Desítky dopisů žádají vyloučení muslimky z teplické školy. Naprosto nemyslitelné, reaguje ředitel

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
15. 4. 2016 12:00
Ředitel teplického gymnázia dostal desítky dopisů, které ho vyzývají, aby ze školy vyloučil studentku druhého ročníku Eman Ghaleb. Ta pochází z Jemenu a v České republice je od pěti let a vyznává islám. "Ty výzvy jsou naprosto nesmyslné a neakceptovatelné. Abych někoho vyloučil ze školy pro jeho náboženské vyznání, to je naprosto mimo realitu," řekl Aktuálně.cz ředitel Zdeněk Bergman, který autory dopisů považuje za lidi zaslepené vůči cizincům a imigrantům.
Studentka Eman Ghaleb
Studentka Eman Ghaleb | Foto: Archiv Eman Ghaleb

Praha - Na gymnáziumTeplicích přišlo v posledních dnech několik desítek dopisů. Jejich pisatelé ředitele školy Zdeňka Bergmana vyzývají, aby vyloučil jednu ze studentek. Muslimku.

"Jsem Čech a bojím se o svou zem a její budoucnost. Tou budoucností jsou naše děti a mládež. Nerad bych, aby mé děti byly ohroženi muslimy a islámem. Vyzývám vás proto, abyste nebyl lhostejný vůči našim dětem a ochraňoval je před muslimy či islámskou propagandou," stojí v jednom z dopisů namířených proti Eman Ghaleb, která pochází z Jemenu, v České republice je od pěti let a vyznává islám.

Studentka si s dopisy moc neláme hlavu a na sociálních sítích se za ni postavilo mnoho lidí. "Dopis mi poslali přátelé, kteří si ho našli v nějakých skupinách na Facebooku. Pak mi po několika výhrůžkách přišel jeden printscreen do schránky. Nevím, čí to byl nápad, nebo jestli to byl rodič, ..." řekla studentka.

Ředitel školy popsal, že dopisy, které mu přicházejí, mají několik variant. Formulace se ale opakují. "Ty výzvy jsou naprosto nesmyslné a neakceptovatelné. Abych někoho vyloučil ze školy pro jeho náboženské vyznání, to je naprosto mimo realitu," řekl Aktuálně.cz ředitel Bergman. Autory dopisů považuje za lidi zaslepené vůči cizincům a imigrantům. Pisatelům zatím neodpověděl, ale chystá se jim rozeslat hromadnou odpověď.

Pisatelé si také stěžují, že studentka Ghaleb na gymnáziu šíří islámskou propagandu. Škola samotná podle ředitele pořádá různé akce, protože součástí všeobecného vzdělání je i povědomí o náboženství.

"Některé akce jsou určeny i pro veřejnost – jako byl loni „muslimský víkend“, během něhož několik cizinců žijících v Česku představilo příchozím svou původní vlast a jehož součástí byla i přednáška odborníka z Orientálního ústavu Akademie věd České republiky," vysvětlil ředitel s tím, že škola však kromě muslimského víkendu pořádala i týden židovské kultury, vietnamské dny nebo si zvala představitele křesťanských církví: evangelické, pravoslavné, katolické a československé husitské.

"Přicházejí mi i maily, které mi děkují a povzbuzují a chválí, že jdeme na naší škole správnou cestou. Bohužel těch plných nenávisti, pomluv, nesmyslů a nadávek je o dost víc. Já se ale budu držet myšlenky obsažené v Talmudu: Nepřidáš se k většině, páchá-li zlo," uzavřel ředitel gymnázia.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Albánii zasáhla dvě zemětřesení, zanechala po sobě 108 zraněných, nikdo nezemřel

Albánii v sobotu zasáhlo zemětřesení, jehož intenzitu seismologové stanovili na 5,8 stupně. Záchvěvy půdy byly cítit i v sousedních zemích, především v Černé Hoře, vyžádaly si 108 zraněných, kteří byli ošetřeni v nemocnicích v Tiraně a Drači. Nejsou hlášena žádná úmrtí. Epicentrum sobotního zemětřesení se nacházelo zhruba 30 kilometrů severně od města Drač (Durrës) u pobřeží blízko Mysu Rodon. Podle albánského geofyzikálního ústavu šlo o nejsilnější zemětřesení v Albánii za posledních 20 až 30 let. Obyvatele pak vyděsily další otřesy v noci ze soboty na neděli o síle 4,8 stupně. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zemřel hoteliér, který se zasloužil o expanzi Hiltonu, bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel tento týden ve Spojených státech hotelový magnát William Barron Hilton, který rozšířil hotelové impérium založené jeho otcem. Informovala o tom agentura AP. Rodina Hiltonových oznámila, že Barron Hilton zemřel přirozenou smrtí ve čtvrtek ve svém domově v Los Angeles. Zůstalo po něm osm dětí a 15 vnoučat, mezi nimiž jsou i známé celebrity Paris a Nicky Hiltonovy. V rodinné firmě začal působit v 50. letech minulého století a dokázal ji dostat až na špičku hotelového průmyslu. V čele společnosti, která v současné době provozuje tisíce hotelů po celém světě včetně České republiky, stál 30 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy