Den s Obamou: Jsme si blízcí, řekl Čechům i světu

Aktuálně.cz Aktuálně.cz
5. 4. 2009 18:00
Reportéři Aktuálně.cz sledovali pobyt amerického prezidenta online
Barack Obama při projevu před Pražany.
Barack Obama při projevu před Pražany. | Foto: Reuters

Praha - Pražská návštěva Baracka Obamy - nejmocnějšího muže světa - po 23 hodinách skončila.

Obama zakončil své české "turné" vystoupením na summitu EU-USA a soukromým setkáním s Václavem Havlem. Po čtvrt na šest večer už Cadillac One vyrazil k letišti.

Obamova žena Michelle republiku opustila zhruba o čtyři hodiny dříve. Manžela, který z Prahy zamířil do Turecka, už dál nedoprovází, vrátila se do USA.

Michelle Obamová strávila půlden v Praze procházkou po Hradě a židovském městě.

Po ránu proběhlo oficiální přivítání na Pražském hradě, kde prezident USA jednal s českým protějškem Václavem Klausem a premiérem v demisi Mirkem Topolánkem. Následoval dlouho očekávaný projev z tribuny na Hradčanském náměstí, kterému naslouchaly desítky tisíc nadšených lidí.

"Mluvím k vám ve středu Evropy, která je pokojná, sjednocená a svobodná - protože obyčejní lidé věřili, a jejich vůdci nikoli, že přehrady je možné překlenout, že zdi je možno strhnout a že mír může zvítězit," prohlásil prezident Obama.

"Jsme zde dnes proto, že Američané a Češi věřili proti všemu rozumu, že dnešek může nastat. Sdílíme tuto společnou historii."

Celý program měl zpoždění, které způsobil fakt, že Barack Obama musel hned časně ráno reagovat na světové dění. Už kolem šesté poslal z pražského hotelu Hilton do světa komentář k postupu KLDR, jež odpálila raketu dlouhého doletu, která přeletěla přes Japonsko (více zde). "Je to jasné porušení pravidel a krok, kterým se KLDR ještě více izolovala od mezinárodního společenství," citovala Baracka Obamu agentura Reuters.

Všude, kde se prezident s doprovodem pohybuje, byli reportéři a fotografové Aktuálně.cz. Celou návštěvu pro vás sledovali online v živém přenosu.

První pár USA ve dveřích prezidentského leteckého speciálu.
První pár USA ve dveřích prezidentského leteckého speciálu. | Foto: Ludvík Hradilek
PRVNÍ DEN:
Zde si můžete přečíst, jak to v Praze vypadalo a co se dělo v sobotu

Pro lepší orientaci jsme zprávy rozdělili do několika kategorií:

 

 

19:10 - Konečné je známo, jaké dary si první český a americký pár vyměnily. Barack Obama přivezl do Prahy bustu jednoho z někdejších prezidentů USA. O kterého se konkrétně jednalo, Hrad neoznámil. Klaus podle své ženy Livie americkému prezidentovi věnoval knihu o Pražském hradě. Také první dámy obou prezidentů si vyměnily dárky: Michelle Obamová obdržela tradiční české sklo, Klausová má na památku "hezkou americkou vázičku". Vystaví si ji prý na zámku v Lánech.

17:57 - Zdá se, že s odletem Obamy polevilo i úsilí demonstrantů. Fotoreportér Aktuálně.cz Ludvík Hradilek od Kongresového centra hlásí, že se demonstrace pozvolna rozpouští, zbytky lidí se schází v restauraci U smrťáka.

17:50 - Air Force One roluje na startovací dráhu. V 17:53 se obří stroj odlepil od země. Směr: Ankara. Návštěva Baracka Obamy v Česku skončila.

Foto: Ludvík Hradilek

17:48 - Demonstranti proti radaru prošli až ke Kongresovému centru, policejní těžkooděnci jdou s nimi a jen je kontrolují.

17:47 - Obsluha právě odstavila schůdky od prezidentského speciálu. Air Force One se připravuje ke startu.

 

17:43 - Americký prezident Barack Obama vyklusal svižně schůdky do svého speciálu. Ve dveřích se otočil, mává a mizí v útrobách Air Force One.

Na letiště se s ním přišel rozloučil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a kancléř Hradu Jiří Weigl, nechybí ani velvyslanec ve Washingtonu Petr Kolář. Prezidentovi USA zasalutovala Hradní stráž; nyní do letounu narychlo nastupuje ještě doprovod.

17:35 - Průvod odpůrců radaru se zastavil v pražských Nuslích v místě, odkud je ke Kongresovému centru ještě kus cesty, ale odkud je stavba vidět. Demonstranti skandují "Obamo, radar ne". Z oken Kongresového centra kdosi mává americkou vlajkou a prezident USA už dávno míří na letiště k odletu.

17:35 - Bývalý československý a český prezident Václav Havel nastínil novinářům, o čem se s Obamou bavili. Cítil jako svou povinnost varovat amerického prezidenta, že do něj jsou "vkládány bezmezné naděje" a mnoho lidí s ním spojuje svá očekávání na rychlý vznik lepšího světa. "V případě zklamání se pak hněv lidí může obrátit proti němu. Mohou si lidé myslet, že je oklamal, že jim dodával víc nadějí, než bylo oprávněno," vysvětlil Havel, který to prý Obamovi řekl jako reflexi své osobní zkušenosti. Obama prý reagoval úsměvem, poděkováním a slovy, že už tento posun začíná sám pozorovat.

17:20 - Vojáci už na Ruzyni rozbalili červený koberec k přistavenému Air Force One. Kolona právě míjí Úřad vlády a míří do Dejvic.

17:14 - Schůzka Obama-Havel skončila. Zpravodajové Aktuálně.cz hlásí, že Barack Obama opouští Kongresový palác. Za okamžik se kolona prezidenta USA dala do pohybu. Míří rovnou na staré ruzynňské letiště.

Foto: Ondřej Besperát

17:12 - Situace pod Vyšehradem se komplikuje. Odpůrci radaru se pokouší přejít před policejní těžkooděnce a dostat se ke Kongresovému centru. Stovkám lidí se pokouší cestu přehradit i vodní dělo.

17:05 - Uzavírky v Praze stále trvají. Zcela uzavřená je oblast kolem Kongresového centra. "Evropská ulice se uzavírá vždy v okamižku, kdy projíždí kolona s diplomaty či státníky," řekl Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

17:01 - Aktivisté proti radaru došli k Vyšehradu, hlídají je desítky těžkooděnců. Protest probíhá poklidně, ale kvůli zhruba tří stovkám lidí jsou i tady masivní uzavírky. Pro řidiče: Nejezděte sem.

16:43 - Pochod odpůrců radaru pokračuje. Na rohu Ječné ulice se potkali s lidmi, kteří s nimi zjevně nesympatizují. Skupina kolemjdoucích na ně křičí: "My chceme radar". Demonstranti mají balonky, trička a transparenty s protiradarovými obrázky a hesly, mezi kterými jsou například nápisy "žádné rakety nejsou mírové" nebo "padla vláda, padne radar".

16:30 - Schůzka Havel-Obama začala.

První analýza výsledků summitu:
Summit odhalil neshody ohledně přijetí Turecka do EU

16:28 - Na bilaterální schůzce polské delegace s americkým prezidentem se odpoledne mluvilo i o protiraketové obraně. Řekl to na tiskovém brífinku pro polské i mezinárodní novináře prezident Lech Kaczyński, aniž by zmínil jakékoli konkrétní výsledky tohoto jednání.

Premiér Donald Tusk, který byl jednáním rovněž přítomen, zdůraznil, že velká pozornost byla během rozhovorů věnována otázce boje proti klimatickým změnám, kde si prý Polsko přeje hrát významnou roli po boku Spojených států.

Kromě Poláků se Obama měl sejít během odpoledne i se španělskou delegací. Co bylo předmětem jednání, se nám však nepodařilo zjistit.

16:25 - Barack Obama ukončil schůzky s Poláky a Španěly. Za pár okamžiků by se měl soukromě setkat s někdejším prezidentem Československa a poté Česka: Václavem Havlem.

16:20 - Pochod odpůrců radaru začal. Demonstranti se na Václavském náměstí seřadili, aby vyrazili směrem ke Kongresovému centru. Podle všeho minimálně na začátku dodrží trasu domluvenou s úřady. V tuto chvíli jde průvod Krakovskou ulicí, policisté jej hlídají - střeží boční ulice a průchody.

16:04 - Jednotlivé delegace už opustily nebo opouštějí Kongresové centrum a míří na letiště. V Praze tak znovu začaly dopravní manévry: Mnoho ulic je uzavřených. V tuto chvíli je například zcela zastavena doprava pod Klárovem, nejezdí ani tramvaje. Pražská policie už předem varovala řidiče, že uzavírky skončí až kolem šesté večer.

16:01 - Přenosy návštěvy Baracka Obamy v Praze přebíraly živě všechny významné televize světa v čele se CNN, Sky News, BBC či Euronews. "Celkem šlo vysílání České televize, která zajišťovala veškeré přenosy jako hlavní broadcaster, do více než stovky zemí světa," řekl mluvčí České televize Ladislav Šticha.

15:50 - Organizátoři demonstrace na Václavském náměstí hlásí, že se částečně domluvili s policií, kudy povedou pochod směrem ke Kongresovému centru. Půjdou ulicemi Krakovská, Žitná, Štěpánská, Ječná, Lipová. V ní dohoda zatím končí. "Pak se uvidí," říká mluvčí iniciativy Ne základnám Jana Glivická.

15:40 - Agentura ČTK právě zhodnotila oblečení Michelle Obamové. Tady ho máte: "Pověst módní ikony potvrdila první dáma Spojených států Michelle Obamová i v Praze.

Na prohlídce židovského hřbitova.
Na prohlídce židovského hřbitova. | Foto: Reuters

V české metropoli vsadila na jednoduchou černobílou variaci, které nechyběl důvtip. Na Pražském hradě, kam doprovodila svého chotě Baracka, se dopoledne objevila v černé sukni značky Michael Kors, k ní oblékla bílou, páskem přepásanou halenku od Moschina, jíž vévodila velká mašle. Model doplnila dlouhým černým svetrem od Azzedine Alaia. Později dopoledne, kdy už bylo tepleji, jej pětačtyřicetiletá úspěšná právnička vyměnila za kratší vestu. Údajně kvůli pražské dlažbě si pro den v metropoli obula lakované balerínky," napsala ČTK.

15:32 - Udělal Barack Obama v Praze narážku na klimatické změny kvůli zatvrzelému postoji Václava Klause? Částečnou odpověď nabídl Schwarzenberg, kterému Obamova starost o globální změny klimatu přišla zajímavá. Podle něj americký prezident dopoledne při jednáních na Pražském hradě na toto téma "ladil noty" i s vicepremiérem české vlády v demisi a ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem. "Podivné: nebavili se o klimatu," odpověděl pak s úsměvem na otázku, zda Obama o změnách počasí na planetě hovořil i s Klausem.

15:28 - Návštěvu Baracka Obamy oglosoval ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Já bych ocenil především jeho čerstvý, velmi neformální přístup," řekl. Pochvaloval si rovněž, že se prezident USA rozhodl s EU setkat v Praze. "Významné je, že to udělal u nás. V malé zemi, která ještě před 20 lety byla politicky úplně jinde," dodal.

15:23 - Na Václavském náměstí přituhuje. Na třicet policejních těžkooděnců už zatarasilo místa, kudy by se mohl průvod demonstrantů z Václavského náměstí vydat po zakázané trase ke Kongresovému centru.

"Demonstranti, kteří přišli celí v bílém a s bílými maskami, se právě museli demaskovat. S odkazem na dikci shromažďovacího zákona to po nich chtějí policisté," hlásí z místa kameraman Aktuálně.cz Petr Protivánek.

Před tím, ještě zamaskováni, obcházeli tito demonstranti náměstí s transparentem Yes we can say no to us miliatary base. 

15:15 - Novináři se Topolánka ptají, proč měl ráno Obama zdržení a na Hrad dorazil o půl hodiny později. "To mohu vysvětlit. Po severokorejské zkoušce měl prezident Obama několik telefonátů, které měl - a já též - za velmi důležité. Doufám, že mu lidé, kteří na něj čekali na Hradčanské náměstí o chvilku déle, toto ranní zdržení odpustí."

A o čem se jednalo na schůzce Obama-Klaus-Topolánek? "O česko-amerických vztazích, které jsou tradičně velmi dobré. Měli jsme připravenu agendu, ale jednání bylo tak krátké, že se nedaly záležitosti detailně probírat," řekl Topolánek.

15:10 - Menší konflikt na Václavském náměstí mezi demonstrujícími. K příznivcům sdružení "Ne radaru" se přidali mladí komunisti. Roztáhli billboard s nápisem "Ne základnám" a obrázky srpu a kladiva. Vydržel rozbalený asi tři minuty. Pak už se přihnali pořadatelé a s tím, že si jejich prezentaci nepřejí, přiměli svazáky billboard zase smotat.

15:07 - Následují otázky novinářů na Barrosa a Topolánka. Obama tu chybí. Novináři se ptají, jestli si lze Obamovy výroky vyložit jako odklad výstavby radaru na území Česka. "Nikoli. Projekt protiraketové obrany nekončí. Výsledkem toho všeho, co děláme, není postavit radar v České republice, ale zmenšit hrozby jaderných válek. Každá cesta, která k tomu povede, je správná. Takže nic nekončí," řekl Topolánek.

15:02 - Hovoří šéf EK José Barroso.

Barroso mluví o nutnosti posílit transatlantické vztahy.

14:55 - Hovoří Topolánek

Na summitu začala tisková konference s Mirkem Topolánkem a šéfem EK Barrosem. Mirek Topolánek popisuje, jaká agenda byla na stole. Říká: "Evropa a USA mají stejný názor na globální bezpečnostní hrozby. Pražský summit otevřel možnosti spolupráce v oblasti energetiky a zejména ochrany klimatu.""

Na závěr svého projevu chválí Topolánek Obamu. "Pro mě osobně byl projev Baracka Obamy na Hradčanském náměstí úžasným zážitkem a jsem velmi rád, že se podařilo tento summit v Praze zorganizovat."

14:35 - Na Václavském náměstí se připravuje demonstrace odpůrců radaru. Ti se chtějí vydat směrem ke Kongresovému centru, kde se koná summit EU-USA, trasy pochodu však úřady zakázaly.

Iniciativa Ne základnám připravuje demonstraci na Václavském náměstí
Iniciativa Ne základnám připravuje demonstraci na Václavském náměstí | Foto: Veronika Skálová

"Jsme připraveni zasáhnout a průvod v každém případě znemožnit," řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. Demonstrantů rychle přibývá, odhadem jich tu může být podle zpravodajů Aktuálně.cz až tři sta. Na Václavské náměstí ovšem rovnoměrně přibývá i policejních sil.

Iniciativa Ne Základnám tu v tuto chvíli sbírá podpisy na protiradarovou petici. Petici podepsal i neúspěšný kandidát na hejtmana Jaroslav Foldyna.

14:10 - V kongresovém centru se chystají dvě tiskové konference. Na první z nich vystoupí premiér Mirek Topolánek s šéfem Evropské komise José Manuelem Barrosem. Na druhé Barack Obama. Na tiskovku s Obamou vpouští pořadatelé zástupce jediného média za každou účastnickou zemi. Česko má privilegium: Na Obamu se dostane Česká televize a Český rozhlas.

14:08 - Aktivisté z hnutí "Neviditelní", kteří polehávali na Vyšehradské a tiše tak demonstrovali, se právě zvedli a odjeli metrem neznámo kam.

13:40 - Podle informací Aktuálně.cz Michelle Obamová právě opustila Českou republiku. Odletěla zpátky do USA. Baracka Obamu ještě čekají jednání v Praze, v pět hodin večer schůzka s Václavem Havlem a pak odlet do Turecka.

13:35 - Do série vážných zpráv probleskla jedna zábavná informace. Fitness centrum v hotelu Hilton obeslalo redakce e-mailem, ve které se chlubí, že si k nim přišel Barack Obama ráno zacvičit.

"Do klubu přišel americký prezident zhruba v 6:30 ráno se svým doprovodem a ochrankou. Namířil přímo do posilovny, kde strávil přibližně 40 minut. Jeho trénink byl ryze kondiční, rozběhal se a zbytek času posiloval s lehkou zátěží," řekla Aktuálne.cz manažerka klubu Cybex Beatrix Sviezeny. Podle ní přišel Obama v dobré náladě a po celou dobu tréninku poslouchal hudbu ze sluchátek.

Hotel Hilton oficiálně zachovává mlčení; kondičku Baracka Obamy komentovat nehodlá.

13:25 - Skupina "Neviditelní", která měla demonstrovat na Můstku, ale tam si jí nikdo nevšiml, se pěšky neviditelně přemístila ke Kongresovému paláci. Tam už si skupiny zhruba padesáti lidí s transparenty všimli těžkooděnci.

Protestující se policisté pokusili rozehnat na úrovni stanice metra Vyšehrad. Zpravodajka Aktuálně.cz Markéta Chaloupská hlásí, že zásah probíhá v poklidu a bez násilí. Organizátoři akce se pokouší dostat za kordon s poukazem na to, že ostatní lidi policisté pouštějí. Marně. Rozložili se tedy na zem a protestují vleže.

Foto: Ludvík Hradilek

13:16 - Michelle Obamová spolu s Livií Klausovou odjely ze starého židovské města na Hrad, kde si prošly svatovítskou katedrálu a baziliku svatého Jiří. V bazilice si obě dámy poslechly krátký koncert dětí z hudební školy Jana Deyla pro zrakově postižené.

13:00 - Úvodní část zasedání státníků na summitu EU-USA skončila. Z časových důvodů promlouval u jednacího stolu především americký prezident Barack Obama a úřadující předseda Rady EU Mirek Topolánek. Státníky nyní čeká pracovní oběd, kde budou pokračovat v rozhovorech o jednotlivých tématech. Závěrečná tisková konference se očekává ve 14:30.

Stále není jasné, zda na společné tiskové konferenci vystoupí vedle Mirka Topolánka, předsedy Evropské komise José Manuela Barrosa a švédského premiéra Fredrika Reinfeldta, který se ujme předsednictví v Radě EU počátkem července, také Barack Obama.

12:55 - Michelle Obamová navštívila společně s Livíí Klausovou restauraci King Solomon v pražské Široké ulici. Dámy si objednaly a vypily malé plzeňské pivo a po zhruba dvaceti minutách restauraci opustily.

Michelle Obamová v Židovském městě, obklopena novináři a ochrankou
Michelle Obamová v Židovském městě, obklopena novináři a ochrankou | Foto: Naďa Straková

12:42 - Obama hovoří

Spojené státy se pokoušejí překonat desetiletí trvající "paralýzu" ve vztazích s Íránem, řekl Obama. Zdůraznil ale zároveň, že ochota k diskusi neznamená, že by se snížilo znepokojení Washingtonu z íránského jaderného programu či jeho podpory terorismu. "Naopak. Věřím, že musíme použít všechny prvky naší moci, včetně diplomacie, abychom povzbudili Írán ukončit jeho nepovolený jaderný program. A pokud tak činíme, požádal bych vás, abyste nepolevovali v připomínání Íránu jeho mezinárodní závazky," prohlásil Obama.

12:40 - Obama hovoří.

Barack Obama právě vyzval Evropskou unii k přijetí vězňů z americké základny Guantánamo. Podle něj by tak Evropa pomohla k uzavření věznice, kterou opakovaně kritizovaly organizace na ochranu lidských práv.

Obama na summitu EU-USA
Obama na summitu EU-USA | Foto: Repro Aktuálně.cz

Obama rovněž podpořil členství Turecka v EU. "Kdyby Evropská unie Turecko přijala, vyslala by silný signál muslimskému světu," řekl Obama. "Evropa musí být v tuto chvíli silná a jednotná... Neexistuje stará nebo nová Evropa, ale jednotná Evropa," dodal ve zjevné narážce na výroky bývalého amerického ministra obrany Donalda Rumsfelda, který během přípravy na válku v Iráku v roce 2003 mluvil o postkomunistických zemích, které válku podporovaly, jako o nové Evropě, zatímco její západoevropské odpůrce označil za starou Evropu.

12:35 - Obama hovoří.

Barack Obama má projev na summitu EU-USA. Řekl, že se Spojené státy zapojí do boje s klimatickými změnami.

"Moje země tyto záležitosti dlouho nebrala vážně," prohlásil americký prezident. "Nyní vám slibuji, že budeme aktivním partnerem v kodaňském procesu," uvedl v souvislosti s konferencí v Kodani, která má koncem roku vyjednat nástupce Kjótského protokolu o omezení emisí skleníkových plynů.

12:27 - V Kongresovém centru začal summit EU-USA. Pro většinu evropských státníků je to první příležitost k přímému setkání s novým americkým prezidentem, proto se o schůzce také mluví jako o "seznamovací".

Na agendě je přesto řada věcí k projednání, mezi jinými globální energeticko-klimatická problematika v souvislosti s přípravou podzimního Kodaňského summitu, kde by měl být přijat nástupce Kjótského protokolu.

Jak řekl Aktuálně.cz zdroj ze zastoupení Evropské komise v Praze, stále není jasné, jakou podobu bude mít očekávané vystoupení Baracka Obamy a lídrů EU před novináři po skončení pracovního oběda. Americká strana údajně žádala o uzavřenou tiskovou konferenci, kam by byl pozván jen Obamův americký novinářský doprovod a po jednom novináři z každé členské země EU. Evropská strana ale upřednostňuje standardní otevřenou tiskovou konferenci. O věci se má ještě jednat.

12:25 - Michelle Obamová pomalu končí návštěvu židovského města, průvodce jí dělá ředitel Židovského muzea Leo Pavlát. V okolí se shromáždily tisíce lidí, oblast je však uzavřena.

Michelle Obamová v pražské židovské čtvrti. Přichází uličkou od Židovského hřbitova, bělovlasý muž po jejím boku je šéf Židovského muzea Leo Pavlát.
Michelle Obamová v pražské židovské čtvrti. Přichází uličkou od Židovského hřbitova, bělovlasý muž po jejím boku je šéf Židovského muzea Leo Pavlát. | Foto: Naďa Straková

12:15 - Na Alšově nábřeží probíhá další akce zelených aktivistů. V maskách Baracka Obamy, Angely Merkelové, Nicolase Sarkozyho a Gordona Browna pózují před hodinami, které odpočítávají zbývající čas do prosincové konference OSN v Kodani, který se bude zabývat změnami klimatu.

Podle informací Aktuálně.cz jde o příslušníky sdružení Greenpeace, Hnutí Duha, Oxfam a dalších. Novinářům ochotně pózují, odmítají ovšem sloužit jako turistická atrakce. Ty, kdo se s nimi chtějí vyfotit coby s živým sousoším, zdvořile odmítají.

Aktivisté v maskách Baracka Obamy, Angely Merkelové, Nicolase Sarkozyho a Gordona Browna pózují před hodinami, které odpočítávají zbývající čas do prosincové konference OSN v Kodani, který se bude zabývat změnami klimatu
Aktivisté v maskách Baracka Obamy, Angely Merkelové, Nicolase Sarkozyho a Gordona Browna pózují před hodinami, které odpočítávají zbývající čas do prosincové konference OSN v Kodani, který se bude zabývat změnami klimatu | Foto: Veronika Skálová

První analýza Obamova projevu:
Mám plán na svět bez jaderných zbraní, řekl Praze Obama

12:07 - Poslední zpráva z Hradčanského náměstí. Lidé, kteří sledovali projev ze zadních řad, si teď alespoň v klidu natáčí a fotí pódium, z něhož Obama řečnil. Mezitím pořádková služba přenáší květinové aranže, které pódium obklopovaly, k soše T. G. Masaryka.

Zbývají tu už jen hrstky lidí a hromady odpadků.

11:50 - Zpravodaj Aktuálně.cz Karel Toman je na Václavském náměstí, kde má odpoledne začít demonstrace pořádaná sdružením Občané ČR Ne radaru. "Zatím je tu klid. Pod sochou Václava se staví pódium, ale zatím tu není z demonstrantů nikdo," hlásí.

V 10:30 měl na Můstku projít protestní "Průvod neviditelných". "Ten se podařil, opravdu nebyl vidět," poznamenal zpravodaj Toman.

11:45 - V Kongresovém centru probíhá slavnostní vítání delegací. Mirek Topolánek se například v tuto chvíli vítá s německou kancléřkou Angelou Merkelovou; pořadatelé rovnají státníky pro takzvané family foto.

11:30 - Hradčanské náměstí se pomalu vylidňuje. "Myšlenky to byly dobré. Akorát to bylo špatně ozvučené, takže ne vše bylo dobře slyšet," stěžuje si reportérce Aktuálně.cz Martině Machové slečna Zuzana. Projev si přišla poslechnout s kamarádkou - a nelituje, že si musela přivstat. "Skoro jsme ho sice neviděly, ale nelituju."

Její kamarádka dodává: "Líbilo se mi, že zmínil Koreu. Na tu se zapomíná a přitom to, co se tam děje, je neméně důležité než Irák," myslí si.

"Atmosféra tu byla super," pochvaluje si pak například Tomáš Čtvrtečka z Prahy.

Pan Jirka, který vzal s sebou celou rodinu, byl rovněž spokojený. "Opravdu se mi to líbilo - atmosféra i to, co říkal. Stálo to za to. A my jsme navíc měli štěstí, dostali jsme se sem na poslední chvíli. Hned za náma uzavřeli přístupy."

Spokojení jsou i politici. Zelení Martin Bursík a Kateřina Jacques se fotí s s americkými vlaječkami a transparentem, kde stojí: "Zelení vítají prezidenta Obamu v Praze" .

11:24 - Michelle Obamová dorazila do židovského města, první její kroky míří do Židovského muzea.

11:19 - Kolona s Barackem Obamou právě dorazila do pražského Kongresového centra. 

11:08 - Kolona s Michelle Obamovou míří k židovskému městu. Policie už spustila uzavírky poblíž, neprůjezdná je například oblast u Rudolfina. 

10:58 - Limuzína s Barackem Obamou opouští Pražský hrad. Americký prezident by měl zamířit rovnou do Kongresového centra, kde proběhne neformální summit EU-USA. Znovu se spustily uzavírky pro Prahu - v tuto chvíli je uzavřen Nuselský most, magistrála, Pankrác...

10:53 - Zatímco si Obama dál potřásá rukama s návštěvníky Hradu a dokonce podepisuje památníčky, tisíce lidí mohou slyšet tento šum jen z dálky. Na Hradčanské náměstí se nedostaly. Než vystály dlouhou frontu před bezpečnostními rámy, Obamův projev skončil.

Teď vznikla v Loretánské ulici ohromná tlačenice. "Narazili" na sebe lidé, kteří se na náměstí nedostali, s těmi, kteří po Obamově projevu odcházejí. Žádné drama se ale nekoná. Lidé jsou nadšeni, vypadají spokojeně, jsou v poklidu.

10:50 - Barack Obama schází mezi lidi. Ochranka se mračí, ale Obama postupuje podél davu, podává si ruce s lidmi, směje se. Zblízka mu flešují do obličeje stovky malých fotoaparátů. Několika lidem se podařilo pohladit ho po hlavě.

Více o projevu si můžete přečíst zde:
"Obamův projev: Zbavme se jaderných zbraní"

Barack Obama při projevu.
Barack Obama při projevu. | Foto: Reuters

10:48 - Podle informací Aktuálně.cz nyní zamíří Michelle Obamová do židovského města. Navštíví Židovský hřbitov a některou ze synagog. Na její návštěvu je už vše připraveno, hlásí z místa reportérka Aktuálně.cz Eliška Bártová.

10:45 - Barack Obama právě domluvil. Znovu několikrát poděkoval Praze. "Společně to dokážeme, Praho. Děkuji, Praho." Sklízí obrovský aplaus.

10:44 - Hovoří Obama

Obama mluví o jednání s Íránem a jeho snaze postavit jadernou elektrárnu. A dotýká se toho, co Čechy v tuto chvíli extrémně zajímá: Možné výstavby radaru americké protiraketové základny v Brdech. "Pokud Írán ustoupí od svého jaderného programu, my ustoupíme od vybudování protiraketového systému," říká.

10:38 - Hovoří Obama

Obama hovoří o tom, jak bude USA snižovat jaderný potenciál. "Musíme zakázat jaderné zkoušky... Musíme zastavit další získávání materiálu pro jaderné zbraně..."

Nyní Barack Obama říká, že je nutné, aby všichni postupovali podle stejných not. "Proč to říkám. Severní Korea dnes tato pravidla porušila (více zde). Teď bude následovat reakce, budeme o ní dlouze debatovat. Ale v budoucnu musíme postupovat tak, aby byla jasná pravidla a tato pravidla byla závazná. Teď je ta chvíle, aby celý svět na tuto snahu zareagoval. Teď je ta chvíle, kdy je zapotřebí, aby mezinárodní společenství zareagovalo. Aby všechny národy prosazovaly totéž a takovýmto snahám zabránili..."

10:35 - Hovoří Obama

Pokračuje v hovoru na téma jaderné zbraně. USA jsou podle něj připraveny postavit se do čela iniciativy, na konci které bude minimum jaderného arzenálu. "Já nejsem naivní. Vím, že toto úsilí může trvat celý můj život. Ale my musíme ignorovat hlasy, které tvrdí, že se svět změnit nemůže. My musíme tvrdit, že se změnit může."

10:29 - Hovoří Obama

Barack Obama nyní hovoří o spojenectví v NATO a bojem s terorismem.

"Spojené státy se nikdy neobrátí zády k osudu tohoto národa. Je před námi příslib aliance. Útok na jednu členskou zemi je útokem na celou alianci a my vás v tom už nikdy nenecháme samotné... "

Pak mluví o tom, jak se účinně postavit hrozbám teroru. "Musíme spolupracovat s Ruskem na společných záležitostech. A jedna z věcí, na které se chci soustředit, pro bezpečnost naší planety. A to je budoucnost jaderných zbraní v 21. století. Existence tisíců jaderných zbraní je největším nebezpečím od konce studené války. Celý ten mechanismus může být spuštěn velice rychle. Města, která stála celá století a zosobňují talent a krásu lidstva, by mohla přestat existovat.

Studená válka je za námi, hrozba celosvětové jaderné války se snížila, ale riziko jaderného útoku roste. Více států má k dispozice tyto zbraně, obchoduje se s nimi, technologie, jak dát dohromady jadernou bombu, je nyní známá. Extremisté mohou hlavici vyrobit... Taková zbraň by zabila statisíce lidí - a je jedno, kde by se to stalo: Londýn, Tokyo, Paříž, Praha... Celé 20. století jsme bojovali za svobodu, teď bojujeme za bezpečnost..."

Barack Obama přichází aby promluvil k Pražanům.
Barack Obama přichází aby promluvil k Pražanům. | Foto: Reuters

10:28- Hovoří Obama

Následují slova, které asi Václav Klaus coby odpůrce teorie globálního oteplování neuslyší rád. Obama hovoří o zeleném tažení, na které se USA a celý svět musí vydat.

"Přišel čas, abychom chránili naši planetu, abychom změnili způsob, jak využíváme energii. Musíme snížit závislost světa na fosilních palivech, musíme hledat alternativní zdroje energie. USA jsou připraveny převzít vedoucí úlohy. Národy se musí sjednotit v boji za budoucnost planety..."

10:25- Hovoří Obama

Obama ukázal znalosti české historie - hovoří o T. G. Masarykovi a minulosti českého národa. "Za času mírů i války byla Praha vždy jedinečná. Viděli jste, jak říše přicházejí, jak říše padají... Pražané svůj vlastní osud, vlastní cestu... Je to zlaté město, které je starobylé i mladé, stojí jako žijící monument ducha Evropy...

Když jsem se narodil, svět byl rozdělen. Naše národy zažívaly složité okolnosti. Jen málo lidí by předpokládalo, že někdo jako já se jednou stane prezidentem USA.  Jen málo lidí by předpovídalo, že americký prezident bude moci jednoho dne pohovořit k takovému publiku, jako já dnes v Praze..."

V dalších větách oceňuje cestu dvaceti let, které od pádu totality Češi ušli.

10:22 - Hovoří Obama

Barack Obama přistoupil k pultíku. První slova zní: "Díky za vřelé přijetí! Děkuji Praho. Jsem hrdý, že tu mohu nyní stát s vámi uprostřed tohoto skvělého města uprostřed Evropy."

Pak si Obama půjčil citát od Johna Fitzeralda Kennedyho. "Abych parafrázoval jednoho z mých předchůdců - jsem také hrdý na to, že jsem přivezl Michelle Obamovou s sebou do Prahy," řekl ve zjevné narážce na slavný výrok JFK, který se v roce 1961 při návštěvě Evropy označil za muže, který "doprovodil Jacqueline do Paříže".

Následují slova díků: "Děkuji panu prezidentovi, panu premiérovi a také dalším politickým osobnostem, děkuji za skvělé pohostinství.Děkuji občanům České republiky za jejich přátelství USA. Já jsem se naučil jsem oceňovat dobrou náturu a dobrý smysl pro humor Čechů, kteří žijí v mém Chicagu..."

10:18 - Dav bouří. Michelle Obamová a Barack Obama přicházejí na pódium. Za nimi je Praha v mlžném oparu. Z reproduktorů zní Vltava. Manželé Obamovi se drží za ruku, mávají a usmívají se.

10:17 - Dav skanduje Ou-bá-ma-Ou-bá-ma. Václav Klaus, Mirek Topolánek a vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra se přesouvají na V.I.P. tribunu.

10:11 - Jednání Baracka Obamy s Václavem Klausem a Mirkem Topolánkem skončilo. Ozývá se potlesk a volání: Mezi lidi přichází Klaus a zdraví se s těmi, které má nejblíže. Tváří se spokojeně.

9:55 - Čerstvé zpráva: Projev Baracka Obamy bude nikoli v deset, ale spíše v 10:30 nebo 10:40.

9:49 - Další dívka omdlela, hlásí zpravodaj Aktuálně.cz Martin Novák. Dav ji natlačil na plot. Vyprostili ji hasiči.

9:44 - Jak být politickou superstar v době mediálního věku? Situace na Hradčanském náměstí vypovídá o mnohém. Řečnický pultík, kde má vystoupit Obama, je natočen tak, aby v záběru světových kamer byl výhled na Prahu. Důsledkem je, že Obama bude stát čelem k Arcibiskupskému paláci a lidi, kteří si jej přišli poslechnout, bude mít v zásadě bokem.

Mimochodem - na pultík právě umístili pečeť prezidenta USA. A také sklenici s vodou a ubrouskem.

9:42 - Angličtina zní z davu stejně často jako čeština. "Já tu už delší dobu žiju a přišla jsem se podívat, protože je to šance vidět prezidenta Obamu zblízka. V USA by se mi to asi nepodařilo," žertuje zhruba třicetiletá Američanka.

V mnohatisícovém davu jednoznačně převažují mladí lidé. Jsou tu ale i důchodci nebo rodiče s dětmi. "Viděl jsem jednu mladou paní o berlích. Někteří lidé mají tričko s Obamou," popisuje situace zpravodaj Aktuálně.cz Pavel Baroch.

9:26 - Zasahovat musí zdravotníci. "Jedna dívka omdlela. Policisté ji odvedli k Arcibiskupskému paláci, kde ji posadili u zdi a přivolávají pomoc," hlásí z místa zpravodaj Aktuálně.cz Martin Novák.

Ve V.I.P. prostoru se rozdávají české a americké vlaječky.

Jinak je nyní na Hradčanském náměstí zřejmě největší koncentrace policistů v Evropě. Mezi českými muži v uniformě je občas vidět i americká ochranka, na střechách jsou odstřelovači. Lidí už tu bude ke třiceti tisícům. Další tisíce se stále mačkají na přístupové ulici a postupně zahušťují náměstí.

9:15 - Plíživá cesta k bezpečnostní rámům pro tisíce lidí pokračuje. Úsek z Pohořelce k hradu, který se pomalou chůzí dá obvykle projít za deset minut, trvá teď přes hodinu. Policisté dopředu vyzývají čekající, aby si připravili vše, co by mohlo pípat - mobily, klíče, přezky na páscích - a dali bokem. Aby se průchod rámy nezdržoval.

Před vstupem do hlídaného areálu jsou už hromady z Pet-lahví, které lidi na poslední chvíli odkládají. Kdo si chce malou butylku s vodou pronést, musí se před ostrahou napít, aby bylo zjevné, že uvnitř je opravdu nápoj.

Stojí tu i několik stánků. Pivo se prodává jen nealkoholické, stojí 40 korun. Párek v rohlíku je za 30 korun, tatranka za 15 korun. Před stánky jsou desítky lidí.

Co si nevzít na projev.
Co si nevzít na projev. | Foto: Ludvík Hradilek

9:13 - Z pultíku na pódiu na Hradčanském náměstí právě sundali mikrofony, zřejmě je chtějí vyměnit. Při nešikovné manipulaci s aparaturou vyšla obrovská rána. Bodyguardi okamžitě zbystřili. Ale nic se neděje, začali se montovat mikrofony nové. Do toho na V.I.P tribunu přichází Jiří Paroubek.

9:01 - Klausovi a Obamovi stojí na vyvýšeném podiu a sledují vojenskou přehlídku. Michelle Obamová se tváří lehce otráveně. Cadillac One odjíždí. Když přehlídka skončila, odcházejí Obamovi a Klausovi dovnitř do Hradu.

Barak Obama prochází s Václavem Klausem kolem čestné stráže po výstupu z letadla.
Barak Obama prochází s Václavem Klausem kolem čestné stráže po výstupu z letadla. | Foto: Reuters

8:58 -  Z opancéřovaného Cadillac One vystoupil Barack Obama a jeho žena Michelle. Jakmile se na velkoplošné obrazovce objevily jejich tváře, začal dav tleskat a jásat.

Oficiální přivítání na Hradě.
Oficiální přivítání na Hradě. | Foto: Reuters

Michelle Obamová dostala květinu, Obamovi se vítají s manželi Klausovými.

Nastoupení vojáci salutují a hudba Hradní stráže hraje nejprve americkou a pak českou hymnu. Při americké hymně mají Obamovi ruku na srdci, hudbu doprovází obří aplaus.

8:56 - Kolona Baracka Obamy právě dorazila na Pražský hrad. Vyhlíží ji - kromě Václava Klause s chotí Livií - i vicepremiér Martin Bursík (SZ), ministr zahraničí Karel Schwarzenberg či tajemník Hradu Jiří Weigl.

8:45 - Kolona prezidenta Obamy se konečně dala do pohybu. V koloně je zhruba dvacet vozů a samozřejmě Cadillac One s prezidentským párem.

8:42 - Lidé v davu na Hradčanském náměstí se dobře baví. Ve chvíli, kdy se dostanou do záběru na velkoplošné obrazovce, mávají. V davu jsou vidět české a americké vlajky. Z reproduktorů momentálně vyhrávají U2.

A co ti, co se na náměstí dosud nedostali? Fronta v Loretánské se velice pomalu pohybuje kupředu. Mnozí si na čekání vzali knížky, jiní hrají hry na mobilech, fotografují se anebo telefonují. Nejvíc se teď mluví o tom, zda to lidé stihnou a frontu vystojí dřív, než Obama promluví. "Za poslední hodinu jsem se posunula o deset metrů," hlásí mladá žena do telefonu.

Je zataženo, ale na avizovaný déšť to zatím nevypadá. Slunce občas probleskne přes mlžný opar.

8:40 - Prezident Barack Obama už má zpoždění. Před deseti minutami, v půl deváté, už měl být na Hradě a sledovat vojenskou přehlídku. Místo toho reportéři od hotelu Hilton hlásí, že prezidentská kolona stále ještě nevyjela. Nikdo netuší, co je důvodem zpoždění.

8:27 - Reportér Aktuálně.cz Jiří Kropáček je u  Prašného mostu a hlásí, že oblast už policisté kvůli průjezdu Obamovy kolony zcela uzavřeli. "Auta stojí, tramvaje stojí, teď tudy neprojede vůbec nic."

8:25 - Na střeše Arcibiskupského paláce jsou dvě skupiny ostřelovačů, asi po pěti osobách. V černých kuklách nevypadají úplně sympaticky. Dalekohledem si přibližují panorama Prahy.

8:15 - Jak probíhá kontrola při vstupu do vyhrazeného prostoru u tribuny na Hradčanském náměstí? "Je to velmi podobné, jako na letišti. To znamená, že člověk musí projít rámem, předložit všechno, co by mohlo zvonit, kontrolují doklady...," popisuje zpravodaj Aktuálně.cz Pavel Tomášek. U rámu hlídkuje americká ochranka.

Prohlíží se i fotoaparáty - zda jsou funkční a nemohou tudíž sloužit k jiným účelům. "Pokud si někdo přinesl velký profi-foťák, není vpuštěn. Leda by měl akreditaci," hlásí další z reportérů na místě Jiří Kropáček.

Nával na Obamu na Hradčanském náměstí v 8:00.
Nával na Obamu na Hradčanském náměstí v 8:00. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Na židlích, určených pro VIP hosty, je označeno, kde budou sedět členové vlády. Zatím je tu jediný - ministr pro místní rozvoj Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Dále je tu k vidění například bývalý ředitel České televize Ivo Mathé či někdejší Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Ta se srdečně zdraví s šéfkou Nejvyššího soudu Ivou Brožovou. Dorazil také poslanec ČSSD Jan Hamáček - jeden ze skupiny poslanců, kteří se vydali podívat na protiraketovou obranu na Panenských ostrovech.

Samotná tribuna není nijak zvlášť chráněna, není tu neprůstřelné sklo. Před pultíkem jsou dvě čtecí zařízení.

8:01 - Kdo jsou lidé, kteří v hroznech proudí na Hradčanské náměstí?

Reportér Aktuálně.cz Pavel Baroch mluvil se dvěma ženami z Pardubic, které jsou v Praze už od soboty a teď se spolu s tisíci dalšími lidmi tlačí k tribuně. "Udělaly jsme si výlet," říkají. Na Obamův projev se těší, berou to jako životní zážitek. Očekávají, že řekne něco zásadního.

Televize CNN ukazuje zalidněné Hradčanské náměstí čekající na projev.
Televize CNN ukazuje zalidněné Hradčanské náměstí čekající na projev. | Foto: Repro Aktuálně.cz

Nálada na místě je veselá, počasí vcelku příjemné. Mnohatisícový dav je klidný a spořádaný. Občas se pohne vpřed, jak pořadatelé pustí další skupinku dál. Kromě Čechů stojí v zástupu hojně Američanů a Holanďanů. Natáčí tu švédská televize. Nad Arcibiskupským palácem vlaje americká vlajka. Jen z požadovaného výhledu na Prahu zatím moc není, nad městem se drží opar... Lidem nad hlavami přelétává vrtulník, tlumeně hraje hudba. "A jaká bude předkapela?" baví se v davu trojice mladíků.

Také se z amplionů ozývá žádost, aby lidé vypnuli své mobilní telefony. Což většina - včetně zpravodajů Aktuálně.cz - nenápadně ignoruje.

7:55 - Praha je před osmou ráno skoro vylidněná. Zdá se, že si lidé vzali k srdci doporučení policistů, aby se pokud možno vyhnuli Starému městu a okolí, kde budou masivní manévry. "Blížím se k Hradu od Střešovic a ulice jsou totálně vymetené. Během dvaceti minut jsem potkal jen dva lidi," hlásí reportér Aktuálně.cz Pavel Tomášek. "Ovšem tramvaj číslo 22, která jezdí na Pohořelec, je beznadějně plná." Z druhé strany, od Malostranského náměstí, to není lepší. "Do tramvají se v posledních zastávkách před Hradem už nikdo nevejde," doplňuje kolegyně Martina Machová.

7:40 - Šest horolezců z ekologické organizace Greenpeace se zavěsilo na lanech pod Nuselský most, kde připravují velký transparent, který bude účastníky summitu USA a zemí EU vyzývat k ochraně klimatu.

Greenpeace visí na Nuselském mostě
Greenpeace visí na Nuselském mostě | Foto: Repro Aktuálně.cz

Kromě šesti horolezců na lanech je na místě dalších 11 lidí u doprovodných vozidel. Transparent bude na straně mostu směrem k Vltavě, aby na něj bylo vidět z Kongresového centra, kde se setkání amerického prezidenta Baracka Obamy s představiteli 27 států Evropské unie uskuteční.

Teď je na místě policie, které byl incident nahlášen v 6:30. "Je zde podezření z protiprávního jednání, policie proto všechny zajistí a předvede k podání vysvětlení, řekla policejní mluvčí Iva Knolová .

7:36 - Situace na Hradčanském náměstí: "Náměstí se pozvolna zaplňuje, vyhrává tu hudba, myslím, že Druhá tráva. Jsou tu policisté ve žlutých vestách s nápisem antikonfliktní tým. Jinak přední místa u tribuny jsou na pozvánku, lidé se houfují hned za ně," esemeskuje z místa reportér Aktuálně.cz. V době projevu policie uzavře celý areál Pražského hradu, omezení se dotknou i Nerudovy ulice, odkud mají na náměstí přístup pouze VIP hosté. Restaurace a obchody v ulici ale zřejmě zůstanou otevřené.

7:24 - Dopravní podnik kvůli předpokládanému zájmu o projev Baracka Obamy zavedl speciální tramvajovou linku číslo 32, která jezdí z Malostranského náměstí na Pohořelec. Policie očekává, že na Hradčanské náměstí dorazí na 30 tisíc lidí.

7:20 - Reportéři Aktuálně.cz od Hradu hlásí, že počet lidí, kteří si chtějí dopoledne na živo poslechnout Obamu, bude podle všeho obrovský. Už teď putují na náměstí davy lidí, dvě přístupové ulice jsou ucpané, tvoří se masivní fronty. Převažují mladí a cizinci. U VIP vchodu v ulici Ke Hradu před 07:00 naopak stálo jen několik lidí s pozvánkou. Asi dvacítka policistů si tu vyslechla pokyny pro případ většího návalu u vstupů pro veřejnost. Poslední instrukce slyšelo také 200 dobrovolníků, studentů, kteří po vzoru americké předvolební kampaně pomohou například s organizací před bezpečnostními rámy.

7:15 - Bezpečnostní opatření na Hradě se zdají být o něco mírnější, než za návštěvy George Bushe před dvěma roky, hlásí z Pražského hradu zpravodaj Aktuálně.cz Martin Novák. "Například do zastávky Pražský hrad stále jezdí tramvaje, což před dvěma lety z bezpečnostních důvodů nebylo. Celá ta ulice byla tehdy uzavřená." V blízkosti vstupu do Hradu jsou policisté, v Jelením příkopu hlídkují vojáci se psy.

7:06 - U Hradu už jsou první demonstranti. U restaurace Lví dvůr postává zhruba dvacet odpůrců radaru. Někteří jsou jen v kalhotách a natřeni stříbřitou barvou. Dohromady mají tvořit nápis No Star Wars (Ne hvězdným válkám).

Demonstrace proti radaru nedaleko Hradčanského náměstí, kde se bude konat projev Baracka Obamy.
Demonstrace proti radaru nedaleko Hradčanského náměstí, kde se bude konat projev Baracka Obamy. | Foto: Ludvík Hradilek

6:45 - Ačkoli Barack Obama bude mít veřejný projev z Hradčanského náměstí až v deset dopoledne, Loretánskou ulicí - jednou ze dvou ulic, jimiž se lze na náměstí dostat - už proudí davy lidí. Policie začne s kontrolami v sedm ráno, do té doby se nemá na Hradčanské náměstí nikdo dostat.

6:30 - Ještě se neví, jak přesně trávil Barack Obama svou sobotní noc, ale už je jisté, čím se zaobíral ráno. Reakcí na krok KLDR, která v neděli odpálila raketu dlouhého doletu (více zde).

Obama vydal prohlášení, v němž akci odsoudil, označil ji za jasné porušení pravidel a krok, kterým se KLDR ještě více izolovala od mezinárodního společenství. Americký prezident, jehož citovala agentura Reuters, dodal, že KLDR musí přestat usilovat o získání zbraní hromadného ničení, pokud chce dosáhnout uznání v rámci mezinárodního společenství. USA budou podle jeho slov sále usilovat o denuklearizaci Korejského poloostrova prostřednictvím šestistranných rozhovorů. KLDR Obama vyzval, aby se zdržela dalších "provokativních akcí". "Tímto provokativním činem Severní Korea ignorovala své mezinárodní závazky, odmítla jasné výzvy ke zdrženlivosti a dále se izolovala od společenství národů," uvedl Obama v prohlášení.

První pár USA ve dveřích prezidentského leteckého speciálu.
První pár USA ve dveřích prezidentského leteckého speciálu. | Foto: Ludvík Hradilek
PRVNÍ DEN:
Zde si můžete přečíst, jak to v Praze vypadalo a co se dělo v sobotu
 

Právě se děje

před 41 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy