Desítky miliard na zamořená území přidělí nová vláda

Pavel Baroch
22. 7. 2009 16:10
Janota prodloužil termín na rekordní státní zakázku
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo financí prodloužilo o dva měsíce termín, do kdy mohou firmy předkládat své nabídky na likvidaci starých ekologický škod, které vznikly před privatizací chemiček a dalších podniků.

Znamená to, že o rekordní státní zakázce, která může dosáhnout až 115 miliard korun, bude rozhodovat nová vláda po volbách.

Původně měly tři firmy, které komise vybrala do finále veřejné soutěže, podávat své finanční nabídky do 13. srpna, ministr Eduard Janota ovšem termín posunul na 13. října, tedy až tři dny po volbách.

"K tomuto rozhodnutí jsme přistoupili na základě žádostí od uchazečů, kteří postoupili do druhého kola výběrového řízení," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Dodal, že firmy musí analyzovat a vyhodnotit rozsáhlou dokumentaci. Někteří zájemci navíc musí počkat, až další postup schválí zahraniční akcionáři.

"Po předložení nabídek zpracujeme zprávu pro vládu, a ta bude teprve rozhodovat, jestli bude smlouva s vítězem uzavřena, nebo ne," dodal Jakob. 

Zakázku prověřuje antimonopolní úřad

Obří státní zakázku ovšem může ještě zkomplikovat antimonopolní úřad, na něhož se obrátili někteří zájemci, kteří nepostoupili do druhého, finálového kola soutěže. Stížnost k Úřadu pro hospodářskou soutěž poslala i česká pobočka protikorupční organizace Transparency International.

"Vedeme v této věci správní řízení. Více v tuto chvíli nelze sdělit," řekl nedávno Aktuálně.cz mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa. Do finále ekologické zakázky postoupily tři firmy: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services.

Po celé republice jsou desítky míst, kde je z minulých desetiletí zamořená půda nebo podzemní voda. Jelikož jejich vyčištění se protahuje, rozhodlo ministerstvo financí, že stát uzavře smlouvu s jednou firmou, která bude mít likvidaci těchto ekologických škod na starosti.

 

Právě se děje

před 35 minutami

Čeští fotbalisté zůstali v žebříčku FIFA na 45. místě

Čeští fotbalisté zůstali po třech říjnových zápasech v žebříčku reprezentací FIFA na 45. místě, o které se nyní dělí se Skotskem. Pořadí stále vede Belgie. Mezinárodní federace fotbalových asociací zveřejnila říjnový žebříček na svém webu.

Český tým v říjnu odehrál tři venkovní zápasy. Nejprve v přípravě zvítězil 2:1 na Kypru, následně v Lize národů vyhrál totožným výsledkem v Izraeli a poté ve stejné soutěži podlehl 0:1 ve Skotsku. Během srazu z mužstva postupně kvůli koronavirovým opatřením vypadlo sedm hráčů a v posledním duelu scházel i hlavní trenér Jaroslav Šilhavý.

Z českých soupeřů v Lize národů si nejvíce polepšil Izrael, který se posunul o pět míst na 88. pozici. Skotové poskočili o čtyři příčky a mají stejně bodů jako Šilhavého svěřenci. Slováci naopak klesli o jedno místo na 37. pozici.

Už přes dva roky vévodí žebříčku Belgičané. Prvních pět míst zůstalo nezměněno, na šestou pozici poskočili Španělé. Největší posun se povedl Maltě, která si polepšila o šest příček na 180. místo.

Další zprávy