Deset zajímavostí voleb: U Pavla se blýskalo, Babiš v cizině neprohrál jen v Rusku

Michaela Endrštová Tomáš Klézl Michaela Endrštová, Tomáš Klézl
29. 1. 2023 16:10
Druhé kolo prezidentských voleb pokořilo několik rekordů. Žádný kandidát ani politická strana nikdy nezískali tolik hlasů jako zvolený prezident Petr Pavel, hlavu státu vybíral dosud nejvyšší počet lidí a nevídaně napilno měli i sázkaři. Překvapení přineslo i dění ve štábech. Redakce Aktuálně.cz přináší deset zajímavostí druhého kola prezidentských voleb.
Volební štáb Petra Pavla.
Volební štáb Petra Pavla. | Foto: Aktuálně.cz

Rekordní výsledek generála

Téměř 3,36 milionu voličů dalo Petru Pavlovi svůj hlas ve druhém kole letošních prezidentských voleb. Je to nejvyšší volební zisk jakéhokoli kandidáta nebo politického subjektu v historii samostatného Česka. Dosud toto prvenství držel končící prezident Miloš Zeman, který před pěti lety získal ve finále s Jiřím Drahošem 2,85 milionu hlasů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Pekarová přiletěla na Tchaj-wan, bude jednat o spolupráci v oblasti polovodičů

Na Tchaj-wan dnes odpoledne přicestovala předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která na svém twitterovém účtu sdílela snímek z tchajwanského letiště, na němž se vítá s tamními představiteli. Na návštěvě ostrova, který pevninská Čína pokládá za svou provincii, Pekarovou doprovází rozsáhlá podnikatelská mise. Do Tchaj-peje Pekarová přiletěla z Jižní Koreje, kde kromě jiného jednala o možných dodávkách jihokorejských léků do Česka.

Podle šéfky české Sněmovny jsou při návštěvě v Tchaj-peji důležité jak obchodní kontakty, tak také jednání na politické úrovni. Pekarová v příštích dnech promluví v tamním parlamentu a setká se též s prezidentkou ostrova Cchaj Jing-wen. V plánu má také například projev na Národní tchajwanské univerzitě a navštívit by měla i výstavu fotografií věnovanou československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy