Děti Země opět vybírají Ropáka roku

Ondřej Horňák
27. 3. 2006 17:30
Praha - Sdružení Děti Země nominovalo kandidáty na antiekologické ocenění Ropák roku 2005. Favority jsou Jiří Paroubek a Vlastimil Aubrecht. Uvnitř: VIDEO

Prostřednictvím internetových stránek sdružení bylo až do dnešního dne možné nominovat na cenu Ropák roku 2005 kohokoliv, kdo se měl výrazně podílet na "...prosazovaní nějakého škodlivého záměru, vydání závažného rozhodnutí nebo mít hlavní podíl na realizaci nějaké "antiekologické" stavby."

Nominacím za rok 2005 podle jednoho z pořadatelů ankety Miroslava Patrika vládnou společně premiér Jiří Paroubek a Vlastimil Aubrecht, poslanec a zmocněnec vlády za severozápadní Čechy.

Oba se mezi nominovanými objevují nejčastěji. Hlavním důvodem je podle něj to, že loni příliš nebránili snahám prolomit územní limity těžby uhlí na Ústecku.

Letos již po čtrnácté

Anketu pořádají Děti Země už od roku 1992 a jejím hlavním cílem je upozonit na jednání lidí, kteří se svým jednáním výrazně zasloužili o poškození životního prostředí v Česku.

Hlavním iniciátorem vzniku ankety (původně soutěže) o titul "Ropáka roku" je spisovatel, publicista a lingvista Miloš W. Mlčoch, člen Spolku krušnohorských ropáků, který pověřil právě v roce 1992 Děti Země její přípravou.

Anketa získala rychle na popularitě, počet nominovaných každým rokem rostl (z pouhých deseti v roce 1992 na dosud rekordních 83 za rok 1999) a dnes se z ní stala každoroční plně medializovaná událost.

Ze všech nominovaných vybraná komise, ve které sedí například ekologičtí aktivisté, vysokoškolští pedagogové, umělci či politici, určí finálovou dvanáctku osobností. Z nich pak vybere celkového vítěze.

Zvláštností ankety je to, že její vítěz není na vyhlášení pozván. Na památku dostane pamětní plakát, na kterém jsou jeho zásluhy sepsány. Celkové výsledky Ropáka roku 2005 budou zveřejněny 28. dubna 2006 v Brně.

Cenu získal už i ministr životního prostředí

Seznam předešlých vítězů je velmi pestrý, mezi už oceněnými politiky najdeme i jednoho předsedu české vlády (za rok 1993 zvítězil Václav Klaus), ředitele státních organizací či podnikatele.

Cenu dostal i ministr životního prostředí František Benda, který se stal Ropákem roku v roce 1994. Členové komise mu ji tehdy udělili za údajnou nekoncepčnost a celkovou neschopnost ve výkonu funkce.

Loni zvítězil náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina, kterého ekologové kritizovali zejména za propagaci aktualizované Státní energetické koncepce do roku 2030 Ta bude mít podle Dětí Země zásadní negativní dopady na životní prostředí.

 

Právě se děje

Další zprávy