Devianti zůstanou za mřížemi. Míří do detenčních ústavů

ČTK Markéta Chaloupská, ČTK
16. 4. 2009 17:20
Napůl vězení a napůl léčebna čeká zejména ty devinaty, kteří i přes léčbu zůstávají stále agresivní, a představují tak nebezpečí pro ostatní nemocné

Praha - Sexuální devianti, pyromani nebo násilníci, u kterých nezebrala ochranná léčba a jsou stále agresivní, budou zřejmě v příštích týdnech převezeni do detenčních ústavů. Tedy zařízení, které jsou napůl vězením a napůl léčebnou.

Doteď se tito pachatelé nejzávažnějších násilných činů léčí v běžných psychiatrických léčebnách.

V detenci je dosud jediný pachatel - osmadvacetiletý muž z Koryčan na Kroměřížsku, který údajně napadl svou matku a způsobil jí vážná zranění. Policie ho obvinila z pokusu o vraždu, státní zástupce ale trestní stíhání zastavil, neboť muž nebyl v době činu pro nepříčetnost trestně odpovědný.

Případ Fron

Ministerstvo spravedlnosti si od žalářů pro nejnebezpečnější pachatele násilných činů slibuje, že devianti už nebudou dál z léčeben utíkat.

Za všechny si stačí jen vzpomenout na případ starý čtyřmi roky, kdy z léčebny v Kosmonosech utekl deviant Roman Fron. Na svém již třetím útěku znásilnil dvacetiletou dívku. Po dopadení spáchal ve vazební věznici sebevraždu.

Psychiatrům je také dobře známé jméno Josefa Tichého, sexuálního devianta, který napadl přes dvacet dívek a sedm chlapců. Ten utekl z psychiatrických léčeben sedmkrát.

Posilovna je v domku na opačném konci dvora
Posilovna je v domku na opačném konci dvora | Foto: Ludvík Hradilek

Před dvěma lety utekli z léčebny v pražských Bohnicích hned dva mladí devianti. Přelezli přes plot. Ředitel léčebny tehdy upozorňoval, že útěk ze zdravotnického zařízení je poměrně snadný.

Rozhodne soud

Zákon o detenci je účinný teprve od 1. ledna. Autoři zákona a představitelé ministerstva i státních zástupců se ale na dnešním jednání shodli na stanovisku, že do detence lze umístit i pachatele, kteří se trestné činnosti dopustili už před tímto datem.

"Nebojím se, že by tento institut mohl být zneužit, protože o případném přeřazení (do detence) rozhodne nezávislý soud ," řekl ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Navrhovat pacienty budou psychiatrické léčebny.

Ministr odhaduje, že počet chovanců detenčních ústavů by se mohl zvýšit až na 20. Odmítl ale, že by se tímto způsobem snažil naplnit doposud nevyužitou kapacitu nově zřízených ústavů v Brně a Opavě. "Od počátku jsme říkali, že ten nárůst (počtu chovanců) bude postupný," připomněl.

Sexuální devianti, pyromani, násilníci...

Detenční zařízení jsou určena například vrahům s diagnózou sexuálního sadismu, deviantům, u nichž opakovaně selhala ochranná léčba, nebo pachatelům pohlavního zneužívání, kteří byli v minulosti více než dvakrát trestáni a ochranné léčení u nich nemělo žádný efekt.

Zabezpečením a ostrahou se ústav podobá věznici, takže riziko útěku je minimální. Vnitřní režim ale zahrnuje léčbu a terapii a připomíná spíše zdravotnické zařízení. Pachatelé zde mohou zůstat až do konce života.

Odborníci ovšem každoročně přezkoumají, zda je další zadržování člověka nezbytné. O jeho případném propuštění pak rozhodne soud.

 

Právě se děje

Další zprávy