Děti Země opět vybírají Ropáka roku

Ondřej Horňák
27. 3. 2006 17:30
Praha - Sdružení Děti Země nominovalo kandidáty na antiekologické ocenění Ropák roku 2005. Favority jsou Jiří Paroubek a Vlastimil Aubrecht. Uvnitř: VIDEO

Prostřednictvím internetových stránek sdružení bylo až do dnešního dne možné nominovat na cenu Ropák roku 2005 kohokoliv, kdo se měl výrazně podílet na "...prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo mít hlavní podíl na realizaci nějaké "antiekologické" stavby."

Nominacím za rok 2005 podle jednoho z pořadatelů ankety Miroslava Patrika vládnou společně premiér Jiří Paroubek a Vlastimil Aubrecht, poslanec a zmocněnec vlády za severozápadní Čechy.

Oba se mezi nominovanými objevují nejčastěji. Hlavním důvodem je podle něj to, že loni příliš nebránili snahám prolomit územní limity těžby uhlí na Ústecku.

Letos již po čtrnácté

Anketu pořádají Děti Země už od roku 1992 a jejím hlavním cílem je upozonit na jednání lidí, kteří se svým jednáním výrazně zasloužili o poškození životního prostředí v Česku.

Hlavním iniciátorem vzniku ankety (původně soutěže) o titul "Ropáka roku" je spisovatel, publicista a lingvista Miloš W. Mlčoch, člen Spolku krušnohorských ropáků, který pověřil právě v roce 1992 Děti Země její přípravou.

Anketa získala rychle na popularitě, počet nominovaných každým rokem rostl (z pouhých deseti v roce 1992 na dosud rekordních 83 za rok 1999) a dnes se z ní stala každoroční plně medializovaná událost.

Ze všech nominovaných vybraná komise, ve které sedí například ekologičtí aktivisté, vysokoškolští pedagogové, umělci či politici, určí finálovou dvanáctku osobností. Z nich pak vybere celkového vítěze.

Zvláštností ankety je to, že její vítěz není na vyhlášení pozván. Na památku dostane pamětní plakát, na kterém jsou jeho zásluhy sepsány. Celkové výsledky Ropáka roku 2005 budou zveřejněny 28. dubna 2006 v Brně.

Cenu získal už i ministr životního prostředí

Seznam předešlých vítězů je velmi pestrý, mezi už oceněnými politiky najdeme i jednoho předsedu české vlády (za rok 1993 zvítězil Václav Klaus), ředitele státních organizací či podnikatele.

Cenu dostal i ministr životního prostředí František Benda, který se stal Ropákem roku v roce 1994. Členové komise mu ji tehdy udělili za údajnou nekoncepčnost a celkovou neschopnost ve výkonu funkce.

Loni zvítězil náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina, kterého ekologové kritizovali zejména za propagaci aktualizované Státní energetické koncepce do roku 2030 Ta bude mít podle Dětí Země zásadní negativní dopady na životní prostředí.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při střelbě na Jižním Městě zemřel muž, žena je vážně zraněná

Dva lidé byli ve středu časně ráno postřeleni v jednom z bytových domů na pražském Jižním Městě. Muž svým zraněním na místě podlehl, žena skončila v kritickém stavu v nemocnici. Případ vyšetřují kriminalisté.

Podle policie se střílelo před 05:00 v Ledvinově ulici. Muž utrpěl střelné zranění hlavy, žena měla zranění břicha. "Vzhledem k povaze případu nebudeme v současné době sdělovat další informace," řekla pražská policejní mluvčí Lucie Drábková.

před 1 hodinou

Nehoda u Slavkova zastavila provoz u Slavkova, jeden muž zemřel a tři jsou těžce zranění

Nehoda nákladního a osobního auta zastavila ráno u Slavkova u Brna provoz na hlavním tahu I/50 z Brna na Slovensko. Jeden muž zemřel, další tři jsou těžce zranění, řekla mluvčí záchranné služby Hedvika Kropáčková. Směrem z Brna se auta nedostanou, od Uherského Hradiště jezdí objížďkou přes Křenovice, řekl mluvčí policie David Chaloupka.

Nehoda se stala před 7:00. "Silnice je na výjezdu ven ze Slavkova ve směru na Brno uzavřená. Nehoda se stala hned za odbočkou na Křenovice," popsal mluvčí jihomoravských hasičů Jan Dvořák. Podle něj museli hasiči vyprostit z osobního auta tři lidi.

Záchranná služba na místo vyslala šest posádek včetně vrtulníku. Jeden muž při nehodě zemřel, podle mluvčí Kropáčkové ještě před příjezdem záchranářů. "Další tři pacienty jsme s těžkým poraněním převezli na urgentní příjmy brněnských nemocnic," uvedla Kropáčková.

Další zprávy