Detektivové shánějí na solárníky satelitní fotografie

Karel Hrubeš
14. 12. 2013 19:00
Policie hledá důkazy, že licence byly udělovány předčasně nedokončeným parkům
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Reuters

Praha - Detektivové vyšetřující případy podezřelého udělování licencí pro solární elektrárny zvažují kvůli získání důkazů nákup satelitních fotografií u soukromé firmy. Cena za snímky se pohybuje v desítkách tisíc korun.

Původně chtěla policie získávat důkazy, že licence byly udělovány předčasně nedokončeným parkům, od americké FBI. Ta však dohodu o poskytování snímků odmítla.

"Policie si kvůli tomu vyžádala náhledy snímků od soukromé firmy, které by v případě potřeby koupila," řekl deníku Insider zdroj blízký vyšetřování solárních kauz.

Podle zdroje policie nyní získala zdarma několik klíčových snímků z listopadu 2010. Tedy z doby, kdy bylo licencováno nejvíce elektráren, protože pro elektrárny zapojené do sítě od ledna 2011 byly výkupní ceny solární energie dvakrát nižší. Z podzimu 2010 se také rekrutuje nejvíc případů, které má policie kvůli podezřelé licenci na stole.

"Tyto nové snímky se budou ještě vyhodnocovat," uvedl zdroj Insideru. Podle některých informací mají detektivové v ruce zásadní snímek prokazující podvody u jedné z největších českých solárních elektráren, bližší informace však úzkostlivě tají.

"Policie v rámci prověřování podvodných jednání s fotovoltaickými elektrárnami usiluje o získání satelitních snímků prověřovaných elektráren," potvrdil Insideru brněnský žalobce Radek Mezlík, který dozoruje hned několik případů solárních podvodů. Podrobnosti však odmítl sdělit.

Mluvčí policejního prezidia, pod kterým speciální policejní tým pro vyšetřování fotovoltaiky "Záření" působí, uvedla, že dosud detektivové žádný snímek nekoupili. "Tým Záření žádné snímky nekupoval a nekupuje," řekla Insideru mluvčí Vlasta Suchánková.

FBI je lepší

Kvůli odmítnutí ze strany FBI detektivové nyní zkoumají snímky od nejmenované české firmy, která tyto materiály nakupuje v USA a přeprodává je. Cena jednoho snímku, který zachycuje prostor o velikosti 5 krát 5 kilometrů, je deset tisíc korun. O krok dál než policie je Energetický regulační úřad, který si na nákup snímků vyhradil celkem 120 tisíc korun, informovala o tom Česká televize.

Nabídka soukromé firmy však za možnostmi FBI zaostává. Nemá k dispozici snímky z každého dne a z každé libovolné oblasti. Vyšetřovatelé tak potřebují i dávku štěstí, aby důkazy ke svým případům objevili.

"Jsme schopni se dostat jen ke snímkům, které byly pořízeny proto, že si je už někdo objednal," přiznává zdroj Insideru.

Snímek není vše

Detektivové již mají zkušenost i s tím, že družicové snímky nejsou v případech absolutním důkazem a že někdy může být skutečnost jiná, než to z vesmíru vypadá.

Ukázal to třeba případ elektráren Zdeňka a Alexandra Zemkových, o kterém už deník Insider informoval. Kdyby totiž vyšetřovatelé neměli k dispozici revizní zprávy a další zabavené dokumenty, fotka vyšetřovaných solárních parků by vedla k tomu, aby byl případ spíše odložen.

Na snímku totiž vypadá elektrárna jako kompletní, revizní zprávy získané při prohlídce nebytových prostor však hovoří o tom, že provozuschopná byla až o několik měsíců později.

Fotografii zmíněných parků mimochodem koupil Energetický regulační úřad a vyžádal si ji podle informací Insideru do spisu také státní zástupce Radek Mezlík. Ten dozoruje případ ředitelky ERÚ Aleny Vitáskové a dalších devíti lidí, kteří už jsou kvůli licencím obžalováni a v lednu půjdou k soudu.

Navzdory možnostem satelitu mají detektivové vyšetřující případy se získáváním důkazů problémy. "Důkazní situace není optimistická," řekl už citovaný zdroj Insideru.

 

Právě se děje

před 8 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

První krok k vyloučení kolegů Navalného z voleb. Ruští poslanci schválili omezení kandidátů

Ruští poslanci v prvním čtení přijali návrh zákona, který zakazuje nechat se zvolit poslancem členům organizací, prohlášených za extrémistické či teroristické. Předloha si podle agentury AFP bere na mušku hnutí uvězněného opozičního politika Alexeje Navalného, které se prokuratura snaží zakázat jako extrémistické. Děje se tak čtyři měsíce před zářijovými parlamentními volbami, před kterými se vládnoucí strana Jednotné Rusko potýká s poklesem popularity.

Pro návrh hlasovalo 293 poslanců, 45 bylo proti.

Návrh předložila skupina zákonodárců v čele s předsedou výboru pro bezpečnost a potírání korupce Vasilijem Piskarjovem z Jednotného Ruska, uvedla agentura TASS. Iniciativa předpokládá, že občan, účastnící se činnosti společenského či náboženského sdružení a organizací, které soud prohlásil za extremistické či teroristické, nemá právo být zvolen poslancem Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Zastavení stíhání Štrougala a Vajnara za střílení na hranicích je pravomocné

Zastavení stíhání bývalých vrcholných představitelů komunistického režimu Lubomíra Štrougala a Vratislava Vajnara, které se týkalo používání střelných zbraní na československých hranicích, je pravomocné. Rozhodlo o tom Městské státní zastupitelství v Praze, které se ztotožnilo se závěrem znalců, že bývalý předseda vlády i exministr vnitra trpí duševní chorobou, jež jim znemožňuje chápat smysl trestního řízení. O posunu v úterý informoval právní zástupce poškozených Lubomír Müller, informaci následně potvrdil mluvčí zastupitelství Aleš Cimbala.

Štrougalovi je 96 let a Vajnarovi 90. Policejní Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV) zahájil jejich stíhání v listopadu 2019. Mužům kladl za vinu zneužití pravomoci, za což jim hrozilo dva až deset let vězení. Úřad obvinil také někdejšího generálního tajemníka Komunistické strany Československa Miloše Jakeše, který ale následně ve věku 97 let zemřel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy