Detektiv odmítl úplatek 10 milionů. Žiju jinak, říká

Jan Gazdík Jan Gazdík
24. 1. 2014 5:30
Aktuálně.cz hovořilo s elitním detektivem, který odmítl úplatek v kauze tzv. lihové mafie.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Mluvit v republice vyhlášené korupcí o úplatku s někým, kdo odmítne za drobné služby proti svému zaměstnavateli 250 násobek základního platu, není vůbec jednoduchá věc. 

Zvlášť když jde o člověka, který nechápe, proč by něco takového měl přijmout a proč by se odmítnutí úplatku mělo nějak stavět na odiv. 

Příběh detektiva Miroslava K. dostali před týdnem do světa jeho nadřízení z elitního protimafiánského útvaru, když referovali o událostech ve vyšetřování takzvané lihové mafie, jejíž podvody před dvěma lety zabily nebo doživotně zmrzačily desítky lidí.

Detektiv vyslýchal v olomoucké vazební věznici muže považovaného za kmotra této mafie. Už končili, když obviněný nabídl kriminalistovi deset milionů korun. 

V zemi, kde si občané v průzkumu veřejného mínění stanovili "cenu" dopravního policisty na 4735 korun, byl výslech ukončen a  detektiv vytočil číslo svého šéfa Roberta Šlachty. "Řediteli, nabídli mi deset mega. Sepíšu to... uvidíme se později," řekl policista, jehož základní hrubý plat je 40 tisíc korun.

Případ lihové mafie
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Případ lihové mafie

  • Hlavou moravské lihové mafie je podle policie obviněný Radek Březina. Policie říká, že se kromě pokusu uplatit detektiva  Miroslava K. pokusil převést další desítky až stovky milionů i na případné svědky, kteří by mohli v jeho kauze vypovídat.
  • Policie také říká, že Březina z vazby úkoloval i konkrétní lidi. Obviněný podnikatel se podle ČT snažil podplatit i státního zástupce, případně i soudce, kteří rozhodovali o vazbě pro jeho bratra Tomáše. "Neměl problém sáhnout i k tomu nejhrubšímu násilí, k vyhrožování, úplatkům, tedy k tomu, aby byl schopen si tu skupinu řídit a podřídit," dodávají policisté.
  • Radek Březina je obviněn pro zvlášť závažný zločin zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby, zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby ve stadiu přípravy a pro zločin podplácení. Hrozí mu až 16 let vězení.
  • Spolu s Březinou je až dosud obviněno 15 lidí. Detektivové dosud zajistili celkem 2 miliony 295 tisíc litrů nelegálního lihu, při jehož prodeji by stát tratil na daních přes 650 milionů korun.
  • Podle žalobce Petra Šeredy však z výpovědí obviněných i svědků vyplývá, že skupina krátila daň v mnohem větším rozsahu. Lihová mafie mohla podle jejich odhadu ošidit stát nejméně o tři miliardy korun.
  • Zátah na obchodníky s nelegálním lihem odstartovala v září 2012 metanolová kauza. Na otravu v následujících měsících zemřelo 48 lidí a okolo 80 skončilo s doživotními následky. V hlavní kauze je obviněno 31 lidí.

Oni tak fungujou

Deset milionů je prý mezi ohlášenými pokusy o korupci historicky nejvyšší částka, jakou kdy někdo detektivovi protimafiánského útvaru nabídl.

Ale Miroslav K. mluví s novinářem vlastně jen na žádost svého ředitele a po opakovaném ujištění, že nebude prozrazena jeho identita. Sehnat desetiminutový rohovor dá čtyři dny přemlouvání, osobně mluvit můžete, ale jenom po telefonu.

Z muže, jehož příklad může aspoň trochu bořit všeobecné zdejší přesvědčení, že míra korupce neustále roste, i potom ovšem  musíte páčit každé slovo. Říká, že ani odmítnutí takové nabídky za mimořádný čin nepovažuje. A proč to prý, proboha, někoho zajímá...

Mluví hlavně o tom, kdo mu úplatek nabídl. "Obžalovaný se po celá léta svého podnikání řídil zásadou, že každý má svou cenu a že se všechno dá koupit. Podnikání a život postavil na úplatcích," říká detektiv.

Urazila vás ta nabídka? Nebo spíš zaskočila? "Nepřekvapila ani neurazila. On takhle prostě funguje." 

Mám to holt jinak

Podle mluvčího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Pavla Hantáka patří Miroslav K. k nejzkušenějším detektivům elitní policejní jednotky a jedním z klíčových lidí, kteří případ lihové mafie vyšetřují.

"Ani nejbližší kamarádi našich detektivů neví, čemu se u policie věnují, a má to své dobré důvody," omlouvá se za přísné utajování detektivovy identity mluvčí Hanták.

Detektiv sám je ochoten o sobě říci jen to, že u policie pracuje přes deset let a jeho prací je, že odhaluje zločinecké struktury. To musí stačit, říká, ale přizná, že ani jeho nejbližší rodina netuší, že těch deset milionů odmítl.

"Bytostně mě štve, že to v Česku takhle funguje. Že se uplácení považuje za běžnou součást života. Mám prostě jinak srovnané priority," říká.

O čistém svědomí

Úvaha, co by se stalo, kdyby detektiv K. podlehl a úplatek přijal, přítomné na půdě Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu irituje.

Když vychladnou, vypočítají policisté škody. "Důkazně bychom neobstáli, nic moc bychom na ty lidi neměli," přiznává ředitel útvaru Robert Šlachta.

Jeho slova naznačují, že Miroslav K. mohl s úplatkem klidně žít. "Vzhledem k pověsti svého detektiva by nás ani nenapadlo, že se nechal uplatit. Jako zkušenému policistovi, který by za sebou uměl zamést stopy, bychom mu jen velmi těžko něco dokazovali," přiznává ředitel.

Podle policejní psycholožky Ludmily Čírtkové zvažují i ti nejzkušenější a morálně nejpevnější policisté tváří v tvář korupci míru svého zisku a rizika prozrazení. A k rizikům mohou patřit i hodnoty o něž může policista selháním přijít - ať je to rodina či přátelé. "Rizikem je i špatné svědomí," vysvětluje Čírtková.

Z prestižních psychologických a sociologických studií o poctivosti a čestnosti lidi prý kromě toho vyplývá, že někteří z nás jsou "totálně čestní" i v situacích, kdy většina ostatních zklame. "Pro tyto lidi je nade všechny peníze dobrý pocit ze sebe samých," říká psycholožka.

 

Právě se děje

Další zprávy