Detektivové obvinili 23 lidí v kauzách souvisejících s ostravským lobbistou Dědicem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 5. 12. 2016 11:55
Třiadvacet lidí obvinili detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu po víkendovém zátahu. Informovala o tom Česká televize. Případ má souviset s kauzou ostravského podnikatele Martina Dědice a reklamní firmy Propag-storm. Přes účty reklamní firmy, kterou nikdo neznal, měly podle policie protéct stamiliony korun. V pondělí začíná v Ostravě s Dědicem soud. Obžaloba Dědice viní, že na úplatcích inkasoval víc než 30 milionů korun. Pokud se to potvrdí, jeho kauza předčí i případ bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
Martin Dědic.
Martin Dědic. | Foto: ČTK

Ostrava – Pravděpodobně v souvislosti s kauzou ostravského lobbisty Martina Dědice bylo obviněno dalších 23 lidí. Státní zástupce Vít Koupil v pondělí řekl, že obvinění jsou podezřelí ze zkrácení daně ve formě organizované zločinecké skupiny. Způsobená škoda činí 360 milionů korun. Samotný Dědic, jehož případ v pondělí začal projednávat ostravský krajský soud, mezi nově obviněnými není.

"V dané věci došlo k obvinění 23 osob. Řada z nich je v současné době v režimu zadržení. Škoda přesahuje 360 milionů korun," řekl Koupil. Blíže případ s ohledem na vyšetřování nechtěl komentovat. Dodal jen, že lidé byli obvinění ze zkrácení daně, poplatku a jiné podobné platby, účasti na zločinecké skupiny. "Jedna osoba je obviněna z legalizace výnosů z trestné činnosti," doplnil.

V souvislosti s kauzou Dědic policie už jednou několik lidí za daňové trestné činy obvinila. Bylo to v září 2015. Dva lidé a jedna firma byli obviněni nově, dalším dvěma osobám a jedné firmě státní zástupce stávající obvinění rozšířil. Jednalo se především o reklamní agenturu, její majitele. Podle kriminalistů pomáhali dalším společnostem nezákonně snižovat daňový základ.

Nejvyšší státní zastupitelství ale nakonec tento krok na základě podané stížnosti zrušilo. Státní zástupce tehdy dospěl k závěru, že usnesení o zahájení trestního stíhání je nezákonné a předčasné, současná důkazní situace neumožňuje zahájení trestního stíhání. Zda se jedná o pokračování vyšetřování této větve, Koupil potvrdit nechtěl.

V korupční aféře, kterou v pondělí soud začal řešit, je obžalováno osm lidí a čtyři firmy. Souvisí to s veřejnými zakázkami ostravského dopravního podniku a městské nemocnice. Dědic podle obžaloby zakázky ovlivňoval - s ním spojená společnost zajišťovala firmám vítězství v tendrech a dostávala za to úplatky. Podle policie to firma kryla poradenskou činností, získala 30 milionů korun.

Dědicovi hrozí až 12 let vězení, ostatním obžalovaným tresty v rozmezí dva roky až osm let. Podle dostupných informací měl Dědic zřejmě úzkou vazbu nejen na ředitele městských společností, ale i na regionální politiky, například bývalého hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD).

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy