se nedá zablokovat, volal ve tři, ve čtyři v noci. Po internetu šířil plán, že si pronajme byt blízko mě a znepříjemní mi život tak, že se budu muset odstěhovat," řekla serveru vydíraná žena.

U Obvodního soudu pro Prahu 8 má pak v 25. ledna příštího roku začít s Tušlem hlavní líčení, kde se bude zodpovídat z nebezpečného pronásledování a výtržnictví. Spolu s Tomášem Čermákem obtěžovali šéfa České lékařské komory Milana Kubka, který hájil restrikce proti šíření nemoci covid-19 a podporoval očkování.

S nimi je obžalován Zdeněk Masár, který se pohybuje v oblasti bojových sportů. Trojice hrubě urazila a dehonestovala biologa Jaroslava Flegra, také on vystupoval coby zastánce opatření proti covidu. Sám Tušl už dostal dříve pět pravomocných podmínek za nebezpečné vyhrožování, porušení domovní svobody či zanedbání povinné výživy.

Video: Nepravomocně odsouzení Patrik Tušl a Tomáš Čermák u soudu  (26. 10. 2022)

Nepravomocně odsouzení Patrik Tušl a Tomáš Čermák u soudu | Video: Jan Horák
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy