Děti malují logo kritizovaného zdymadla

Pavel Baroch
23. 3. 2006 18:15
Děčín - Základní školy v Děčíně dostaly nabídku, aby žáci navrhli logo sporného zdymadla na Labi. Ochránci přírody se bouří. Uvnitř: ANKETA.
Kaňon Labe
Kaňon Labe | Foto: Správa CHKO Labské pískovce

Chcete, aby vaše třída jela zadarmo parníkem z Prahy na Slapy? Zúčastněte se výtvarné soutěže o nejhezčí logo plánovaného zdymadla na Labi!

Státní Ředitelství vodních cest a děčínská radnice oslovila s touto nabídkou všechny základní školy v Děčíně. Žáci čtvrtých až sedmých tříd mají vymyslet logo k projektu "Plavební stupeň Děčín". Nové zdymadalo má zlepšit plavební podmínky na řece, po níž nákladní lodě mnohdy kvůli nízké hladině nemohou plout.

Děčínské sdružení Slunečnice, ekologické hnutí Arnika, ale také Národní park České Švýcarsko ovšem tvrdí, že je to zneužívání dětí pro podporu kontroverzní a zatím nevyřešené stavby, která by podle ekologů mohla nenávratně znehodnotit Labe a zničit vzácnou přírodu.

Šéf parku píše školám

Ředitel národního parku Zdeněk Patzelt vyzval školy, aby soutěž odmítli.

"Celou věc považuji za velmi nešťastné zatahování školních dětí do sporu mezi zastánci proekologické budoucnosti Labe jako čisté řeky sloužící všem k rekreačnímu a turistickému využití a zastánci dopravní průmyslové kanalizace Labe sloužící úzkému okruhu finančně zainteresovaných," napsal ředitelům škol šéf parku Patzelt.

"Osobně jsem přesvědčen, že jsou to právě naše děti, kvůli kterým je nesprávné kanalizovat řeku Labe na průmyslový dopravní kanál," dodal Patzelt.

Dvě školy soutěž odmítly

Z jedenácti oslovených škol odmítly dvě, aby jejich žáci kreslili loga pro kampaň, která má výstavbu jezů obhájit.

"Jde o velmi složitý problém, ve kterém nemají jasno ani dospělí," řekl Vít Průša, ředitel děčínské školy Na Stráni. "Musíme našim žákům vysvětlovat problematiku jezů ze všech úhlů pohledu a ne jen z dopravního hlediska."

Infobox

 

ZDYMADLO NA LABI

  • Posouzení vlivu zdymadla na životní prostředí bude dokončeno na podzim.
  • Stavba by měla začít v roce 2007 a dokončena o tři roky později.
  • Zdymadlo vyjde na 3,7 miliard korun, EU by měla poskytnout 60 procent.
  • Součástí zdymadla bude i vodní elektrárna.

Soutěž se nezamlouvá ani některým rodičům.

"Dozvěděl jsem se to až včera od syna, který mi řekl, že už to malovali před týdnem," řekl otec třináctiletého žáka Jan Němec. "Jsem zásadně pro tomu, aby byl můj syn zneužíván pro kampaň, se kterou vůbec nesouhlasím."

Naopak Karel Kilian, ředitel základní školy Vrchlického nevidí v soutěži nic špatného a nesouhlasí s názorem, že jde o zneužívání dětí pro podoru zdymadla. "Je to pro nás normální dětská soutěž jako každá jiná," tvrdí Kilian.

Děti o stavbě nerozhodují

Starosta Děčína Vladislav Raška kritiku vyhlášené soutěže o logo plavebního stupně odmítl. Tvrdí, že žáci základních škol stavbu zdymadla nepovolují.

"Já nikoho nezneužívám, děti o ničem nerozhodují," řekl Raška. Dodal, že on i děčínské zastupitelstvo stavbu vodního díla na Labe podporují.

Také Miroslav Šefara, který vede státní Ředitelství vodních cest, pokládá kritiku, že se snaží zneužít děti pro stavbu zdymadla, za neoprávněnou. "To je směšná námitka, to musím naprosto odmítnout. Takový výklad mě překvapuje," řekl Šefara, který prosazoval stavbu zdymadel už jako člen představenstva Československé plavby labské.

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie. | Foto: Ondřej Besperát

Šefara uvedl, že sdružení Arnika dlouhodobě kritizuje, že se o záměru postavit vodní stupeň na Labi neinformuje veřejnost. "V momentě, kdy se o to snažíme, tak nás znovu napadnou," dodal Šefara.

Čeká se na ekologické posouzení

Rejdaři a ministerstvo dopravy původně požadovali, aby se u Děčína postavily dvě zdymadla. Proti tomuto plánu se postavily ekologické organizace i ministerstvo životního prostředí.

Proto ministerstvo dopravy navrhlo kompromisní varinatu - postavit pouze jeden vodní stupeň přímo v Děčíně. Tento záměr se teď posuzuje podle jeho vlivu na životní prostředí - označované zkratkou EIA.

Podle výsledků EIA se pak ministerstvo životního prostředí rozhodne, jestli stavbu zdymadla podpoří. 

 

Právě se děje

Další zprávy