Deset platů na rozloučenou. Končící šéf rozhlasu si odnese nejméně dva miliony

Radek Nohl Radek Nohl
8. 10. 2015 16:50
Nejméně na dva miliony korun si přijde končící ředitel Českého rozhlasu Peter Duhan. Po ohlášeném odchodu má podle smlouvy nárok na konkurenční doložku, která je ve výši jeho deseti průměrných platů. Kromě toho by měli radní ještě rozhodovat o odměně pro Duhana za letošní rok. Ta by mohla dosáhnout až do výše 480 tisíc korun.
Odcházející šéf Českého rozhlasu Peter Duhan.
Odcházející šéf Českého rozhlasu Peter Duhan. | Foto: DVTV

Praha - Nejméně dva miliony korun dostane Peter Duhan po ohlášeném odchodu z postu ředitele Českého rozhlasu. I když Duhan ve středu oznámil svou rezignaci, má nárok na konkurenční doložku ve výši svých deseti průměrných měsíčních platů.

Odcházející šéf rozhlasu měl plat 160 tisíc korun hrubého. Navíc každý půlrok mohl dostat bonus, který může být až 480 tisíc korun - tedy tři měsíční platy ředitele. Naposledy mu radní letos v březnu schválili odměnu za druhou polovinu loňského roku ve výši 288 tisíc korun.

Za zmíněné období měl tedy v průměru okolo dvou set tisíc korun. "Konkurenční doložka bude za deset měsíců, tedy zhruba dva miliony korun, a to mu bude muset rozhlas vyplatit," řekl Aktuálně.cz místopředseda Rady Českého rozhlasu Jiří Vejvoda.

Konkurenční doložka je součástí smlouvy, kterou Peter Duhan podepsal v roce 2011. Po odchodu z rozhlasu nesmí po dobu deseti měsíců pracovat v manažerské funkci v jiných rádiích. Jinak by musel část peněz vrátit.

Duhan nechtěl výši odchodného komentovat. Reportérovi Aktuálně.cz řekl, ať se obrátí na tiskového mluvčího Českého rozhlasu Jiřího Hošnu. Ten potvrdil, že Duhanova smlouva konkurenční doložku obsahuje. Neuvedl ale částku, která mu bude vyplacena.

"Generální ředitel Českého rozhlasu má jako vrcholový manažer konkurenční doložku, která mu zakazuje působit po dobu deseti měsíců v obdobné pozici ve firmě či instituci, jež má předmět činnosti shodný s činností Českého rozhlasu. Za těchto deset měsíců mu náleží peněžité vyrovnání, které není splatné jednorázově," uvedl Hošna.

Dostane i odměnu? Radní rozhodnou

Nemusí jít ale o poslední peníze, které by Peter Duhan mohl ještě získat. Na dalším jednání radních, které se uskuteční 21. října, by se měla řešit i jeho odměna za letošní rok. Půjde o částku až 480 tisíc.

Část radních se již ve středu, kdy Duhan oznámil rezignaci, podle Vejvody postavila proti tomu, aby odcházející ředitel další peníze dostal.  

Generální ředitelé Českého rozhlasu
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Generální ředitelé Českého rozhlasu

Jiří Mejstřík březen 1991 – květen 1993 (do prosince 1992 ředitel, od 1. ledna 1993 generální ředitel)

Vlastimil Ježek 1993 – 1999

Václav Kasík 1999-2009

Richard Medek 2009 – 2010 (srpen – září 2009 prozatímní ředitel)

Peter Duhan 2010 – 2015 (únor 2010 – červenec 2011 prozatímní ředitel)

"Může dojít k tomu, že odměnu na rozloučenou nedostane," podotkl Vejvoda. Předseda Rady Českého rozhlasu Michal Stehlík však uvedl, že na podobné debaty je ještě brzy. "Počkám na diskusi s kolegy," prohlásil Stehlík.

Radní tvrdí, že se Duhanovi podařila například reorganizace rádia či spuštění Českého rozhlasu Plus. Kritizují ho například za to, že pro rozhlas pracoval jeho syn.

"Nebyl vůbec zaměstnancem v interním poměru - byl na smlouvu, vykonával funkci odborného rešeršisty v oboru domácí legislativy. A pobíral za to odměnu okolo 10 tisíc korun měsíčně. To jsou podle mého názoru a podle toho, co řekli právníci, zástupné problémy," uvedl v rozhovoru pro Aktuálně.cz Duhan.

Duhan v březnu dostal odměnu 288 tisíc korun. Menší byla i proto, že prezident republiky Miloš Zeman mluvil v loňském pořadu Hovory z Lán vulgárně. Tím byl podle radních porušen kodex rozhlasu. Za první pololetí roku 2014 Duhan dostal odměnu 456 tisíc korun, což bylo 95 procent možné výše. Snížení o pět procent z maximální částky tehdy rada zdůvodnila některými odůvodněnými stížnostmi posluchačů. 

 

Právě se děje

Další zprávy