Demonstranti v Praze byli hodní, problémy nedělali

Domácí Domácí
5. 4. 2009 18:12
Protesty policistům moc práce nepřinesly
Iniciativa Ne základnám připravuje demonstraci na Václavském náměstí
Iniciativa Ne základnám připravuje demonstraci na Václavském náměstí | Foto: Veronika Skálová

Praha - Aktivisté z Greenpeace se spustili na lanech z Nuselského mostu, "neviditelní" antiradaristé protestovali vleže na Vyšehradské a Václavské náměstí obcházeli demonstranti s transparentem "Yes, we can say no to us military base".

I druhý den návštěvy amerického prezidenta v Česku doprovázely protesty. Celkově lze ale říci, že ty nedělní byly spíše poklidné a bez výraznějších incidentů.

A nic na tom nezměnila ani obávaná demonstrace proti radaru iniciativy Ne základnám na Václavském náměstí, která začala kolem třetí hodiny odpoledne.

Ač aktivisté původně avizovali, že chtějí jít zakázanou trasou  - z Václaváku po magistrále do Kongresového centra - tak se nakonec s policií dohodli na jiné cestě. Jejich úsilí polevilo kolem šesté večer, tedy přibližně v době, kdy ze země odlétal americký prezident.

"Vše proběhlo bez výraznějších problémů," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Iniciativa Ne Základnám také sbírala podpisy na protiradarovou petici. Petici podepsal mimo jiné i neúspěšný kandidát na hejtmana Jaroslav Foldyna.

Neviditelní chtějí demokracii

Již od časného rána dávali najevo svůj nesouhlas s radarem demonstranti z hnutí Nenásilí. Kolem sedmé hodiny ráno se poblíž Hradu sešlo okolo dvacítky lidí v bílých maskách a oblecích, nesoucích nápisy jako Chceme demokracii či Jsme neviditelní.

Později se skupinka přesunula na Můstek a na Staroměstské náměstí. Tam si jich ale skoro nikdo nevšímal, a proto se metrem přesunuli ke Kongresovému centru.

Ve stanici metra Vyšehrad se o menší rozruch postarali, dostali se totiž do konfliktu s policií, která je nechtěla pustit blíž ke Kongresovému centru. Tam totiž právě probíhal klíčový summit.

Na protest proti tomu si na Vyšehradské lehli do kruhu a tiše demonstrovali. Nakonec se přeci jen s policisty dohodli a přesunuli se k ostatním antiradaristům na Václavském náměstí.

Greenpeace na lanech z Nuselského mostu

Pozornost se na sebe snažili strhnout i aktivisté z Greenpeace. Zatímco před šestou ráno davy lidí vyčkávaly na Pražském hradě amerického prezidenta Obamu, tak na Nuselském mostě šli do akce aktivisté z Greenpeace.

Přelezli plot a na lanech se spustili nad železniční trať. Další skupina aktivistů čekala dole a bez problémů mohla na lano zavěsit balík s transparentem, který hlásil - "Bail Out The Climate!" - Vykupme klima!

 

Právě se děje

před 4 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy