Děti Země prohrály spor o Ropáka

Tomáš Fránek
15. 11. 2006 16:21
Brno - Hnutí Děti Země prohrálo soudní při s někdejším ředitelem firmy Unipetrol Pavlem Švarcem. Ten se domáhal omluvy za to, jak hnutí v roce 2002 zdůvodnilo udělení titulu Ropák roku.

Vrchní soud v Olomouci dnes totiž zamítl odvolání ekologického sdružení a potvrdil rozhodnutí brněnského krajského soudu.

"Tvrzení sdružení Děti Země Brno týkající se pana žalobce nebyla pravdivá. Tvrzení zavádějícím způsobem vyznívala v neprospěch žalobce, a proto byla jeho žaloba zcela oprávněná," řekl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Je to poprvé, co se ekologové v souvislosti s udělením této ceny, kterou udělují už třináct let, musí omlouvat. Zatím žádná jiná žaloba nepadla.

Cena za zakázku

Děti Země udělily Švarcovi ekologickou anticenu za to, že podle nich nese odpovědnost za přidělení několikamiliardové zakázky na sanaci neratovické chemičky Spolana bez výběrového řízení. Právě Unipetrol, jemuž Švarc šéfoval, Spolanu vlastnil.

Děti země se poprvé musí omluvit za Ropáka.
Děti země se poprvé musí omluvit za Ropáka. | Foto: Děti Země

"O vyhlašování výběrových řízení však rozhoduje Fond národního majetku. Vypsání či nevypsání soutěže jsem tedy nemohl přímo ovlivnit," prohlásil Švarc. Ten původně kromě omluvy za poškození dobrého jména požadoval i stotisícové odškodné. Od vymáhání této částky nakonec upustil.

Děti země se tak nyní musí omluvit se za formulaci, ve které tvrdí, že Švarc nese odpovědnost za přidělení několikamiliardové zakázky na sanaci Spolany Neratovice bez výběrového řízení.

Tuto větu musí podle Vrchního soudu Děti Země ze svých internetových stránkách stáhnout a nahradit omluvou, kterou tam nechají rok. Podobné prohlášení musí podle rozhodnutí soudu poslat i do agentury ČTK.

Spokojený Švarc

Ekologové musí také zaplatit náklady soudního řízení. "Rozsudku soudu se samozřejmě podvolíme. Zvažujeme, zda nepodáme dovolání k Nejvyššímu soudu," řekl člen sdružení Miroslav Patrik.

"Jsem samozřejmě spokojen, protože soud rozhodl v můj prospěch. Domnívám se, že každý by se měl na veřejnosti k ostatním chovat slušně a neuvádět takové důvody, které jsou naprosto nepravdivé. Vyjádření sdružení Děti Země přesáhlo meze slušnosti," uvedl Švarc.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Trump možná omilostní svého exporadce Michaela Flynna

Prezident USA Donald Trump se chystá omilostnit svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Napsal to server Axios s odvoláním na dva nejmenované zdroje seznámené se situací. Flynnovo jméno má podle nich figurovat na seznamu milostí, jež Trump hodlá udělit do 20. ledna, kdy jej ve funkci podle projekcí médií nahradí demokrat Joe Biden.

Udělení milosti Flynnovi by bylo vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry, která má kořeny v počátcích Trumpovy administrativy a souvisí s vyšetřováním údajné spolupráce republikánovy kampaně s Ruskem před volbami z roku 2016.

Zdroj: ČTK
Další zprávy