Desítky dopisů žádají vyloučení muslimky z teplické školy. Naprosto nemyslitelné, reaguje ředitel

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
15. 4. 2016 12:00
Ředitel teplického gymnázia dostal desítky dopisů, které ho vyzývají, aby ze školy vyloučil studentku druhého ročníku Eman Ghaleb. Ta pochází z Jemenu a v České republice je od pěti let a vyznává islám. "Ty výzvy jsou naprosto nesmyslné a neakceptovatelné. Abych někoho vyloučil ze školy pro jeho náboženské vyznání, to je naprosto mimo realitu," řekl Aktuálně.cz ředitel Zdeněk Bergman, který autory dopisů považuje za lidi zaslepené vůči cizincům a imigrantům.
Studentka Eman Ghaleb
Studentka Eman Ghaleb | Foto: Archiv Eman Ghaleb

Praha - Na gymnáziumTeplicích přišlo v posledních dnech několik desítek dopisů. Jejich pisatelé ředitele školy Zdeňka Bergmana vyzývají, aby vyloučil jednu ze studentek. Muslimku.

"Jsem Čech a bojím se o svou zem a její budoucnost. Tou budoucností jsou naše děti a mládež. Nerad bych, aby mé děti byly ohroženi muslimy a islámem. Vyzývám vás proto, abyste nebyl lhostejný vůči našim dětem a ochraňoval je před muslimy či islámskou propagandou," stojí v jednom z dopisů namířených proti Eman Ghaleb, která pochází z Jemenu, v České republice je od pěti let a vyznává islám.

Studentka si s dopisy moc neláme hlavu a na sociálních sítích se za ni postavilo mnoho lidí. "Dopis mi poslali přátelé, kteří si ho našli v nějakých skupinách na Facebooku. Pak mi po několika výhrůžkách přišel jeden printscreen do schránky. Nevím, čí to byl nápad, nebo jestli to byl rodič, ..." řekla studentka.

Ředitel školy popsal, že dopisy, které mu přicházejí, mají několik variant. Formulace se ale opakují. "Ty výzvy jsou naprosto nesmyslné a neakceptovatelné. Abych někoho vyloučil ze školy pro jeho náboženské vyznání, to je naprosto mimo realitu," řekl Aktuálně.cz ředitel Bergman. Autory dopisů považuje za lidi zaslepené vůči cizincům a imigrantům. Pisatelům zatím neodpověděl, ale chystá se jim rozeslat hromadnou odpověď.

Pisatelé si také stěžují, že studentka Ghaleb na gymnáziu šíří islámskou propagandu. Škola samotná podle ředitele pořádá různé akce, protože součástí všeobecného vzdělání je i povědomí o náboženství.

"Některé akce jsou určeny i pro veřejnost – jako byl loni „muslimský víkend“, během něhož několik cizinců žijících v Česku představilo příchozím svou původní vlast a jehož součástí byla i přednáška odborníka z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky," vysvětlil ředitel s tím, že škola však kromě muslimského víkendu pořádala i týden židovské kultury, vietnamské dny nebo si zvala představitele křesťanských církví: evangelické, pravoslavné, katolické a československé husitské.

"Přicházejí mi i maily, které mi děkují a povzbuzují a chválí, že jdeme na naší škole správnou cestou. Bohužel těch plných nenávisti, pomluv, nesmyslů a nadávek je o dost víc. Já se ale budu držet myšlenky obsažené v Talmudu: Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo," uzavřel ředitel gymnázia.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Fotbalisté Turína uhráli remízu na Laziu a zachránili se, sestupuje Benevento

Fotbalisté FC Turín uhráli v dohrávce 25. kola italské ligy bezgólovou remízu na hřišti Lazia Řím, jež v závěru nastřelilo dvě tyče, a zachránili se v Serii A. Nejvyšší soutěž jako třetí opouští Benevento, které se připojí už k dříve známým sestupujícím Crotone a Parmě.

Turín získal potřebný bod navzdory tomu, že v posledních minutách čelil velkému tlaku favorizovaného Lazia. V 84. minutě domácí kanonýr Ciro Immobile nastřelil z penalty jen tyč, stejně jako v šesté nastavené minutě hlavou Manuel Lazzari.

Kolo před koncem tak Turín získal čtyřbodový náskok před osmnáctým Beneventem, které trénuje bývalý hvězdný útočník Filippo Inzaghi. Lazio vedené jeho mladším bratrem Simonem skončí šesté a bude hrát v příští sezoně Evropskou ligu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Praze Kbelích dnes večer přistál první ze dvou nových letounů CASA pro českou armádu. Modernizovaný model doplní nynější flotilu čtyř letounů

Zdroj: ČTK
Další zprávy