Vlaky s covidem, Bill Gates a šifry v Simpsonových. Tak manipulátoři využili pandemii

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 27. 12. 2020 15:31
Organizace Člověk v tísni přišla s příručkou Dezinformační dezinfekce, určenou především učitelům a jejich žákům. Publikace se zabývá nejčastějšími hoaxy kolem koronaviru a chce ukázat, že dezinformacím se lze bránit. Nejefektivnější obranou je podle autorů kritické čtení mediálních výstupů a schopnost rozlišit manipulace a lži. Prolistujte si ukázku.

Vzdělávací program Člověka v tísni Jeden svět na školách (JSNS) reaguje na dezinformace, poplašné zprávy a konspirační teorie, které se v uplynulých měsících objevily ve veřejném prostoru v souvislosti s koronavirovou epidemií. Poskytuje tak učitelům materiály vycházející z aktuálních událostí a z konkrétního obsahu dezinformačních webů. Vyučující si mohou příručku zdarma stáhnout nebo si ji bezplatně objednat v tištěné podobě.

Vítání čínských roušek na Letišti Václava Havla. Zleva ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Jan Hamáček, Andrej Babiš a čínský velvyslanec v ČR.
Vítání čínských roušek na Letišti Václava Havla. Zleva ministryně financí Alena Schillerová, ministr vnitra Jan Hamáček, Andrej Babiš a čínský velvyslanec v ČR. | Foto: Michal Kamaryt

Propaganda v Česku

Svou roli sehrála v Česku také propaganda. Zatímco vládní politici přešli celkem bez odezvy fakt, že čínští občané hromadně a systematicky vykupovali v Česku certifikované ochranné a dezinfekční prostředky, naopak byli na letišti vítat čínské zásilky a označovali je za "humanitární pomoc", ačkoliv je Čína pouze České republice prodala. Výsledek se podle příručky Člověka v tísni brzy dostavil. Podle průzkumu STEM Češi považují Čínu za zemi, která pomáhala nejvíce. Více než třeba Evropská unie, která Česku poskytla miliardovou pomoc.

 

Právě se děje

Další zprávy