Děti Země prohrály spor o Ropáka

Tomáš Fránek
15. 11. 2006 16:21
Brno - Hnutí Děti Země prohrálo soudní při s někdejším ředitelem firmy Unipetrol Pavlem Švarcem. Ten se domáhal omluvy za to, jak hnutí v roce 2002 zdůvodnilo udělení titulu Ropák roku.

Vrchní soud v Olomouci dnes totiž zamítl odvolání ekologického sdružení a potvrdil rozhodnutí brněnského krajského soudu.

"Tvrzení sdružení Děti Země Brno týkající se pana žalobce nebyla pravdivá. Tvrzení zavádějícím způsobem vyznívala v neprospěch žalobce, a proto byla jeho žaloba zcela oprávněná," řekl mluvčí vrchního soudu Petr Angyalossy.

Je to poprvé, co se ekologové v souvislosti s udělením této ceny, kterou udělují už třináct let, musí omlouvat. Zatím žádná jiná žaloba nepadla.

Cena za zakázku

Děti Země udělily Švarcovi ekologickou anticenu za to, že podle nich nese odpovědnost za přidělení několikamiliardové zakázky na sanaci neratovické chemičky Spolana bez výběrového řízení. Právě Unipetrol, jemuž Švarc šéfoval, Spolanu vlastnil.

Děti země se poprvé musí omluvit za Ropáka.
Děti země se poprvé musí omluvit za Ropáka. | Foto: Děti Země

"O vyhlašování výběrových řízení však rozhoduje Fond národního majetku. Vypsání či nevypsání soutěže jsem tedy nemohl přímo ovlivnit," prohlásil Švarc. Ten původně kromě omluvy za poškození dobrého jména požadoval i stotisícové odškodné. Od vymáhání této částky nakonec upustil.

Děti země se tak nyní musí omluvit se za formulaci, ve které tvrdí, že Švarc nese odpovědnost za přidělení několikamiliardové zakázky na sanaci Spolany Neratovice bez výběrového řízení.

Tuto větu musí podle Vrchního soudu Děti Země ze svých internetových stránkách stáhnout a nahradit omluvou, kterou tam nechají rok. Podobné prohlášení musí podle rozhodnutí soudu poslat i do agentury ČTK.

Spokojený Švarc

Ekologové musí také zaplatit náklady soudního řízení. "Rozsudku soudu se samozřejmě podvolíme. Zvažujeme, zda nepodáme dovolání k Nejvyššímu soudu," řekl člen sdružení Miroslav Patrik.

"Jsem samozřejmě spokojen, protože soud rozhodl v můj prospěch. Domnívám se, že každý by se měl na veřejnosti k ostatním chovat slušně a neuvádět takové důvody, které jsou naprosto nepravdivé. Vyjádření sdružení Děti Země přesáhlo meze slušnosti," uvedl Švarc.

 

Právě se děje

před 54 minutami

V Ostravě vykolejila tramvaj po srážce s autem, dva lidé jsou zranění

Dva lidé v pátek utrpěli zranění při srážce tramvaje a osobního auta v Ostravě. Oba zranění byli v automobilu. Tramvaj po nehodě vykolejila, řekli mluvčí Dopravního podniku Ostrava Karolína Rycková a mluvčí moravskoslezských záchranářů Lukáš Humpl. Policejní mluvčí Soňa Štětínská řekla, že řidič auta zřejmě tramvaji nedal přednost při odbočování. Policisté zjišťují okolnosti nehody a žádají svědky, aby se přihlásili. Zraněnými byli osmašedesátiletá žena a sedmačtyřicetiletý muž. "Žena utrpěla lehké zranění hlavy. Muž měl těžší zranění v oblasti zad a podezření na otřes mozku," řekl Humpl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy