Metr vody v podzemních garážích, zatopený dům. Hasiči odstraňují následky bouřek

ČTK ČTK
Aktualizováno 7. 6. 2019 9:45
Přívalové deště a bouřky zanechaly následky v několika krajích. V obci Bílsko na Strakonicku voda v noci na pátek zatopila rodinný dům. Hasiči z něj museli evakuovat dva lidi, kterým starosta nabídl náhradní ubytování. V Brně voda zatopila i podzemní garáže.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Thinkstock

Hasiči měli kvůli čtvrtečním bouřkám v Česku více než 300 zásahů. Nejvíce v Praze, Středočeském, Jihočeském a Jihomoravském kraji. Většinou odčerpávali vodu ze sklepů, kanálů a komunikací, odklízeli naplavené bahno a odstraňovali popadané stromy.

Především na východě země odstraňování následků stále pokračuje. "Od rána již zásahů ubývá, nicméně na mnoha místech, kde byla v noci situace nejsložitější, jsou hasiči ještě stále v terénu a práce budou pokračovat i během dopoledne," uvedla mluvčí hasičů Nicole Zaoralová.

Například v Brně v noci voda zaplavila prodejnu, kotelnu bytového domu, sklad firmy, suterén dalšího obchodu a dvě podzemní garáže. V nich bylo více než metr vody a 15 zaparkovaných aut. "Čerpání vody na místě pokračuje i v ranních hodinách," podotkla Zaoralová.

Jihočeští hasiči měli nejsložitější zásah na Vodňansku, kde prudký přívalový déšť zatopil rodinný dům. Na člunu z domu evakuovali dvě osoby. V Hluboké nad Vltavou vyprošťovali hasiči z vodní laguny dvě auta.

V pátek se už silné bouře nečekají. Na východě a severovýchodě země může ještě zpočátku pršet a místy se vyskytnout i bouřky. Odpoledne ale budou srážky ustávat a od jihozápadu bude ubývat oblačnost.

Video: Zatopené metro, zmáčené šaty, proudy vody. Prahu překvapil přívalový déšť

Zatopené metro, zmáčené šaty a proudy vody. Prahu překvapil přívalový déšť | Video: Erika Šedivá, Jakub Zuzánek, Blahoslav Baťa, Ivan Štibrányi
 

Právě se děje

před 20 minutami

V indické nemocnici podlehla zraněním mladá žena, kterou před dvěma dny přepadla a zapálila skupina útočníků. K soudu vypovídat jako oběť znásilnění.

před 22 minutami

Česko má před sebou první lyžařský víkend nové sezony

Jako první spustily vleky v pátek skiareály v Branné a v Karlově v Jeseníkách, dnes se rozjedou na Černé hoře u Janských Lázní a v Malé Úpě v Krkonoších, na šumavské Kvildě, beskydském středisku Bílá a ve Stupavě na Uherskohradišťsku. V porovnání s loňským rokem ale většinou zahajují sezonu o něco později. Ostatní areály pokračují v přípravě na sezonu a zasněžují, přírodního sněhu totiž mají minimum.

Na otevření se teprve připravuje i největší krkonošské středisko Špindlerův Mlýn. Na dnešek a neděli má sice naplánovaný program SkiOpening, sezonu zahájí ale až v pátek 13. prosince.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Bílý dům oznámil, že se nehodlá účastnit řízení v Kongresu, které se týká možné ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa

Trump čelí snaze demokratů zbavit ho funkce kvůli červencovému telefonátu, v němž vyzýval nového ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby spolupracoval na vyšetřování jeho demokratického politického rivala Joea Bidena. Demokraté to označují za nepřípustné zatahování cizího státu do kampaně před prezidentskými volbami, které Američany čekají příští rok v listopadu.

Právní poradce Bílého domu Pat Cipollone označil vyšetřování prezidenta Trumpa kvůli ukrajinské aféře za "naprosto neopodstatněné" a nespravedlivé. 

Podle stanice CNN by členové právního výboru měli o žalobě hlasovat v týdnu od 9. prosince. Celá Sněmovna reprezentantů by pak mohla o ústavní žalobě rozhodovat v předvánočním týdnu po 16. prosinci. Poté se obžaloba dostane k projednání Senátu, kde však Trumpovi republikáni mají většinu a je krajně nepravděpodobné, že by návrh zbavit prezidenta úřadu podpořili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy