Deset státníků povečeří s Obamou kuře. A poletí domů

Pavel Tomášek Pavel Tomášek, Markéta Chaloupská
7. 4. 2010 13:20
Státníci přiletí ve čtvrtek odpoledne, někteří ještě ten den odletí
Barack Obama s manželkou. Ta letos do Prahy nedorazí
Barack Obama s manželkou. Ta letos do Prahy nedorazí | Foto: Reuters

Praha - Do Prahy přiletí na pozvání amerického prezidenta Baracka Obamy i deset premiérů a prezidentů zemí střední a východní Evropy. V metropoli se ale zdrží krátce, někteří z nich dokonce jen pár hodin.

Státníci přiletí ve čtvrtek odpoledne. O půl šesté je čeká setkání nad sklenkou vína v Hrzánském paláci, kde je uvítá český premiér Jan Fischer. Odtud v koloně odjedou spolu s českým předsedou vlády do rezidence amerického velvyslance, kde pro ně bude na sedmou večer přichystána slavnostní večeře.

Pochutnávat si budou na drůbežím mase a kalifornském vínu.

Poté se programy vysokých politických představitelů ze Slovenska, Bulharska, Slovinska, Chorvatska, Polska, Maďarska, Rumunska a tři pobaltských států různí. Někteří politici zůstanou přes noc, někteří odletí ještě ve čtvrtek večer.

Jen na otočku přijede do Česka například slovenský premiér Robert Fico. Ten hned podle zaměstnanců slovenského velvyslanectví v Praze odjede automobilem zpátky na Slovensko.

Stejně tak polský premiér Donald Tusk - odletí hned po večeři. "Pan premiér pojede z letiště rovnou do Hrzánského paláce, odtud na večeři s Barackem Obamou a poté na letiště," sdělil pracovník ambasády.

Přes noc se nezdrží ani chorvatská premiérka Jadranka Kosorová.

Přenocujeme, neletí nám letadlo

Polský premiér Donald Tusk
Polský premiér Donald Tusk | Foto: Reuters

V Praze zůstane například estonský prezident Toomas Hendrik Ilves, bulharský premiér Bojko Borisov nebo litevský premiér Andrius Kubilius.

"Pan premiér odlétá ráno. Přijede běžnou linkou a po večeři už mu nic neletí, takže zůstane do rána," řekla Aktuálně.cz zaměstnankyně z litevského velvyslanectví v Česku. "Ještě nevíme, co bude dělat po večeři, ale zřejmě se půjde projít Prahou," dodala.

Večeře na uklidněnou?

Večeři pro politiky Obama zorganizoval podle diplomatických zdrojů mimo jiné proto, aby je ujistil, že nová dohoda s Ruskem nepřinese oslabení spojeneckých svazků USA ke střední a východní Evropě.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Opozice chce kvůli Bečvě vyšetřovací komisi. Je to politická kauza, tvrdí Hamáček

Opoziční ODS, KDU-ČSL a TOP 09 budou usilovat o zřízení sněmovní vyšetřovací komise k havárii na Bečvě. Pokud neuspějí, založí expertní tým. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že podle jeho názoru se z vyšetřování kolem Bečvy stává politická kauza.

Zdroj: ČTK
Další zprávy