Devět věrných. Tak získal Babiš vliv ve státních firmách

Radek Nohl Petr Koděra Radek Nohl, Petr Koděra
10. 2. 2015 6:30
V orgánech strategických firem usedlo během prvního roku současné vlády hned devět manažerů, kteří jsou spojováni s ministrem financí, pracovali pro něj v Agrofertu, radili mu nebo působí v ANO.
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš.
Ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ve strategických tuzemských firmách, které hospodaří ročně se stovkami miliard korun, má ministr financí a šéf hnutí ANO Andrej Babiš na klíčových postech své lidí.

V dozorčích radách a představenstvech Českých drah, ČD Cargo, ČEZ, ČEPRO a MERO usedlo během prvního roku současné vlády devět manažerů, které buď nominovalo ministerstvo financí, jsou jeho poradci či členy hnutí ANO. Vyplývá to z analýzy, kterou pro deník Aktuálně.cz vypracovala nezisková organizace Naši politici.  

"Pro Andreje Babiše to nejsou neznámé tváře. Třeba Pavel Krtek, současný šéf Českých drah, působil v minulosti spolu s dnešním ministrem životního prostředí Richardem Brabcem v dozorčí radě Babišovy Agrobohemie. A Richard Brabec pro změnu figuroval ve Spolaně spolu se Stanislavem Brunou, novopečeným předsedou představenstva společnosti MERO," uvedl analytik organizace Naši politici Michal Voda první příklady.

Teprve při zkoumání personálních změn v osmi strategických českých firmách, které provedli ministři vlády premiéra Bohuslava Sobotky, vyšlo najevo, že četnost lidí s vazbou na Andreje Babiše je nápadně vyšší ve srovnání s jinými členy kabinetu. Jinými slovy: Babiš uplatnil ve státní správě postup, na jaký je zvyklý z řízení holdingu, tedy rozesadit do klíčových pozic loajální manažery.

Každá čtvrtá výměna má vazbu na Babiše

Z analýzy deník Aktuálně.cz vyčetl, že každá čtvrtá výměna má nějakou vazbu na ministra financí a šéfa ANO. Když redakce tato data Babišovi předložila, komentoval je podrážděně a vyhýbavě: "Já nejsem spojen s nikým, na ministerstvo financí jsem si nevzal nikoho spojeného se mnou."

Organizace Naši politici však odhalila hned několik propojení. Pavel Krtek, Stanislav Bruna, Otakar Krejsa či Ivan Souček působili ve firmách rafinérské a petrochemické skupiny Unipetrol v éře, kdy měl s tehdy státní firmou Andrej Babiš úzké kontakty.

Za současné vlády byli Bruna, Krejsa a Souček nominováni ministerstvem financí do společností MERO nebo ČEPRO. Krtek se před několika týdny stal šéfem Českých drah. "Pracovali v české chemii, jsou to kvalitní manažeři," řekl na jejich adresu pro Aktuálně.cz Babiš. Ale zároveň odmítl, že by s nimi byl nějak spojen.

Bruna a Krejsa se údajně do společnosti MERO dostali poté, co se na ně obrátil zástupce ministerstva financí. Zda se jednalo přímo o Babiše, však neuvedli. Oba ale Aktuálně.cz řekli, že souhlasí s tím, aby se do dozorčích rad nominovali odborníci tak, jak to prosazuje ministr financí.

"Z pozice manažera to vidím takto: když přicházíte jako ředitel do nové společnosti, do nového prostředí, je přirozené, že si s sebou přivedete i svůj tým – lidi, které znáte a na které se můžete spolehnout," prohlásil Bruna.

Krejsa Aktuálně.cz řekl, že společně se Součkem a Brunou přinesli do uvažování firem ČEPRO a MERO i pohled z druhé strany. "Jinak se samozřejmě snažíme zefektivnit veškeré činnosti, od strategického plánování až po poslední výdaj," uvedl Krejsa bez dalších detailů.

Šéf ANO: Nejsou to trafikanti

Z přehledu neziskové organizace Naši politici dále vyplývá, že v dozorčí radě energetického gigantu ČEZ nyní usedají Lubomír Charvát a Jiří Tyc. Oba již ve volbách kandidovali za hnutí ANO.

Babiš si je prý sám nevybral. Tyce mu doporučila předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová a Charváta, kterého údajně ministr financí viděl jednou v životě, mu "dohodil" Jiří Tyc.  

"Asi bych měl navrhnout neznámé lidi. Má to logiku?" prohlásil Babiš. "Podstatné je, že to nejsou političtí trafikanti, ale manažeři, kteří to tam šli řídit ve prospěch státu, na rozdíl od svých předchůdců. Za jejich činnost mám zodpovědnost já," dodal Babiš. 

Státní firmy jsou Babiše, říká opoziční poslanec

Lidé, kteří jsou členy hnutí ANO nebo pracovali ve firmách, které spadají do koncertu Agrofert, či jsou Babišovými poradci (jako Michal Zdeněk), byli za současné vlády nominováni také do Českých drah či ČD Cargo.

Opoziční poslanec Jan Farský (TOP 09) na to zareagoval slovy, že i když si Andrej Babiš zmíněné státní firmy nekoupil, tak jsou svým způsobem jeho, protože tam má svoje lidi. "Představa, že tam všichni z Agrofertu nastoupili pro blaho národa, té se mi nechce věřit," řekl Aktuálně.cz Farský.  

První náměstek ministra dopravy Milan Feranec do roku 2012 pracoval jako finanční ředitel Agro Jevišovice, jednoho z největších zemědělských podniků skupiny Agrofert. Feranec, který v Olomouci kandidoval za ANO jako lídr v komunálních volbách, je nyní šéfem dozorčí rady Českých drah.

"Feranec odešel z Agrofertu dávno předtím, než šel na ministerstvo dopravy. Já jsem ho nedoporučil," uvedl Babiš. Daniel Kurucz, který byl až do listopadu 2014 ředitelem Českých drah a kterého vystřídal Pavel Krtek, zase dříve působil v Synthesii, která rovněž patří k Babišovu koncernu.

"Paradoxně se ukazuje, že lidé, kteří nebyli úplně ideální pro Agrofert, jsou pro státní správu celkem dobří," řekl Babiš loni v létě Hospodářským novinám. Dnes o Danielovi Kuruczovi (který stejně jako Michal Zdeněk v Českých drahách již nepůsobí, protože byli během roku odvoláni) říká, že si ho nevybral on, ale bývalý šéf ČD Petr Žaluda.  

Sobotkova vláda udělala 62 změn

V představenstvech a dozorčích radách osmi klíčových strategických firem udělali ministři Sobotkovy vlády během jednoho roku 62 výměn, a výrazně tak překreslili pomyslnou "mapu moci" ve svůj prospěch. Nečasova vláda provedla za první rok vládnutí o sedm změn méně - tedy 55, Rusnokova dokonce jen 34.

V minulosti se navíc uvedené společnosti staly terčem kritiky, protože je neřídili odborníci, nýbrž bývalí aktivní politici, kteří se do statutárních orgánů dostávali za odměnu. Za působení navíc inkasovali tučné odměny v řádu stovek tisíc korun ročně.

Při srovnání této praxe Sobotkův kabinet exministry vlády Petra Nečase překonal. Nečasova vláda poslala do dozorčích rad zmíněných osmi společností během prvního roku vládnutí 56 procent zástupců spojených s politickou stranou, zatímco Sobotkův kabinet jen třetinu lidí, kteří zastávali nějakou politickou funkci, jsou členy strany nebo například radí některému z ministrů.

 

Právě se děje

Další zprávy