Demonstranti postavili před sněmovnou šibenici, poslanci požádají vnitro o prošetření

Martina Heroldová Radek Bartoníček Martina Heroldová, Radek Bartoníček
Aktualizováno 25. 1. 2022 14:57
Někteří demonstranti z iniciativy Chcípl PES, kteří v úterý dopoledne protestovali před sněmovnou proti novele pandemického zákona, postavili na Malostranském náměstí šibenici. Připojili také ceduli s výhrůžkou "Všichni vlastizrádci a jejich přisluhovači skončí na šibenici". Politici nepřímo vyzvali ministra vnitra Víta Rakušana, aby policie takové výhrůžky netolerovala.
Foto: ČTK

Demonstrace před Poslaneckou sněmovnou byla jednou z mnoha, jejichž účastníci dávají najevo nesouhlas nejen s návrhem pandemického zákona, ale také s úvahami o povinném očkování. Tentokrát organizátoři umístili u pódia kromě šibenice i fotografie některých představitelů boje proti pandemii. Například fotografie prezidenta České lékařské komory Milana Kubka či exministra zdravotnictví Romana Prymuly, které provázel popisek "Zrádce národa". Nepřímo tak poukazoval na to, komu je výhrůžka oběšením adresována.

O tom, jak bude nakonec pandemický zákon vypadat, není zatím vůbec jasno. Vládní návrh sice doputoval do sněmovny, kde ho dnes chtěli vládní poslanci posuzovat, ale nedostali se k tomu. Poslanci SPD, kteří jsou proti zákonu, projednávání zablokovali. Na parlamentní půdě se tak nemluvilo tolik o podstatě zákona, ale právě o demonstraci.    

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Jan Jakob už na tiskové konferenci před odpoledním zahájením zasedání sněmovny sdělil, že v souvislosti s šibenicí osloví ministra vnitra Víta Rakušana. "Vyzvu ho k tomu, aby se k tomu policie postavila trochu jiným způsobem než doposud," řekl Jakob.

Na samotném zahájení zasedání se k tomuto tématu Jakob vrátil, když mluvil o tom, že při debatě o novém pandemickém zákoně je třeba bourat názorové barikády.

"Ne je stavět ve formě šibenice. Moc prosím všechny, nejenom nás tady, všechny ze všech politických stran a hnutí, ale i všechny venku. Snažme se o to. Jsem pro svobodu, budu ji vždy hájit, ale šibenice a vyhrožování smrtí není projevem svobody. Myslím, že je to za hranou zákona. Jde to proti demokracii. Takto začínají neřešitelné deformace společnosti, které mají opravdu fatální následky. Víme to nejenom z naší historie. Prosím, nedopusťme to," naléhal Jakob.

Proti vyhrůžkám na dem demonstraci se hned po Jakobovi ozvala předsedkyně opozičního klubu ANO Alena Schillerová. "Myslím, že toto je přesně ten okamžik, kdy by se měly smazat hranice mezi námi, měly by se smazat hranice mezi vládnoucí koalicí a opozicí, a měli bychom si uvědomit, že toto musíme všichni jedním hlasem odsoudit. Protože se to týká každého z nás bez ohledu na to, ve kterých lavicích sněmovny sedíme," řekla Schillerová. Zároveň upozorňovala, že v minulém volebním období, kdy byla členkou vlády, čelila její rodina nenávisti demonstrantů.         

Proti šibenici na náměstí se neohradili jen poslanci, ale například také senátor za STAN Zdeněk Hraba, který výhrůžky šibenicí označil na "odporný hyenismus". "Každý má samozřejmě právo vyjádřit svůj názor, ale výhrůžka není vyjádřením názoru. Do normální slušné společnosti toto nepatří," dodal.

Kriticky se k ní postavil také ministr vnitra Vít Rakušan. "Naše země ale také musí být pro všechny občany bezpečná, nikdo nemůže nikomu vyhrožovat smrtí. Opravdu chtějí autoři šibenice někoho pověsit? A za co? Za zradu čeho? Za přisluhování komu?" ptá se na Twitteru.

Policie už v minulosti několik podobných případů prošetřovala a došla k závěru, že přinesení makety šibenice na demonstraci není přestupkem. Poukázala však na to, že by situace byla jiná, pokud by se na ní objevil konkrétní člověk, proti němuž by výhrůžka smrtí směřovala. "Já ctím svobodu slova. Ale tohle je dle mého soudu daleko za tím, kam svoboda slova, právo na demonstraci, zachází," řekl Jakob. Podpořil ho i předseda lidoveckého klubu Marek Výborný.

Podobný incident se odehrál například v červenci 2015 na demonstraci proti migraci, kde někteří z účastníků nesli makety šibenic s nápisem "Za vlastizradu", které se podle demonstrujících dopustili někteří čeští politici. Tehdejší vyšetřování však potvrdilo, že policisté neudělali chybu, když proti takovému jednání nezasáhli. 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 minutami

První odhady australských voleb ukazují, že opozice zřejmě odstaví od moci vládnoucí kabinet

Opoziční Labouristická strana v Austrálii patrně odstaví od moci kabinet současného konzervativního premiéra Scotta Morrisona. Ukazují to projekce australských televizních stanic. Výsledek dnešních parlamentních voleb je zatím nejistý a zřejmě bude velmi těsný, Morrison ale s největší pravděpodobností nebude mít dost křesel na to, aby mohl sestavit vládu i pro čtvrté volební období. Dosavadní sčítání hlasů naznačuje, že lidé tentokrát více volili i menší politické strany.

Poslední volební místnosti se na západě země uzavřely v 18:00 místního času (poledne SELČ). Dnešní průzkum společnosti Newspoll přisuzoval labouristům podporu 53 procent hlasů.

Morrisonova koalice nyní ve 151členné Sněmovně reprezentantů drží nejtěsnější většinu 76 křesel. Labouristická strana slibuje větší výdaje na péči o děti i seniory, stávající koalice pak lepší řízení ekonomiky v době, kdy se v Austrálii kvůli pandemii covidu-19 prohloubil rozpočtový deficit. Morrison slíbil, že pokud bude znovuzvolen, jeho vláda sníží daně a zmírní tlak na růst životních nákladů.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Na pochod Praha-Prčice se dnes po dvouleté pauze vydalo přes 17 500 turistů

Na trasy pochodu Praha-Prčice se dnes po dvouleté covidové pauze vydalo 17 508 turistů. První z nich vyrazili na trať už před 05:00. Po poledni se začali vracet účastníci kratších tratí a cyklisté. Před 13:00 zatím do cíle nedorazil žádný z účastníků nejdelší sedmdesátikilometrové trasy. Všichni se musí vrátit do dnešních 20:00.

Pořadatelé museli počet účastníků omezit kvůli výluce železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami. Na trasy se tak vydali jen ti, kteří se dopředu elektronicky zaregistrovali, informovala za pořadatele Dana Horáková.

Letos se tak zájemci nemohli registrovat až na startu, jak byli zvyklí, pouze ukazovali QR kódy. "Potřebovali jsme zastropovat trasy, proto jsme registraci uzavřeli dva dny před pochodem. Kvůli rekonstrukcím železniční trati jsou trasy kyvadlové dopravy delší, posílili jsme i dopravu na jih," uvedla Horáková. Pořadatelé ocenili, že jim letos ubyla práce s penězi.

Trasy pro pěší měří od 23 do 70 kilometrů, přičemž nejdelší začíná v Praze. Část z 21 tras je vyhrazena pro cyklisty. "Cyklisti mají samostatné trasy od roku 2006, chtěli jsme zabránit nebezpečí, protože se míchali do tras pro pěší," doplnila Horáková.

Nejoblíbenější je dětská trasa z Votic dlouhá 23 kilometrů. "Využívají ji i senioři, kterým už to tolik nechodí. Vozíčkářská trasa začínala v Miličíně, vyrazilo na ni 98 vozíčkářů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Hermannová se Štochlovou jsou na písku v Kusadasi ve čtvrtfinále

Plážové volejbalistky Barbora Hermannová s Marií-Sárou Štochlovou porazily na turnaji série Pro Tour Challenge v Kusadasi v prvním kole play off Italky Margheritu Bianchinovou a Claudii Scampoliovou 21:17, 23:21 a postoupily do čtvrtfinále. V tureckém přímořském středisku dosud neztratily ani set a zvýšily šance na účast na červnovém mistrovství světa v Římě.

České jedničky po vítězství ve skupině potvrdily dobrou formu i proti Italkám. První set získaly díky čtyřem bodům v řadě od stavu 17:17, ve vyrovnanější druhé sadě sice neproměnily tři mečboly, ale čtvrtou šanci na ukončení zápasu už využily. K vítězství si pomohly sedmi esy.

V odpoledním čtvrtfinále se Hermannová se Štochlovou utkají s osmým nasazeným německým párem Sandra Ittlingerová, Isabel Schneiderová. Bez ohledu na výsledek už je jasné, že při čtvrtém startu na okruhu vylepší společné maximum, kterým je květnové deváté místo z Dauhá. V Turecku neskončí hůř než páté.

Zdroj: ČTK
Další zprávy