Děti Mrázka mohly mít zpět titul z Plzně. Kdyby si stěžovaly

Radek Nohl Radek Nohl
9. 8. 2015 18:04
Soud dal svým rozhodnutím šanci i dalším absolventům, kteří přišli o titul na Západočeské univerzitě. Až na jediný případ ale nepodali včas žalobu, a tak o diplom definitivně přišli.
Právnická fakulta v Plzni
Právnická fakulta v Plzni | Foto: ČTK

Plzeň - Devět lidí, včetně dětí zavražděného podnikatele Františka Mrázka, kterým Západočeská univerzita v roce 2011 během mohutné aféry vzala titul, přišlo o šanci, že by jej mohli dostat zpátky. Výjimkou je předseda Sdružení sportovních svazů Zdeněk Ertl, který spor se školou stále vede a nyní čeká na verdikt soudu.

Jak již dříve napsalo Aktuálně.cz, Krajský soud v Plzni v případě podnikatele Jana Harangozza a bývalého šéfa plzeňských strážníků Luďka Hosmana rozhodnutí vysoké školy o odebrání jejich vysokoškolského diplomu zrušil.

Kromě zmíněné trojice se již nikdo z absolventů rozhodnutí školy nepostavil. Titul tak již nemají šanci získat zpět, protože dvouměsíční lhůtu k zažalování plzeňské vysoké školy propásli.

Komu Západočeská univerzita v Plzni odebrala ve 2011 titul?

Ministryně Kopicová na plzeňských právech
  • Luděk Hosman (soud mu již diplom vrátil, univerzita podala proti verdiktu kasační stížnost, tu ale Nejvyšší správní soud zamítl)
  • Ivan Tomažič
  • Barbora Havlová
  • Michal Mrázek
  • Jan Harangozzo (univerzita podala kasační stížnost a nyní jí Nejvyšší správní soud vyhověl, případem se bude znovu zabývat krajský soud)
  • Monika Mrázková
  • Alice Janečková
  • Petr Matuška
  • Zdeněk Ertl (podal proti verdiktu krajského soudu kasační stížnost)
  • Ladislava Cirhan

"I když věděli, že bydlím na jiné adrese, tak to rozhodnutí posílala univerzita jinam. Já jsem jí všechny dokumenty o studiu doložil," zdůvodnil pro Aktuálně.cz Ertl, proč žalobu podal. Soud ale v jeho případě zatím nerozhodl. "Soudní proces zatím nebyl ukončen," potvrdila mluvčí plzeňské univerzity Kamila Kolářová.

Je ale pravděpodobné, že rozsudek bude obdobný jako o Harangozza a Hosmana. Tedy že se soud postaví plzeňské vysoké škole a její rozhodnutí opět zruší. Univerzita již proti prvnímu verdiktu podala kasační stížnost.   

O diplom přišli podnikatelé i proděkan

Titul univerzita v roce 2011 odebrala celkem 12 lidem. Vedle Harangozza a Hosmana mezi nimi byl také tehdejší proděkan Ivan Tomažič, Monika Mrázková a Michal Mrázek, děti zavražděného Františka Mrázka, podnikatelé Ladislav Cirhan a Petr Matuška, právě Zdeněk Ertl, Barbora Havlová nebo Alice Janečková.

Zdeněk Ertl podle vedení univerzity stihl pětiletý obor vystudovat za několik měsíců. Škola mu uznala studium elektrotechniky z roku 1987. Z ní využil i svou práci s názvem Elektrický pohon tramvaje, kterou obhájil u bývalého děkana Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Milana Kindla. Hosman přišel o titul Bc., jelikož v bakalářské práci měl opsané celé pasáže z práce svého kolegy. A v případě Harangozza Západočeská univerzita uvedla, že titul získal za dva měsíce a dva týdny. Plzeňská vysoká škola v knihovně nenašla ani jeho diplomovou práci na téma Historie a vývoj právní úpravy daně z přidané hodnoty. V protokole o státní zkoušce prý nebyl uveden ani vedoucí, ani oponenti.

Advokát: Rozhodnutí soudu není přesvědčivé

Advokát Radek Ondruš, který zastupoval Harangozza, u soudu argumentoval tím, že jeho klient studoval vysokou školu v Praze a v Plzni složil jen státnice. Titul mu tak měl být ponechán.

Soudce Krajského soudu v Plzni Václav Roučka rozhodnutí o odebrání titulů Hosmana a Harangozza nyní zrušil. "Podle zákona o vysokých školách má stále právo jak na diplom, tak na dodatek k němu. Vykonal přece to, co po něm zákon požaduje k jejich získání. Pak ovšem není prostor pro jakékoliv rušení," napsal do verdiktu soudce Roučka. Zároveň v něm uvedl, že při odebrání titulů nelze postupovat podle správního řadu, jak to udělala univerzita.

Advokát František Korbel, který byl v době velké aféry s rychlostudenty právním expertem Západočeské univerzity, Aktuálně.cz řekl, že odůvodnění krajského soudu není příliš přesvědčivé. Zákon o vysokých školách - oproti správnímu řádu - je podle něj starý, a tak z něj nelze odvozovat nic.  

"Právní charakter diplomu se musí vykládat podle obsahu a podle obsahu jde o osvědčení o úspěšném absolvování studia. Studium však nebylo absolvováno úspěšně, ale podvodně, proto byl vydán diplom, osvědčení, v rozporu se zákonem, a proto jsme jej tehdy zrušili," prohlásil Korbel.

Univerzita podala stížnosti

Případy Hosmana a Harangozza ale ještě nekončí. Univerzita se rozhodla, že podá kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu. "Rozhodnutí, zda je vysoká škola za současného právního stavu oprávněna rušit diplomy, či nikoliv, může mít zásadní vliv na fungování celého vysokého školství v České republice," zdůvodnila mluvčí univerzity Kamila Kolářová, proč byly stížnosti podány.

Soud o nich ale ještě nerozhodl. "Jsou ve stadiu poučení účastníků a počáteční přípravy, nelze tedy určit, kdy budou přesně rozhodnuty," uvedl asistent předsedy Nejvyššího správního soudu Adam Walach.  

V budoucnu by mělo být již odebrání vysokoškolských diplomů jednodušší. Počítá s tím novela zákona o vysokých školách, která v Poslanecké sněmovně prošla prvním čtením. Odebrání titulu by podle ní hrozilo těm, kteří by ve své absolventské práci opisovali nebo se dopouštěli trestné činnosti včetně úplatkářství nebo vydírání. Jakým způsobem kdo diplom získal, by mělo být možné prověřit až tři roky zpětně.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Volejbalisté Itálie po 16 letech vyhráli mistrovství Evropy

V Katovicích italští volejbalisté udolali Slovince v pětisetové bitvě a celkově slaví sedmé zlato. Mladý italský celek na šampionátu neprohrál jediný zápas, suverénně prošel i ostravskou základní skupinou, v níž přehrál i českou reprezentaci (3:1) a také své dnešní soupeře. Tehdy 3:0, dnes 3:2. Dva týdny po ženské reprezentaci slaví Itálie zlatý volejbalový double.

Slovinci hráli již třetí finále za poslední čtyři Eura, ale opět se museli spokojit jen se stříbrem. Nad Italy vedli 1:0 a 2:1 na sety, ale rozhodující zkrácenou sadu ztratili 11:15. Jejich cesta za druhým místem přitom začala nečekanou porážkou v Ostravar Aréně s Čechy. Ti obsadili na turnaji osmou příčku.

Finálovou bitvu začali lépe Slovinci, dařil se jim servis i příjem, a byť Italové sedmibodovou ztrátu stáhli na minimum, víc už nedokázali. Karta se však záhy obrátila, mladý italský výběr se dostal do tempa a naboural sebevědomí soupeře. Koncovku třetí sady si vzal do své režie slovinský univerzál Tončen Štern, servisem ji rozhodl a přiblížil slovinský celek k vytouženému titulu. Dařilo se i jeho spoluhráčům blokařům, kteří často nacházeli mezery v italské obraně.

Kouč Ferdinando de Giorgi měl nicméně po další změně stran šťastnou ruku a střídáním univerzála Romana za Pinaliho zastavil nápor slovinských volejbalistů. Ti ještě začali rozhodující dějství tříbodovou šňůrou, ale druhá polovina tie-breaku patřila Italům pod vedením teprve devatenáctiletého smečaře Michieletta a nahrávače Giannelliho.

Bronzové medaile získali volejbalisté Polska. Úřadující dvojnásobní mistři světa si po semifinálové porážce se Slovinskem spravili chuť a před domácím publikem v Katovicích porazili šampiona z roku 2019 Srbsko 3:0.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

PSG zažilo proti Lyonu obrat. V nastavení rozhodl Icardi

Fotbalisté Paris St. Germain otočili utkání 6. kola francouzské ligy s Lyonem a po vítězství 2:1 zůstali v nejvyšší soutěži nadále stoprocentní. O třech bodech pro domácí rozhodl ve druhé minutě nastaveného času Mauro Icardi. Lionel Messi hrál od začátku duelu, ale v 76. minutě střídal.

Tým z hlavního města tak drží v čele soutěže pětibodový náskok před druhým Marseille, které porazilo 2:0 Rennes.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Poslední debatu kandidátů na kancléře SRN provázely spory o sociální témata

Spory o sociální témata, ochranu klimatu a také budoucí německou vládu provázely třetí televizní debatu kancléřských kandidátů konzervativní unie CDU/CSU Armina Lascheta, sociální demokracie SPD Olafa Scholze a Zelených Annaleny Baerbockové. Dnešní společné vystoupení trojice kandidátů bylo před nadcházejícími parlamentními volbami poslední. Vybírat nové složení Spolkového sněmu budou Němci za týden, tedy v neděli 26. září.

Další zprávy