Den boje proti dezinformacím. V Praze proběhne maraton v programování s cílem odhalit lži

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
8. 1. 2018 16:55
Desítky programátorů budou mít den na to, aby vymyslely aplikaci pro boj s dezinformacemi. Technologické společnosti tak chtějí upozornit na problém fake news.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Praha - Mezi prvním a druhým kolem prezidentských voleb se uskuteční maraton vývoje aplikací pro boj proti dezinformacím. Programátoři a dobrovolníci budou mít 24 hodin na zjištění, jak lživé zprávy filtrovat a varovat před nimi. Právě prezidentské volby jsou kritickým obdobím, kdy dobře cílená dezinformace může citelně pozměnit volební výsledek.

Hackerské útoky a falešné informace se objevovaly při prezidentských i parlamentních volbách u nás i ve světě. Příkladem je Francie, kde chvíli před hlasováním hackeři napadli štáb prezidenta Emmanuela Macrona.

"Cílem je vytvořit projekty a aplikace, které budou bojovat proti fake news a pomohou doručit k lidem co nejpravdivější informace. Lidé tráví čím dál více času on-line a je snadnější k nim dostat zkreslený obsah. Kolikrát uživatelé internetu ani nemají k dispozici snadné způsoby, jak dezinformace odhalit," řekla projektová manažerka firmy Ackee Petra Knýblová.

Společnost maraton v programování (hackaton) pořádá. Spolu s ní na projekt dohlíží Fond nezávislé žurnalistiky i Nadace Open Society Fund. Mezi další partnery patří třeba Google či projekt Prezident 21 Karla Janečka.

Ještě před samotnou akcí 19. a 20. ledna proběhne schůzka, kde se účastníci domluví, jaké projekty by mohli zpracovat. Ta část akce se jmenuje Ideaton. "Je to napojené na hackaton, který je atraktivní spíše pro programátory. Dá se to brát jako takový kreativní brainstorming," dodala Knýblová.

Mezi odborníky, kteří účastníky akce vedou a radí jim, jsou IT specialisté i novináři. "Myslím si, že dezinformace jsou problém, a proto je od šikovných lidí, co to umí s počítači, hezké, že tomu věnují nějaký čas. Zpřehlednění rovněž pomůže novinářům, aby se falešných zpráv vyvarovali a nepomáhali, často nevědomky, v jejich šíření," myslí si jeden z mentorů projektu Jan Cibulka, datový novinář serveru iRozhlas.

Pomáhat účastníkům bude i sémiotik Josef Šlerka či odborník na ruský vliv z Evropských hodnot Roman Máca.

Nebezpečné dezinformace jsou i v Česku

Sociální sítě a stránky s konspiračním obsahem působí jako nosič falešných zpráv nejčastěji. Některé servery dezinformace i přímo vytváří. Příkladem je Aeronet, kam píšou autoři anonymně a který má nejasnou vlastnickou strukturu.

Objevila se na něm například zpráva, že ČSSD chce ukrást české lithium. Téma se pak stalo jedním z hlavních volebních témat namířených proti sociální demokracii.

Jak zjistila analýza dat serveru Aktuálně.cz, každé tři sekundy v Česku někdo sdílí, komentuje nebo dá "líbí se mi" obsahu z dezinformačních serverů na Facebooku. Takových stránek v tuzemsku působí několik desítek.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Auto se u Hluboké nad Vltavou srazilo s vlakem, řidička nepřežila

Na železničním přejezdu nedaleko Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku se dnes v podvečer srazil vlak a osobní auto, sdělil mluvčí policie Milan Bajcura. Osmačtyřicetiletá řidička osobního auta zemřela, zřejmě přehlédla výstražná světla. Nehoda se podle webu Českých drah stala na trati spojující Strakonice a České Budějovice, provoz na ní byl na čtyři hodiny přerušen. Ve vlaku cestovalo 75 lidí, nikdo z nich se nezranil.

Vozidlo značky BMW zůstalo po nehodě rozdrcené. "Řidička na přejezd vjížděla ve směru od obce Dasný směrem k Hluboké nad Vltavou, pravděpodobně přehlédla světelné a zvukové výstražné zařízení," řekl Bajcura. Přejezd byl bez závor, auto srazil rychlík přijíždějící od Českých Budějovic.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Požár v jaderném provozu v Íránu způsobil velké škody

Požár, který propukl ve čtvrtek v jaderném provozu v íránském Natanzu, způsobil rozsáhlé škody, jež by mohly zpomalit vývoj pokročilých odstředivek na obohacování uranu. Dnes to podle íránských médií uvedl íránský jaderný činitel. Velitel námořnictva íránských revolučních gard Alírezá Tangsírí mezitím podle agentury Reuters prohlásil, že Írán má podzemní "raketová města" na moři i pevnině podél pobřeží Perského zálivu a Ománského zálivu, které by mohly být "noční můrou" pro nepřátele Íránu.

Íránská nejvyšší bezpečnostní rada v pátek uvedla, že příčinu požáru zná, ale podrobnosti oznámí později. Někteří íránští představitelé poznamenali, že za požárem mohl stát kybernetický útok a jeden varoval, že Teherán proti zemím, které budou takové útoky páchat, podnikne odvetná opatření.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Chorvatské volby do parlamentu skončily, vítězem je zřejmě vládní HDZ

Hlasování v sobotních parlamentních volbách v Chorvatsku skončilo. Podle průzkumu státní televize mezi voliči opouštějícími volební místnosti zvítězilo vládní Chorvatské demokratické společenství (HDZ), které by mělo získat 61 z celkových 151 křesel. Opoziční Sociálnědemokratické straně (SDP) a jejím menším spojencům by mělo připadnout 44 křesel, napsala agentura Reuters.

Na třetím místě podle průzkumu skončilo euroskeptické Vlastenecké hnutí (DP), které by v parlamentu mělo získat 16 zástupců.

Mnoho analytiků se podle Reuters domnívá, že koalici budou nakonec muset sestavovat obě nejsilnější strany, protože vytvořit stabilní vládu s menšími partnery jako DP by bylo obtížné. Vůdci obou velkých stran ale doposud možnost velké koalice odmítali.

Další zprávy