Deště a tající sníh zvedají hladiny řek na desítce míst v Česku

ČTK ČTK
22. 2. 2017 6:47
Na nejméně deseti místech v Česku se kvůli dešti a tajícímu sněhu zvedly hladiny řek. Podle meteorologů navíc ve středu a v noci na čtvrtek má pršet, rozvodnit se tak můžou i další toky především v Jihočeském a Plzeňském kraji. Kromě toho v Česku hrozí i silný vítr.
(Ilustrační foto).
(Ilustrační foto). | Foto: ČTK

Praha - Deště a tající sníh zvedly hladiny toků na víc než deseti místech v Česku, někde za to může nahromaděný led. Povodňový stupeň pohotovosti ve středu brzo ráno hlásily tři měřicí stanice, Dalečín a Veverská Bítýška na Svratce a Pertoltice na Liberecku na Panenském potoce. Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Nejnižší povodňový stupeň bdělost ráno platil na dvou místech na Ploučnici v Libereckém kraji a na Svratce v Borovnici na Žďársku. Ve středních Čechách ho hlásily měřicí stanice na Blanici v Louňovicích pod Blaníkem, na Sázavě ve Zruči nad Sázavou a Doubravě ve Žlebech, na Hradecku to bylo na Cidlině v Novém Bydžově. Bdělost má také Rožnovská Bečva v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku a Dyje v rakouské měřicí stanici Raabs před přítokem do Česka.

Před zvedáním hladin toků v úterý varovali meteorologové, výraznější srážkové úhrny očekávají ve středu a v noci na čtvrtek v Jizerských horách a na Šumavě. Povodně podle výstrahy ČHMÚ tak hrozí zejména na severu Čech a v Plzeňském a Jihočeském kraji.

Česko se bude potýkat také se silným větrem, ve středu by měl podle meteorologů zasáhnout všechny regiony s výjimkou Zlínského kraje a jižní Moravy. V nárazech by mohl dosáhnout rychlosti místy až 90 kilometrů v hodině, na horách i víc než 110 kilometrů v hodině. Slábnout má dnes večer.

 

Právě se děje

Další zprávy