Česká média dodržují standardy lépe než loni, Aktuálně.cz obhájilo nejvyšší hodnocení

Domácí Domácí
8. 2. 2023 20:35
Aktuálně.cz se v žebříčku MediaRating, který zveřejnil Nadační fond nezávislé žurnalistiky, umístil mezi nejlépe hodnocenými zpravodajskými weby v tuzemsku. Žebříček zohledňuje například dodržování novinářských standardů a transparentnost vůči čtenářům.
Newsroom mediálního domu Economia, kde sídlí i redakce Aktuálně.cz.
Newsroom mediálního domu Economia, kde sídlí i redakce Aktuálně.cz. | Foto: Economia

Nejlépe hodnocené, tedy označené známkou A, jsou v posledním žebříčku kromě Aktuálně.cz také weby České noviny, iRozhlas, Seznam Zprávy a online mutace Deníku N a Hospodářských novin. Známku B dostaly například weby CNN Prima News, Novinky, TN.cz, iDnes či Lidovky. Známku C si odnesly bulvární servery Expres, Aha online a server komunistické strany Naše pravda.

Podle Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky z ratingu vyplývá, že novinářské standardy se v Česku nyní dodržují lépe, než tomu bylo na začátku roku 2022. Jde například o oddělování názorů od zpravodajství a komerčních sdělení, citování zdrojů či uvádění autora článku. V průměru se bodové hodnocení zvýšilo o deset procent.

"Je to jednoznačně dobrá zpráva pro celou společnost. Jen kvalitní práce novinářů a dodržování profesních standardů, které se týkají mimo jiné práce se zdroji informací, ověřování faktů či transparentnosti médií, může vést ke zvýšení důvěry v média a být protiváhou sílících dezinformací a konspiračních teorií," uvedl šéf Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky Petr Orálek.

Foto: Aktuálně.cz, Nadační fond nezávislé žurnalistiky
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 38 minutami

Nákladní vůz vjel do slapské přehrady, řidič zemřel

Řidič nákladního auta sjel po nárazu do svodidel na mostě u obce Svatý Jan na Příbramsku do Slapské přehrady. Na místě zemřel, nikdo jiný podle policie v autě nebyl. Havarované vozidlo vyprostilo z vody auto soukromé odtahové firmy. Na místě byl připraven i vyprošťovací tank hasičského záchranného sboru, řekl po 18:00 mluvčí hasičů Jan Sýkora. Havárie se stala kolem 9:15. Řidič uvízl v kabině potopeného auta a zahynul.

Pojišťovna požadovala, aby auto z vody vytáhlo auto jejich firmy. Pokud by se to nepovedlo, byli hasiči připraveni použít speciální vyprošťovací tank ze Zbiroha, řekl Sýkora. S vyprošťováním pomáhali i potápěči. Kolem 18:00 se podařilo vozidlo dostat na břeh, podle mluvčího hasičů se ještě musí vytáhnout na silnici. S havárií se do vody podle Sýkory dostaly i provozní kapaliny. "S vodohospodáři jsme domluveni, že po vyproštění auta začnou odpouštět vodu, tím se vytvoří větší proud a kapaliny zachytíme v norných stěnách," doplnil Sýkora.

Řidič podle policie zatím z neznámé příčiny přejel do protisměru a naboural do svodidel, prorazil je a spadl z mostu do přehrady. "Jednalo se 57letého muže, byla nařízena soudní pitva," řekla policejní mluvčí Vlasta Suchánková. Silnice I/18 bude podle ní pro řidiče uzavřena zřejmě do úterního dopoledne. "Pro řidiče jsou stanovené objízdné trasy," řekla Suchánková.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Novým šéfredaktorem Aktuálně.cz bude dosavadní zástupce Pavel Švec

Novým šéfredaktorem zpravodajského webu Aktuálně.cz bude od 1. dubna dosavadní zástupce šéfredaktora Pavel Švec, který je zároveň šéfdramaturgem videopořadu Spotlight. Švec nahradí Jana Nevyhoštěného, který byl ve funkci od loňského července.

"V novinářských týmech Economie máme mnoho kvalitních novinářů s manažerskými kompetencemi. Rozhodnout se, komu svěřit řízení Aktuálně.cz, proto nebylo jednoduché. Pavel Švec je respektovaným členem redakce, který má za sebou skvělé výsledky. To spolu s jeho vizí rozvoje Aktuálně.cz rozhodlo," uvedla generální ředitelka Economie Lenka Černá.

Aktuálně.cz pod vedením Švece bude nabízet čtenářům podle tiskové zprávy obsah více na míru. Zpravodajské rubriky se spojí do jednoho oddělení, které umožní efektivněji nasměrovávat pozornost na důležitá témata a zpracovávat je důsledně, inovativně a v širším kontextu. Redakce rovněž prohloubí spolupráci s dalšími tituly Economie, zejména v oblasti ekonomiky a byznysu, uvedlo vydavatelství.

"Budeme se soustřeďovat na témata, žánry a grafické formáty, v nichž jsme tradičně nejsilnější a které u nás čtenáři dlouhodobě hledají, zároveň je chceme dále rozvíjet. Chceme se prezentovat jako moderní web, který má svou jedinečnou identitu," doplnil Pavel Švec.

Švec zahájil svou novinářskou dráhu v roce 2010 v pražské regionální redakci MfDnes. O čtyři roky později se stal členem celostátního reportérského oddělení tohoto deníku. Věnoval se historickým tématům, armádě, životnímu prostředí či politice. V letech 2017 a 2018 pracoval zhruba rok ve zpravodajství České televize, pak vedl domácí redakci MfDnes a v létě 2020 nastoupil na stejnou pozici v Aktuálně.cz. V roce 2022 se stal zástupcem šéfredaktora a šéfdramaturgem videopořadu Spotlight moderátorek Světlany Witowské a Lindy Bartošové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy