Dezinformátor Čermák čelí další obžalobě. Podle policie vyzýval k útokům na politiky

ČTK ČTK
6. 1. 2023 19:16
Soudně trestaný Tomáš Čermák čelí další obžalobě, tentokrát z terorismu kvůli výzvám k útokům na politiky. Kauzu bude řešit soud v Plzni. Předchozí trest Čermák dostal za nenávistné výroky vůči Ukrajincům. Obžalován je také za vyhrožování prezidentovi České lékařské komory Milanu Kubkovi kvůli opatřením proti pandemii nemoci covid-19.
Tomáš Čermák u soudu.
Tomáš Čermák u soudu. | Foto: Libor Fojtík

"Dne 20. prosince 2022 byla na obviněného podána obžaloba ke Krajskému soudu v Plzni," potvrdil České televizi žalobce Martin Bílý z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Za podporu a propagaci terorismu hrozí Čermákovi pět až 15 let vězení.

Čermák podle dřívějších informací policie ve videích a živých vysíláních na sociálních sítích vyzýval k násilným akcím proti členům vlády, poslancům a senátorům. Důvodem byla novela pandemického zákona, kterou tehdy politici projednávali.

Čermák byl odpůrcem opatření proti šíření covidu-19. "Musíme se nastartovat a nakopnout k radikálnímu odboji. Zbavíme se těch vyžranců jednou provždy. Nastolíme si tady vlastní pořádek, vlastní zákony pro všechny," říkal například Čermák podle serveru Aktuálně.cz svým příznivcům na sociálních sítích.

Národní centrála proti organizovanému zločinu loni v únoru uvedla, že kvůli výzvám k násilí na politicích obvinila z podpory a propagace terorismu dva lidi. Podle Aktuálně.cz to byl kromě Čermáka ještě Zdeněk Strapina. Jeden z případů dozorovalo státní zastupitelství v Praze a druhý žalobci z Olomouce.

V olomoucké části případu uzavřela státní zástupkyně s obviněným dohodu o vině a trestu. Zlínský krajský soud pak Strapinovi uložil trest odnětí svobody na 2,5 roku s podmíněným odkladem na zkušební dobu čtyř let. Zároveň musí Strapina státu zaplatit pokutu 30 tisíc korun určenou na pomoc obětem trestné činnosti.

Čermák je obžalován rovněž v souvislosti s pandemií spolu s dalšími dvěma muži z nebezpečného vyhrožování prezidentovi České lékařské komory Kubkovi. Mužům vadilo to, že Kubek podporuje protiepidemická opatření. Potrestán už byl Čermák za nenávistné výroky o Ukrajincích v nahrávce na sociálních sítích. Krajský soud v Praze mu loni v prosinci pravomocně uložil za hanobení národa a podněcování k nenávisti desetiměsíční podmíněný trest.

Video: Video dezinformátorů Tušla a Čermáka, na kterém agresivně útočili na Ukrajince v Česku

Video dezinformátorů Patrika Tušla a Tomáše Čermáka, na kterém agresivně útočili na Ukrajince v Česku. | Video: Aktuálně.cz/Facebook/Tomáš Čermák
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy