Desítky miliard na zamořená území přidělí nová vláda

Pavel Baroch
22. 7. 2009 16:10
Janota prodloužil termín na rekordní státní zakázku
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ministerstvo financí prodloužilo o dva měsíce termín, do kdy mohou firmy předkládat své nabídky na likvidaci starých ekologický škod, které vznikly před privatizací chemiček a dalších podniků.

Znamená to, že o rekordní státní zakázce, která může dosáhnout až 115 miliard korun, bude rozhodovat nová vláda po volbách.

Původně měly tři firmy, které komise vybrala do finále veřejné soutěže, podávat své finanční nabídky do 13. srpna, ministr Eduard Janota ovšem termín posunul na 13. října, tedy až tři dny po volbách.

"K tomuto rozhodnutí jsme přistoupili na základě žádostí od uchazečů, kteří postoupili do druhého kola výběrového řízení," řekl mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Dodal, že firmy musí analyzovat a vyhodnotit rozsáhlou dokumentaci. Někteří zájemci navíc musí počkat, až další postup schválí zahraniční akcionáři.

"Po předložení nabídek zpracujeme zprávu pro vládu, a ta bude teprve rozhodovat, jestli bude smlouva s vítězem uzavřena, nebo ne," dodal Jakob. 

Zakázku prověřuje antimonopolní úřad

Obří státní zakázku ovšem může ještě zkomplikovat antimonopolní úřad, na něhož se obrátili někteří zájemci, kteří nepostoupili do druhého, finálového kola soutěže. Stížnost k Úřadu pro hospodářskou soutěž poslala i česká pobočka protikorupční organizace Transparency International.

"Vedeme v této věci správní řízení. Více v tuto chvíli nelze sdělit," řekl nedávno Aktuálně.cz mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa. Do finále ekologické zakázky postoupily tři firmy: Geosan Group, Marius Pedersen Engineering a Environmental services.

Po celé republice jsou desítky míst, kde je z minulých desetiletí zamořená půda nebo podzemní voda. Jelikož jejich vyčištění se protahuje, rozhodlo ministerstvo financí, že stát uzavře smlouvu s jednou firmou, která bude mít likvidaci těchto ekologických škod na starosti.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Nováček Granada dál stíhá ve španělské lize vedoucí Real

Nováček španělské fotbalové ligy Granada porazila Pamplonu 1:0 a v tabulce je druhá o bod za Realem Madrid. "Bílý balet" ji v minulém kole v souboji o první místo zdolal 4:2. Na čtyřbodový rozdíl může Granadě znovu odskočit v sobotním utkání na Mallorce.

O vítězství Granady nad Pamplonou rozhodl v 38. minutě hlavičkou po standardní situaci portugalský obránce Domingos Duarte, který skóroval i před dvěma týdny proti Realu.

Další zprávy