Demonstranti v Praze byli hodní, problémy nedělali

Domácí Domácí
5. 4. 2009 18:12
Protesty policistům moc práce nepřinesly
Iniciativa Ne základnám připravuje demonstraci na Václavském náměstí
Iniciativa Ne základnám připravuje demonstraci na Václavském náměstí | Foto: Veronika Skálová

Praha - Aktivisté z Greenpeace se spustili na lanech z Nuselského mostu, "neviditelní" antiradaristé protestovali vleže na Vyšehradské a Václavské náměstí obcházeli demonstranti s transparentem "Yes, we can say no to us military base".

I druhý den návštěvy amerického prezidenta v Česku doprovázely protesty. Celkově lze ale říci, že ty nedělní byly spíše poklidné a bez výraznějších incidentů.

A nic na tom nezměnila ani obávaná demonstrace proti radaru iniciativy Ne základnám na Václavském náměstí, která začala kolem třetí hodiny odpoledne.

Ač aktivisté původně avizovali, že chtějí jít zakázanou trasou  - z Václaváku po magistrále do Kongresového centra - tak se nakonec s policií dohodli na jiné cestě. Jejich úsilí polevilo kolem šesté večer, tedy přibližně v době, kdy ze země odlétal americký prezident.

"Vše proběhlo bez výraznějších problémů," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

Iniciativa Ne Základnám také sbírala podpisy na protiradarovou petici. Petici podepsal mimo jiné i neúspěšný kandidát na hejtmana Jaroslav Foldyna.

Neviditelní chtějí demokracii

Již od časného rána dávali najevo svůj nesouhlas s radarem demonstranti z hnutí Nenásilí. Kolem sedmé hodiny ráno se poblíž Hradu sešlo okolo dvacítky lidí v bílých maskách a oblecích, nesoucích nápisy jako Chceme demokracii či Jsme neviditelní.

Později se skupinka přesunula na Můstek a na Staroměstské náměstí. Tam si jich ale skoro nikdo nevšímal, a proto se metrem přesunuli ke Kongresovému centru.

Ve stanici metra Vyšehrad se o menší rozruch postarali, dostali se totiž do konfliktu s policií, která je nechtěla pustit blíž ke Kongresovému centru. Tam totiž právě probíhal klíčový summit.

Na protest proti tomu si na Vyšehradské lehli do kruhu a tiše demonstrovali. Nakonec se přeci jen s policisty dohodli a přesunuli se k ostatním antiradaristům na Václavském náměstí.

Greenpeace na lanech z Nuselského mostu

Pozornost se na sebe snažili strhnout i aktivisté z Greenpeace. Zatímco před šestou ráno davy lidí vyčkávaly na Pražském hradě amerického prezidenta Obamu, tak na Nuselském mostě šli do akce aktivisté z Greenpeace.

Přelezli plot a na lanech se spustili nad železniční trať. Další skupina aktivistů čekala dole a bez problémů mohla na lano zavěsit balík s transparentem, který hlásil - "Bail Out The Climate!" - Vykupme klima!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy