Déšť může v úterý zvednout hladiny řek, varují meteorologové

ČTK ČTK
3. 8. 2020 13:02
Na jihu a východě Čech a na většině území Moravy s Slezska bude do úterního poledne pršet, místy vydatně. Spadnout může 40 až 60 litrů vody na metr čtvereční. Kvůli vysokému nasycení půdy vodou hrozí na některých tocích vzestup hladiny až na druhý povodňový stupeň. Výstrahu vydal Český hydrometeorologický ústav. Na první povodňový stupeň zatím vystoupal jen potok Balinka na Žďársku.
Ve Vodochodech se voda obcí valila na bývalý mlýn a hasiči museli postavit protipovodňovou hráz z pytlů s pískem a z mobilních povodňových zábran.
Ve Vodochodech se voda obcí valila na bývalý mlýn a hasiči museli postavit protipovodňovou hráz z pytlů s pískem a z mobilních povodňových zábran. | Foto: HZS Středočeský kraj

Varování před možným vzestupem hladin platí od pondělního poledne do středečních 18:00. Týká se povodí řek Úslavy, Úhlavy a toků na severní straně Šumavy a Novohradských hor. Řeky a potoky v těchto regionech mohou vystoupat místy až na druhý stupeň povodňové aktivity.

Zvýšený průtok vody meteorologové předpokládají také v povodí Lužnice a na menších tocích odvodňujících jihovýchod Českomoravské vrchoviny, Orlické hory a Jeseníky. Meteorologové varují lidi, aby se na rozvodněných tocích vyvarovali plavání, jízdy na lodi či pohybu v korytě toku.

Balinka se v obci Baliny nedaleko Velkého Meziříčí na Žďársku dostala na první povodňový stupeň po 13:00. O hodinu později se její hladina zvedla o 25 centimetrů na 145 centimetrů, ke druhému stupni povodňové aktivity ji chybělo 15 centimetrů.

Výjezdů kvůli počasí dnes hasiči zaznamenali přes dvě desítky. Vyplývá to z informací na webech krajského hasičského sboru a Českého hydrometeorologického ústavu. Hasiči už odčerpávali vodu v obci Bobrůvka, v Bystřici nad Pernštejnem na Ždársku nebo v obcích Domamil a Zárubice na Třebíčsku. Na mnoha místech také odstraňovali popadané stromy. V Havlíčkově Brodě jeden z nich spadl na elektrické vedení.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy