Hladiny rozvodněných řek přes noc klesly, většina už je bez povodňových stupňů

ČTK ČTK
Aktualizováno 5. 1. 2022 12:52
Hladiny řek, které v úterý zvedly vydatné deště a obleva, postupně klesají. V Čechách v poledne stále platil na čtyřech místech první ze tří povodňových stupňů. Výstrahu před povodněmi, která měla na jihu Čech a v Plzeňském kraji původně trvat až do večera, Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ale už zrušil. Deště ve středu nemají být tak vydatné jako v úterý, na horách se ochladilo.
Rozvodněná řeka Vydra.
Rozvodněná řeka Vydra. | Foto: ČTK

Ve 12:00 byl nejnižší povodňový stupeň stále na Jizeře v Železném Brodě, na Orlici v Týništi nad Orlicí, na Cidlině v Novém Bydžově a také Labi ve Stanovicích, kde je to dáno zvýšeným odpouštěním přehrady Les Království u Dvora Králové nad Labem. První stupeň pohotovosti platí také na přehradě Skalka u Chebu, přehrada slouží jako regulační prvek na Ohři.

Naopak bez povodňových stupňů jsou již od rána šumavské řeky Otava, Vydra a Křemelná. Úterní zvýšení hladiny řek na Šumavě považují hydrologové za dvouletou až pětiletou povodeň, původně ale čekali až dvacetiletou povodeň. Otava dosáhla v úterý v Rejštejně a v Sušici až na třetí stupeň, Vydra na Modravě a Křemelná ve Stodůlkách měla druhý stupeň povodňové aktivity.

Podle předpovědi ČHMÚ má dnes být oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, postupně od severozápadu budou ve všech polohách srážky smíšené nebo sněhové. Později odpoledne a večer už budou srážky jen ojedinělé. Například v Libereckém kraji se už ochladilo a v horských oblastech padá déšť se sněhem. Silničáři tak od 8:30 kvůli sněhu preventivně uzavřeli pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Do Krkonoš se po šesti dnech oteplení s dešti vrátilo mrazivé počasí a sněžení. Na hřebenech hor napadlo až deset centimetrů sněhu a teploty v noci na dnešek ve vrcholových partiích klesly několik stupňů pod nulu.

Povodňová situace by se během dne měla stabilizovat, meteorologové i nadále očekávají pozvolné poklesy hladin rozvodněných řek. "Na středních a dolních úsecích toků bude ještě docházet k vzestupům vlivem dotoku, již však jen místy s překročením 1. stupně povodňové aktivity," uvedli ráno.

Naopak bez povodňových stupňů jsou již šumavské řeky Otava, Vydra a Křemelná. Otava dosáhla v úterý v Rejštejně a v Sušici až na třetí stupeň, Vydra na Modravě a Křemelná ve Stodůlkách měla druhý stupeň povodňové aktivity. Klesat začaly už v úterý podvečer.

Podle předpovědi meteorologů má být ve středu oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky, postupně od severozápadu budou ve všech polohách srážky smíšené nebo sněhové. Později odpoledne a večer už budou srážky jen ojedinělé. Například v Libereckém kraji se už ochladilo a v horských oblastech padá déšť se sněhem. Silničáři tak od 8:30 kvůli sněhu preventivně uzavřeli pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska.

Povodňová situace by se během dne měla stabilizovat, meteorologové i nadále očekávají pozvolné poklesy hladin rozvodněných řek. "Na středních a dolních úsecích toků bude ještě docházet k vzestupům vlivem dotoku, již však jen místy s překročením 1. stupně povodňové aktivity," uvedli.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb. Stalo se tak po jednání s ministerstvem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy